Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Erol Evgin

bullvar_katip

Administrator
Mehmet Erol Evgin (d. 16 Nisan 1947, İstanbul), POPSAV'ın kurucusu olan Türk pop müziği sanatçısıdır. Sunuculuk, oyunculuk ve mimarlık da yapmıştır. Eğitim ve kültür hayatı Yüksek mimar Emel Evgin ile evli ve 2 çocuk babasıdır. Oğlu Türk pop müziği sanatçısı Murat Evgin'dir. Liseyi İstanbul Erkek Lisesinde, üniversiteyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Mimarlık Bölümünde okumuştur. Bir dönem aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır. Daha sonra eşi ile birlikte bir mimarlık bürosu açmışlardır. Ayrıca Popüler Müzik Sanatı Vakfının (POPSAV) kurucusu olup üç yıl vakfın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Hâlen POPSAV Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Evgin, Almanca ve İngilizce bilmektedir. Erol Evgin'in Erol, Ozan ve Eren adında 3 torunu bulunmaktadır. Meslek hayatı Bestecilik ve solistlik kimliği 1969 yılında ilk 45'lik plağı "Sen – Eski Günler"i çıkardı. Daha sonra Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte çalışmaya başladı. Bu çalışma sonucu "İşte Öyle Bir Şey", "Sevdan Olmasa", "Bir de Bana Sor", "İçimdeki Fırtına", "Etme Eyleme", "Söyle Canım", "Deli Divane", "Hep Böyle Kal" adlı 45'lik plakları çıkardı. "İşte Öyle Bir Şey" ve "Söyle Canım" adlı 45'lik plakları ile Altın Plak Ödülü'nü kazandı. 90'lı yıllarda, yeni albüm çıkarmaya bir süre ara verdi. 1997 yılında kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu ve sözlerini Selma Çuhacı’nın yazdığı "Sen Unutulacak Kadın Mısın?" adlı albümü çıkardı. 2002'de oğlu Murat Evgin ile birlikte, 20 konserlik "Baba – Oğul" konser – show turnesi gerçekleştirdiler. Erol Evgin, 2003'te yine sözlerini Selma Çuhacı’nın yazdığı "İbadetim" adlı albümünü çıkardı. Oyunculuk yaşamı 1980-1984 yılları arasında Haldun Dormen'in yazıp yönettiği "Hisseli Harikalar Kumpanyası" (400 kez) ve "Şen Sazın Bülbülleri" (200 kez) adlı müzikallerde başrol oyuncusu olarak sahneye çıktı. Üç müzikal filmde başrol ve Ihlamurlar Altında dizisinde oynamıştır. Filmografisi 1977: Meryem ve Oğulları 1980: Renkli Dünya 1985: Bir İlkbahar Sabahı 1988: Hisseli Harikalar Kumpanyası 2021: Masumlar Apartmanı (Konuk Sanatçı) Sunuculuk kariyeri 1992-1994 yıllarında ANS-FremantleMedia ortaklığında Show TV’de yayınlanan "Süper Aile" adlı yarışma programını 400 bölüm sunmuştur. 1995–1996 yıllarında, TRT 1'de kendi yapımı "Erol Evgin Show" adlı programın genel yönetmenliğini ve sunuculuğunu yaptı. 1999 - 2003 yıllarında, Kanal D ve Star TV'de "Bir Sevda Masalı" adlı programı, 100 bölüm hazırlayıp sundu. Bir Şarkısın Sen adlı müzik programını sunmuştur. Son olarak Show TV Benzemez Kimse Sana adlı yarışma programında jüri üyeliği yapmıştır. Diskografisi Albümleri 1977: İşte Öyle Bir Şey 1979: Erol Evgin 79 1981: Erol Evgin ve Renkli Dünyası 1984: Erol Evgin 84 1985: Yeni Bir Gün Doğarken 1986: Lades 1988: Erol Evgin 88 1991: Erol Evgin ile Yeniden 1997: Sen Unutulacak Kadın Mısın? 2003: İbadetim 2005: İşte Öyle Bir Şey: Melih Kibar - Çiğdem Talu Şarkıları (1976-1980) 2006: Tüm Bir Yaşam: Melih Kibar - Çiğdem Talu Şarkıları (1980-1983) 2009: Hep Böyle Kal - 40 Yıl 40 Şarkı 2011: Gözbebeğim Sen Çok Yaşa 2016: Altın Düetler 2019: Altın Düetler 2 2021: Sevdiklerim Teklileri 1969: Sen - Eski Günler 1970: İstemesen de - Aşk Başlarken 1970: Bir Gün Biter - Söyleme 1970: Her Akşam - Unutma Sen 1972: Gurbet Türküsü - Deli Gönül 1972: Karacaoğlan Der ki - Aç Yüzünü Göreyim 1973: Garip Gönlüm Olmuş Deli - Bulmak İsterim Seni 1974: Geli Geliver - Sen Varsın ya 1974: Bir Yıldız Doğdu Yüceden - Koş Gel Desen Kollarıma 1975: Gel de Yanma - Efkar 1976: Şoför Mehmet - Tanrım Bu Hasret Bitse 1976: İşte Öyle Bir Şey - Sevdan Olmasa 1977: Bir de Bana Sor - Etme Eyleme 1978: İçimdeki Fırtına - Yine de Güzeldir Yaşamak 1979: Aldım Başımı Gidiyorum - Kader Utansın 1980: Söyle Canım - Hep Böyle Kal 2001: Söyle Canım 2010: Yeni Yıla Sensiz Giriyorum - Sensiz Olmuyor 2014: Ben İmkansız Aşklar İçin Yaratılmışım 2023: 100 Yılda Yüz Akıyla Ödüller 2008: 35. Altın Kelebek Ödülleri - Özel Ödül Kaynakça Dış bağlantılar Erol Evgin , instagram Erol Evgin , spotify Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:1947 doğumlular Kategori:1970'lerin şarkıcıları Kategori:1980'lerin şarkıcıları Kategori:1990'ların şarkıcıları Kategori:2000'lerin şarkıcıları Kategori:2010'ların şarkıcıları Kategori:İstanbul doğumlu erkek şarkıcılar Kategori:Türk erkek pop şarkıcıları Kategori:Türk televizyon sunucuları Kategori:Türk erkek sinema oyuncuları Kategori:İstanbul Erkek Lisesinde öğrenim görenler Kategori:Balet Plak sanatçıları Kategori:2020'lerin şarkıcıları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri