Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

en sahtekar meslek grubu

aliergun5hu

Well-known member
Bundan yedi sene önce çalıştığım meslek grubu, “halı satışı”, tereddütsüz en sahtekar meslek grubudur. Bunu meslekte turizm tozu yutmuş herkes kabul eder. Yeri gelmişken bir anımı paylaşmama izin verin. Türkiye turunu tamamlayıp, yabancı lisan sınavını geçip rehberlik kırtasimi elime aldığımda hayatımda yeni bir sayfa açıldı. Kariyerimin ilk günü sabahleyin erkenden mesai yapmaya başladığım el yapımı halı fabrikasında. Yıl 2014. Turizm cafcafli. Takdir edersiniz ki burası turistik bir tesis ve halı satıcılarının %80'i mesleğe kapalı çarşıda başlamış enteresan tiplerden oluşuyordu ve bu insanların muazzam derecedeki özgüvenlerinin nedenini merak ediyordum. Her biri muhabbet etmeyi seven, sofistike insanlardan oluşuyordu. Magazenin bahçesinde tavla oynayan bu tipler günün ilk turist grubunu beklerlerken ben boş zamanı fırsata çevirip içeride halıları öğreniyordum. Her bir santimetresi tozlu el yapımı halılarla kaplı bu devasa odada, halıları bir bir açıp kitaptan halılarının motiflerini ve tarihlerini öğrenmeye gayret eden bir çömez olarak öğrenmeye başladığım her bir kelimeye sükrediyordum. Öğrendikçe koca bir deryada yüzmeye çalışıyordum. Sonra arkamdan bir ses geldi ve bizim meslekte “açıcı” olarak tabir ettiğimiz kişilerden biri bana günaydın dedi. Belki bir şey öğrenebilirim ümidiyle hemen soruyu patlattım! Motifler tamam da, halılarının fiyatlarını nereden bulabilirim? Cevap kulağa çok garip geldi o zamanlar: “Delikanlı bizim sektörde fiyatlar ürüne göre değil, müşteriye göre belirlenir.” Ne demek istediğini o gün anlamamıştım. Fakat, uzun süre halı satan bir delikanlı olarak fark ettim ki hakikaten meslekte tek bir fiyat yoktu; satılan her bir ürün farklı fiyatlarla veriliyor birbirine acayip benzeyen kilimler bazen neredeyse iki katına, üç katına daha az ya da daha fazla fiyatlarla gidebiliyordu… (bkz: halıcıların bitmeyen zararına satışları)

El yapımı halılara gönül vermis bir kardeşiniz olarak maalesef etik olmayan birçok hadise meydana gelmekte bu sektörde. Sistem el yapımı halı üreticiliğini gitgide daha zor hale getiriyorken, globalizasyonun getirdiği rahatlık nedeniyle Çin piyasayı domine etmekte. Çalıştığım bu magazadaki duvarların dili olsaydığında bir konuşabilseydi sizlerde benimle hemfikir olurdunuz ki en sahtekar meslek grubu yüzde yüz halıcılıktir. Maalesef.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri