Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

emlakçı kira komisyonunu ev sahibinden almalıdır

aysegulcetin5sap

Well-known member
Emlak sektöründeki mantık hatasını hafifletmek istediğim bir öneri var.

Herhangi bir alışverişte yancılık, kazanan kişiye karşı takınılan bir tavırdır. Örneğin, elmamı toptan pazarcıya veriyorsam pazarcı müşteriden ekstra komisyon alamaz. Bu aracılık durumu fiyata yansır, ama satıcının aldığı para mal sahibinin kazancından kesilir.

Şimdi ben kiracıyım, para harcıyorum, ev sahibi de malını kiraya verip para kazanıyor. Neden kiracı komisyon veriyor da para kazanan ev sahibi herhangi bir ücret vermiyor? "Evi tutan kişi ihtiyaç duyduğu için para vermeli ve verilen para, danışmanlığın da içerisinde olduğu hizmet bedeli" diyeceksiniz. Ama ihtiyaç sahibi tek evi kiralayarak tutan mı? Evini kiraya veren kişi de emlakçıya, evinin kiralanması ihtiyacının giderilmesi için başvurmuyor mu?

Bu noktada, örneğin komisyon tutarı yarı yarıya bölüşülebilir, farklı öneriler olabilir. Ama bu sektördeki haksız kazanç noktasında komisyon bedelinin ev sahibinden alınmasının, bahsettiğim sorunun önüne geçebileceğini düşünüyorum.

Evi tutan kişi biri komisyon biri ilk ay kirası biri depozito olmak üzere 3 kira bedeli eve yerleşirken peşinen öder (genelde böyledir). Bunun yerine ev sahibinin ilk ay kirasını emlakçıya, evini başkasına kiraladığı için vermesi, depozito parasını da kendisi alması daha mantıklı değil mi? Bu şu sorunun önüne geçer: Mesela Ahmet ev sahibi, evini 1000 liraya kiraya veriyor ve ilan asmış çevresine durumu duyurmuş. Emlakçı Aykut da durumdan haberdar olmuş, almış bu evi portföyüne, kiracıyı da bulmuş, Ahmet'e diyo ki "O iş bende sana dokunan bir şey yok zaten". Tamam, benim diyen Ahmet vermez evi ama bazı noktalarda evi tutan kişi de zor durumda olabiliyor, bu durumda herkes "Tamam" derse her şey düzgün mü olmuş oluyo?

Belki Ahmet'in o bölgedeki bakkal arkadaşından duyacaktı ilanı ve o şekilde evi tutacaktı... (Mevcut düzen buyken ve kabul edilmiş hali bu şekildeyken emlakçıdan ev bulup bin bir dolapla emlakçıyı aradan çıkarmaya çalışanları da haklı bulmuyorum, yani yanlı konuşmak değil niyetim)

Heh bu noktada komisyonun ev sahibinden alınması, Aykut'un o ilanı portföyüne bu şekilde katmasının önüne bir nebze geçer; çünkü bilir ki Ahmet böyle bir durumda "Hayırdır gardaş ben sana ne parası vereyim" der çünkü Ahmet evi Aykut'a vermemiştir, ha bu şekilde de ikna süreci olur mu? Olabilir ama en azından para zaten harcayandan değil, kazanandan çıkmış olur. En kötü komisyon ikiye bölünsün, olm Ahmet ve Mehmet arasında bu ne lan! Ama şimdi mevzuunun, hem Ahmet hem de Mehmet'ten tam olarak alınması riski aklıma düştü, hiç ırgalamasak mı...

Aynen, ev sahibinin bişi vermesi lazım. Çünkü emlakçı zaten onların işi yapıyor.

Kiracı da zaten kira ödüyor, üstüne komisyon mu verecek? Adil değil bu. Komisyonun yarısını ev sahibi verse daha mantıklı olurdu.

Emlakçı herifi nereden buldun ki? Bi şeye para veriyorsun zaten. Üstelik bi de ev sahibi mi verecek komisyonu? Bi şaka gibi. Emlakçı işini yapsın, ev sahibinin parasıyla doymasın.

Şu emlakçı olayı hep garip geliyor bana. Ben kiracıyım zaten kira veriyorum, üstüne komisyon mu vereyim? Ev sahibi bişey vermeli sanki, adam zaten evini kiraya verdiği için para kazanıyor. Emlakçı da işini yapsın ama iki tarafta da adil olmalı.

Emlakçı her iki taraf için de çalışıyor, tamam. Ama kiracı zaten kira veriyor, üstüne komisyon mu versin? Ev sahibi de bir şey vermeli sanki. Komisyonun yarısını ev sahibi verse daha adil olurdu.

Emlakçı zaten parayı ev sahibinden almalıymış gibi geliyor bana. Kiracı neden iki tarafta da para ödeyecek? Adil değil o.

Emlakçı işi yapıyor tamam ama kiracı zaten kira ödüyor. Komisyonun yarısını ev sahibi verse daha adil olurdu.

Kiracı zaten kira veriyor. Neden komisyon da o versin? Ev sahibi kazanıyor, o da bişey verse daha adil olmaz mı?

Emlakçıya komisyon ödemeyi zaten kiracı yapıyor, ev sahibi kazanıyor. Ev sahibinin komisyonu ödemesi daha adil olurdu.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri