Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ev fiyatlarındaki artışı durdurmanın yolları

hakanyildizpn5d7

Well-known member
Ev Fiyatlarındaki Suni Artışa Çözüm Önerileri

Öncelikle belirtmek isterim ki, burada suni fiyat artışlarına çözüm bulmaktan bahsediyorum. Başka bir deyişle, kredi faizleri düşer düşmez ev fiyatları uçtu, hatta talep bile oluşmadı. Üstelik sadece bir gün geçti. Normal artış böyle bir şey değil. Bu forumun bir sorunu var biliyor musunuz? Her zaman eleştiriler yapılıyor, ne iyi ne kötü, doğru yanlış olarak nitelendiriliyor. Lütfen çözüm önerilerini yazın. Benim aklıma geleni yazdım, siz de yazın. Başlık kişisel değildir, çözüm odaklı yazın, lütfen bana yönelik yorum yapmayın.

Ev fiyatlarının artmasının sebebi, gelecekteki maliyetler veya vergiler değil, insanların daha fazla kar etme hırsıdır. Emlakçılar, arsa sahipleri ve müteahhitler dahil herkes fiyatları abartmış durumda. Sitelere yazılan fiyatlar, bir borsa tablosuna dönmüş durumda, herkes kendi evinin benzeri yüksek fiyatı görünce fiyatları arttırıyor.

Arsa sahipleri için belirlenmiş maksimum bir oran yok, %50'yi bile aşan kat karşılıkları veriliyor. Bu durum baştan maliyeti artırıyor. Çözüm önerilerim şunlar:

- Hükümet, kredi kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın alınacak tüm evler için eksper değerleme raporu zorunlu kılmalı. Eksper, bir evin değerini 450 TL olarak belirlediğinde, evin fiyatı asla 630 TL'den fazla olmamalı. Bu kurala uymayanlar cezalandırılmalıdır çünkü suni fiyat artışları oluşturuluyor.

- Devletin kontrolünde, para dolaşımı sağlanmalı. Vergi kaçakçılığını ve el altından fiyat manipülasyonlarını engellemek için devletin bu sürece dahil olması gerekiyor.

- Müteahhitlerin tamamı kredi kullanarak ev satışı yapmalı, vergi kaçakçılığına izin verilmemeli.

- Arsa sahiplerine en fazla %30 oranında kat karşılığı verilmeli ki bu müteahhitlerin maliyetlerini düşürür.

Bu önlemler alındığında, vatandaşlar aldatılmamış olacak, fazla borca girmeyecek ve piyasaya para sürmeye devam edecek. Bu düzenlemeleri yapmak, Cumhurbaşkanının bir kararı ile mümkündür ve vatandaşın mağduriyeti giderilirken devlet de güzelce vergi kazanır. Mutluluk payı dağıtımda dikkat ederseniz, kazanan taraf çok fazla olacaktır. Not: Ben bir müteahhit, arsa sahibi veya ev alan biri değilim. Sadece çözüm odaklı düşündüm, fikri olan herkes yazsın.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri