Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Erkan Oğur

bullvar_katip

Administrator
Mehmet Erkan Oğur (17 Nisan 1954, Ankara), Türk müzisyen. İlk yılları ve eğitimi Aslen Elazığlı olan Erkan Oğur müziğe 4 yaşından itibaren keman, bağlama, flüt ve cümbüş çalarak başlamıştır. Onu Halk Müziği icrası konusunda teşvik eden ilkokul müzik öğretmeni "İlkokulu bitirdiğinde, bizim yöreden çalmadığı saz kalmamıştı." demiştir. Liseyi Ankara'da tamamlamış, ardından Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ile başladığı üniversite hayatına Münih Üniversitesi Fizik Mühendisliği'nde okuyarak devam etmiştir. Müzisyen olmaya karar verdikten sonra eğitim görmek için Türkiye'ye dönmüş, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müzik Teorisi Bölümünden mezun olmuştur. Sanat hayatı Çalışmalarında ağırlıklı olarak kopuz ya da dede bağlama, ud, e-bow, perdesiz gitar, klasik gitar, elektrogitar ve sesini kullanmıştır. Bunlar dışında birçok enstrümanı da albümlerinde başarılı bir şekilde çalmıştır. Gitar çalışında Jimi Hendrix'in bazı etkileri olmuştur. Telvin Trio ile birlikte çıkardığı Telvin albümünde doğaçlama caz denemeleri yapmıştır. Fretless albümü çıktığı yıl Avrupa'da yılın yaratıcı albümü seçilmiştir. Bir Ömürlük Misafir albümü olarak Türkiye'de daha sonra yayımlanmıştır. Türk müziğine icracı ve yorumcu olarak önemli katkılar yapmıştır. 1976'da icat ettiği perdesiz gitar ile birlikte perdesiz bağlamayı da geliştiren kişi olarak dünya müzik literatüründe yerini almıştır. Oğur, 1984 yılında MFÖ grubunun "Ele Güne Karşı Yapayalnız" albümünde yer alan "Güllerin İçinden" şarkısına perdesiz gitarıyla eşlik etmiştir. Müzik yaşamı boyunca pek çok müzisyene ilham kaynağı olduğu gibi bağlama ustalarına da işlerini yaparken âdeta sufle vermiştir. "İnsanın, salt yaşantısı ve yapıp ettikleri doğayla uyumlu olduğu müddetçe başarıya erişme şansı vardır." diyerek hayattaki duruşu hakkında ipucu vermiştir. Öyle ki saz ustası ve müzisyen Kemal Eroğlu meslek hayatını Erkan Oğur'u tanıdıktan önce ve sonra olarak ikiye ayırmaktadır. Nisan 2021'de Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'a bir türküsünde eşlik etmesi nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştır. Eleştirmen Murat Meriç yazdığı yazısında "Erkan Oğur hâlden hâle geçerken onu görmek istemediğim tek noktaya da uğradı. Bunu müzik adına yaptığı muhakkak ama beni yaraladı. Bu yara zaman içinde kapanır, ara ara hatırladıkça sızlar belki ama Erkan Oğur’a bakış açımı, onun müziğinden aldığım zevki, müziğine olan tutkumu değiştirmez. Bu böyle bilinsin." ifadelerini kullanmıştır. Ayrıca Türk müziğine kazandırdığı "Neden geldim İstanbul'a" şarkısının orijinali "Neden geldim Amerika'ya"dır. Erkan Oğur, bu şarkıyı Amerika'da eğitim aldığı sırada keşfetmiştir. Kendisi bu olayı: "İlginç bir öyküsü var. O türkü, Aşil Ponolos adlı, Harput'tan Amerika'ya göç eden Elazığlı bir Ermeni vatandaşımızın bestelediği bir türküdür. New York'ta bir taş plakta çıktı. Amerika'da 1992 yılında, Amerika'ya göç eden göçmenlerin müzikleri ile ilgili bir kitap yayımlamış olan ]erry Silverman adlı bir müzikoloğun, kitabında Harput yöresinden kullanmak istediği bir türkü idi. Bana 'Bu parça hangi makamdadır, ne anlatıyor bu adam?' gibi sorular sordu, açıklama istedi. Ben de türküyü bu vesileyle ilk kez o zaman dinlemiştim. Türkünün orijinal ismi 'Neden geldim Amerika'ya?" olarak ifade etmiştir. Albümleri 1982: İstanbul'da Bir Amerikalı (Robert Johnson ve İlkin Deniz ile birlikte) (Çekirdek Sanat Evi Kayıtları) 1982: Müzikte Anadolu Mistisizmi (Aziz Şenol Filiz ile birlikte) (Çekirdek Sanat Evi Kayıtları) 1983: Perdesiz Gitarda Arayışlar (Çekirdek Sanat Evi Kayıtları) 1989: Sis (Film Müziği) 1991: The Other Side Of Turkey 1993: Fretless 1996: Bir Ömürlük Misafir 1996: Eşkıya (Film Müziği) 1999: Propaganda (Film Müziği) 1998: Gülün Kokusu Vardı (İsmail Hakkı Demircioğlu ile birlikte) 1999: Hiç (Okan Murat Öztürk ile birlikte) 2000: Anadolu Beşik (İsmail Hakkı Demircioğlu ile birlikte) 2001: Fuad (Djivan Gasparyan ile birlikte) 2004: Yazı Tura (albüm) (Film Müziği) 2006: Telvin (albüm) (İlkin Deniz, Turgut Alp Bekoğlu ile birlikte - Telvin Trio) 2007: The Istanbul Connection 2008: Erkan Oğur/Lizeta Kalimeri - Lonely Land 2009: Mommo (Kız Kardeşim) Film Müzikleri 2010: Kadim (Belgesel Müziği) 2012: Dönmez Yol 2012: Telvin - Turne Belgeseli 2012: Açlığa Doymak (Film Müziği) 2014: Dokunmak (Derya Türkan, İlkin Deniz ile birlikte) 2017: Bilinmeyenle Karşılaşmak (İsmail Hakkı Demircioğlu ile birlikte) 2020: Kimse Kalmadı (Turgut Alp Bekoğlu ve Can Çankaya ile birlikte) Kaynakça Dış bağlantılar Kategori:1954 doğumlular Kategori:Ankara doğumlu müzisyenler Kategori:Erkan Oğur Kategori:20. yüzyıl Türk bestecileri Kategori:21. yüzyıl Türk bestecileri Kategori:Türk bağlamacılar Kategori:Türk film müziği bestecileri Kategori:İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarında öğrenim görenler Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülü sahibi müzisyenler Kategori:Altın Portakal En iyi Müzik Ödülü sahipleri Kategori:Türk klasik gitaristler Kategori:Kalan Müzik sanatçıları Kategori:Blues gitaristleri Kategori:Türk gitaristler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri