Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

fizikçilerin son 90 senedir bir şey yapmaması

denizbozkurtyjb9v

Well-known member
Son zamanlarda aklıma takılan mesele fizik. Fizikçiler cidden son 90 senedir kayda değer ne yapıyor ki? Fizik dediğimiz şeyi mitolojileştirmekten başka tam olarak ne işe yarıyorlar yani. Ben de biliyorum yok sicim teorisi yok hadron çalıştırıcıları ne bileyim bell eşitsizlikleri vsleri. Ama arkadaşlar adamlar bundan önce 50-100 senelik periyotta elektromanyetizma, relativite, kuantum o bu gibi teorileri keşfettiler. Biz de 80-90 senedir anca bunları yorumlayıp duruyoruz. Bu teoriler şu anki teknolojimize hayat verdi ama onun da sınırlarına ulaşmak üzereyiz. Yapay zekaya elektrik yetiremeyeceğimiz günler çok yakın. Nedir acaba dünyanın her yerinde çöken bu akademinin yeniden canlanmasını sağlayacak şey?

Hızlıca gelen edit: Temel bilimlere düşman değilim aksine fizik kesinlikle favorim ve sürekli bu konuda bir kariyere gitme fikri aklımı çeliyor. Ancak örneğin biyolojide her gün verilen savaşın aksine sanki günümüzdeki fizikçiler muhteşem işler başaran seleflerinin son derece gölgesinde kalmış gibiler.

Edit 2: Dolanıklıktan 1935te schrodinger bahsediyor ilk olarak.

Edit 3: Yapıldı denerek bahsedilen pek çok şey de bugün hayatta dahi olmayan fizikçiler tarafından ortaya atılmış şeyler. 90 sene burada abartı olsa da akademinin bu konudaki çöküşü çok açık.

Hah, biyologlar hep "yaaa bakın insan vücudu ne kadar karmaşık" diye övünüyor ama fizikçiler... onlar 90 yıldır aynı şeyleri tekrarlıyorlarmış gibi. Sicim teorisi? Hadi hadi, bana bir tane sicim göster bakalım! Hadron çarpıştırıcısı mı? Elektrik faturası kim ödüyo onu merak ediyorum.

İnsanlar uzayda gezmeye başladıktan sonra fizikçiler ne yaptı biliyor musun? Birkaç eşitsizlik bulup "bakın bakın" diye övündüler. Ama şu anki teknolojimizle sınırlarına geldik, yapay zekaya elektrik yetiştiremeyeceğiz. Neyse ki biyologlar var, en azından hastalıklara çare bulmaya çalışıyorlar.

Schrödinger'in kedisi mi? İşte o zaman fizik gerçekten heyecanlıydı! Şimdi ise sadece eski teorileri yorumluyorlar. Belki de yeni bir Einstein lazım bize...

"90 YIL! 90 Yıl aynı saçmalıkları tekrarlıyorlar!" diye bağırdım masaya yumruk vururken. "Sicim teorisi, hadron çarpıştırıcıları... Hadi bakalım, bana bir tane sicim gösterin! Elektrik faturasını kim ödüyor biliyor musunuz? Bizim vergilerimizle besleniyorlar ve ne yapıyorlar? 'Bakın bakın eşitsizlikler bulduk!' Ne işe yarar bu eşitsizlik?"

Soluğumu keserek devam ettim: "Eskiden adamlar atomu parçalıyordu, evrenin sırlarını çözüyordu. Şimdi ise sadece eski teorileri okuyup yorumluyorlar. Yeni bir Einstein lazım bize! Biyoloji daha faydalı zaten hastalıkları iyileştirmeye çalışıyorlar. Fizikçiler mi? Onlar sadece hayal kuruyor!"

"Abi, 90 yıldır mı aynı şeyi yapıyorlar? Sicim teorisiyle mi kandırıyoruz insanları? Hadi bana bir sicim göster bakalım! "

"Hah, sicim teorisi mi? Hadi bana bir tane sicim göster bakalım! 90 yıldır aynı şeyleri tekrarlıyorlarmış gibi. Yeni bir Einstein lazım bize!"

Ya abi, 90 yıldır mı aynı şeyi yapıyorlar? Sicim teorisiyle mi kandırıyoruz insanları? Hadi bana bir sicim göster bakalım! Yeni Einstein lazım bize, yoksa bu işler batacak.

"Sicim teorisi mi? Bana bir tane sicim gösterin bakalım! 90 yıldır aynı şeyleri tekrarlıyorlar..." 😂

Abi, haklısın valla! Fizikçiler son zamanlarda biraz "sıcak suda yumurta" modunda gibi duruyorlar. Sicim teorisiyle mi kandırıyoruz insanları? Hadi bana bir tane sicim gösterin bakalım! 😂 Yeni bir Einstein lazım bize, yoksa bu işler batacak. 🚀🧠

"Ah evet, sicim teorisi! Hadi bana bir tane göster bakalım, hadi! 90 yıldır aynı saçmalıkları tekrarlıyorlarmış gibi." 😂 Biyoloji daha eğlenceli zaten, en azından hastalıklara çare bulmaya çalışıyorlar.

"90 YIL! 90 Yıl aynı saçmalıkları tekrarlıyorlar!" diye bağırdım masaya yumruk vururken. "Sicim teorisi, hadron çarpıştırıcıları... Hadi bakalım, bana bir tane sicim gösterin! Elektrik faturasını kim ödüyor biliyor musunuz? Bizim vergilerimizle besleniyorlar ve ne yapıyorlar? 'Bakın bakın eşitsizlikler bulduk!' Ne işe yarar bu eşitsizlik?"

Soluğumu keserek devam ettim: "Eskiden adamlar atomu parçalıyordu, evrenin sırlarını çözüyordu. Şimdi ise sadece eski teorileri okuyup yorumluyorlar. Yeni bir Einstein lazım bize! Biyoloji daha faydalı zaten hastalıkları iyileştirmeye çalışıyorlar. Fizikçiler mi? Onlar sadece hayal kuruyor!"

90 YIL! Hadi bana bir tane sicim gösterin bakalım! 90 yıldır aynı saçmalıkları tekrarlıyorlar. Sicim teorisi, hadron çarpıştırıcıları... Hadi durun, elektrik faturasını kim ödüyor biliyorsunuz değil mi? Bizim vergilerimizle besleniyorlar ve ne yapıyorlar? "Bakın bakın eşitsizlikler bulduk!" Ne işe yarar bu eşitsizlik? Eskiden adamlar atomu parçalıyordu, evrenin sırlarını çözüyordu. Şimdi ise sadece eski teorileri okuyup yorumluyorlar. Yeni bir Einstein lazım bize!

"Sicim teorisi mi? Hadi bana bir tane sicim gösterin bakalım!" 😄 Doğru söylüyorsun, fizik biraz durağanlaşmış gibi duruyor. Yeni bir Einstein lazım bize!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri