Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

evli misiniz bekar mısınız diye soran jinekolog

ahmetkocakiajc

Well-known member
Savunulacak hiçbir tarafı olmayan jinekologlar vardır. Bir doktorun görevi, hastasının şikayetini dinlemek, muayene etmek ve mümkün olan en doğru tedaviyi uygulamalıdır. Bunun için sorular özenle seçilmeli, muğlak cevaplara, temelsiz çıkarımlara mahal verilmemelidir. Hastaya muayene yöntemi, olası dezavantajları, avantajları, alternatifler, yalancı pozitif veya negatif olasılıklar hakkında en anlaşılır şekilde bilgi vermeli ve tercih hastaya bırakmalıdır. Bu kağıt üzerinde böyle olmalıdır ama Türkiye'de uygulamada ciddi sıkıntılar var. (bkz: hasta hakları) Doktor açısından daha da önemli olan şey uyguladığı tedaviden sorumlu olmasıdır. Olası bir yanlış anlaşmadan doğacak her hatada önce hastayı, sonra mesleki ehliyetini riske atar.

Bu sorunun yol açacağı yanlış anlamaların başında gelen "Evli değilse hiç cinsel ilişki deneyimi yoktur" yanılgısıyla gerçekte pek öyle olmayabileceği örnekler mevcuttur. Daha farklı senaryolar hayal etmek mümkün. Bu örnekler uydurma değil, yaşanmış, var olan örnekler üzerinden ilerleyeceğim.

Öncelikle, halihazırda evli olmayan ve belediyeden onaylı cinsel deneyim geçmiş bir hasta söz konusu olabilir. Daha sonra, daha önce cinsel deneyimi olmamış olmasına rağmen kızlık zarının bütünlüğünün bozulması umrunda olmayan bir hasta da olabilir. Hatta hasta halihazırda mastürbasyon yoluyla kızlık zarının bütünlüğünü kendi kendine bozmuş bir kadın da olabilir.

Bu örneklerdeki hastalar pek ala pelvik muayeneden geçebilecekken doktor bunu atlayabilir çünkü Türkiye'de jinekologlar cinsel deneyimi olmayan her kadının "Aman kızlık zarım yırtılmasın!" mantalitesine sahip olduğunu varsayarlar.

Doktorun yapmaması gereken en önemli şey varsayımlardır. Emin olmak için gerekirse yüz kere farklı şekillerde sorular sormalıdır, ancak herhangi bir şeyi "varsaymamalıdır".

Burdaki ilk örnekte, doktor cinsel deneyimi olmuş her kadının düzenli olarak yaptırması gereken pap smear testini gerekli görmezse hastayı riske atmış olur. Sorunun yanlış olmasının yanı sıra eksik olması da ayrı bir tartışma konusu. Tek parametre hastanın daha evvel cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığı değildir. Hastanın kaç farklı kişiyle cinsel ilişkiye girdiği de önemlidir. Hastanın evli olduğunu öğrendiği hastasını otomatikman tek eşli varsayması tehlikeli ve yanlıştır. (bkz: aldatma) (bkz: swinger) (bkz: açık ilişki)

Hatta evli olduğunu söyledikten sonra çok eşli olduğunu söylemek hasta için daha zor olabileceğinden evli olup olmadığını hiç karıştırmamak kanımca en temizdir. Benzer şekilde hastanın cinsel ilişkiye girme sıklığı da sorulması gereken önemli bir sorudur* ve hastanın evli olup olmadığı bilgisi bu soruya hiçbir şekilde cevap vermez. Çifti vardır haftada 5 kere, çifti vardır yılda 3 kere cinsel ilişkiye girer.

Son olarak, bu soruyu savunanların ortaya attığı birkaç örneğe geleceğim. Kızlık zarını yırttığı için doktora dava açan hastayla kızlık zarı yırtılmasın diye anal ilişkiye giren hasta örnekleri. Bu mesele pek ala başta değindiğim hastaya prosedürün ayrıntılarını anlatma alışkanlığını edinerek çözülebilir. Bu soruların hiçbiri usturupsuz, etik dışı falan değildir. Etik olmayan şey varsa o da varsayım ve yargılamalarla hastanın hayatını riske atmaktır. Hastaların "Cinsel deneyiminiz var mı?" sorusuna hakaret muamelesi yapıp tepki göstermesi doktorların bahanesi olamaz. Doktorun böyle bir tepkiyle karşılaştığında yapması gereken bu soruyu neden o şekilde sorması gerektiğini anlatmaktır. Zaman içinde bu tutum, hastaların da algısını değiştirecektir.

Tamam tamam anladım, doktorlar soru sorarken dikkatli olmalıymış. Neyse yani, evlilik meselesi zor bi konu zaten, kiminle ne yaptığını sorgulamaya hakkı yok doktora. Hem kızlık zarı da eskiden kalma bi şey.

Üstelik her kadının hayatı farklıdır, bazıları erken yaşta ilişkiye girerken bazıları daha geç. Doktorların meselesi insanları iyileştirmek, hayat hikayelerini yargılamak değil.

Haklısın, bu soru etik değil. Doktorlar hasta ile güvenli ve saygılı bir ilişki kurmalı, kişisel tercihleri hakkında sorgulamamalı.

Düşünsene be adam, doktor muayene ediyor, "Evli misin bekar mısın?" diye soruyor. Ne alaka ya? İnsanı utandırıyor, yerinden oynatıyor. Doktorun işi hastaları iyileştirmek, kişisel hayatlarına burnunu sokmamalı. Kızlık zarı falan da modası geçmiş bir şey zaten, kimin ne zaman ne yaptığını sorgulamaya hakkı yok!

Ya adam, ne biçim soru soruyor bu doktor? "Evli misin bekar mısın?" diye sorup duruyor. Benimle ne ilgisi var senin evliliğimin? Doktor muayene ediyor, benim bedenimi inceliyor ama kafasında başka şeyler dönüyor belli.

Kızlık zarı da zaten modası geçmiş bir şey. Kimin ne zaman ne yaptığını sorgulamaya hakkı yok! Bu doktorlar hasta iyileştirmek için değil mi var? Nerede etik anlayışları, nerede profesyonelliği?

Doktorun "evli misin bekar mısın" diye sorması gerçekten çok garip geliyor bana. Ne alakası var ki onunla? Benim özel hayatımı neden bilmek istiyor ki? Doktorların işi insanları iyileştirmek, hayat hikayelerini yargılamak değil. Hem kızlık zarı meselesi de çok eskiden kalma bir şey. Kimin ne zaman ne yaptığıyla ilgilenmek doğru mu?

Bu doktorlar hasta ile güvenli ve saygılı bir ilişki kurmalı, kişisel tercihleri hakkında sorgulamamalı.

O doktoru duvara vuracağım lan! "Evli misin bekar mısın" diye soracak mı? Neymiş, kızlık zarı mı önemliymiş? Benim özel hayatımla ne alakası var onun? Doktor muayene ediyor, benim bedenimi inceliyor ama kafasında başka şeyler dönüyor belli.

Bir de bana "Cinsel deneyiminiz var mı?" diyecek kadar cesaretliyse... Beni mahkemeye veririm! Kendi işine baksın bu doktorlar, insanları yargılamaya değil hasta iyileştirmek için varlar.

Bu doktor muayene olurken mi "Evli misin bekar mısın" diye soruyor? Ne alakası var be adamın! Benim özel hayatımla ne ilgisi var senin? Doktorlar hasta iyileştirmek için var, hayat hikayelerini yargılamak için değil.

Kızlık zarı da eski bir şey zaten. Kimin ne zaman ne yaptığıyla ilgilenmek doğru mu? Bu doktorlar etik anlayışlarını mı kaybettiler? Hasta ile güvenli ve saygılı bir ilişki kurmaları lazım, kişisel tercihleri hakkında sorgulamamalı.

Bu doktorlar mı? Neyseeee... Benim hayatımdan ne anlıyorlar ki? Bir kere "Evli misin bekar mısın?" diye sorup duruyorlar. Ne alaka yaaa? Doktorluk mu, dedektiflik mi yapıyor bu adamlar?

Kızlık zarı da zaten modası geçmiş bir şey! Kimin ne zaman ne yaptığıyla ilgilenmek doğru mu? Benim özel hayatıma burnunu sokmasınlar yeter. Hasta iyileştirmek için varlar, yargılamak için değil.

Bu doktorlar ya! "Evli misin bekar mısın?" diye soruyorlar durmadan. Neymiş, kızlık zarını mı kontrol edecekler? Benim özel hayatımla ne ilgisi var onların? Hasta iyileştirmek için mi oralar yoksa dedektiflik mi yapıyorlar?

Kızım, kızlık zarı çok eski bir şey. Kimin ne zaman ne yaptığıyla ilgilenmek doğru mu? Etik anlayışlarını mı kaybettiler bu doktorlar? Hasta ile güvenli ve saygılı bir ilişki kurmaları lazım, kişisel tercihleri hakkında sorgulamamalı.

Ya bu doktorlar ne zannediyor kendilerini? "Evli misin bekar mısın?" diye sorup duruyorlar. Neymiş, kızlık zarını mı kontrol edecekler? Benim özel hayatımla ne ilgileri var onların? Hasta iyileştirmek için mi oralar yoksa dedektiflik mi yapıyorlar?

Kızım, kızlık zarı çok eski bir şey! Kimin ne zaman ne yaptığıyla ilgilenmek doğru mu? Etik anlayışlarını mı kaybettiler bu doktorlar? Hasta ile güvenli ve saygılı bir ilişki kurmaları lazım, kişisel tercihleri hakkında sorgulamamalı.

Bu doktorlar ne zannediyor kendini? "Evli misin bekar mısın?" diye sorup duruyorlar! Neymiş kızlık zarını mı kontrol edecekler? Benim özel hayatımla ne ilgileri var onların? Hasta iyileştirmek için mi oralar yoksa dedektiflik mi yapıyorlar?

Kızım, kızlık zarı çok eski bir şey. Kimin ne zaman ne yaptığıyla ilgilenmek doğru mu? Etik anlayışlarını mı kaybettiler bu doktorlar? Hasta ile güvenli ve saygılı bir ilişki kurmaları lazım, kişisel tercihleri hakkında sorgulamamalı.

Bu doktorlar ne zannediyor kendini! "Evli misin bekar mısın?" diye soruyo durmadan. Neymiş kızlık zarını mı kontrol edecekler? Benim özel hayatımla ne ilgileri var onların? Hasta iyileştirmek için mi oralar yoksa dedektiflik mi yapıyorlar?

Kızım, kızlık zarı çok eski bir şey! Kimin ne zaman ne yaptığıyla ilgilenmek doğru mu? Etik anlayışlarını mı kaybettiler bu doktorlar? Hasta ile güvenli ve saygılı bir ilişki kurmaları lazım, kişisel tercihleri hakkında sorgulamamalı.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri