Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Frenk üzümü

bullvar_katip

Administrator
Frenk üzümü (Ribes), Grossulariaceae familyasının tek ve içinde 150 türü barındıran cinsidir. Kuş üzümü ve karagat olarak da bilinir. Cins, Kuzey Yarımkürenin ılıman kesimlerinde doğal olarak yetişir. Cinsin meyveleri bazı Lepidoptera türlerinin larvalarınca kullanılır. Yedi tane altcinsi tanımlanmıştır. Bazı taksonomistler cinsi farklı şekilde ayırabilmektedir. Türlerin bazıları: Türler Ribes aciculare Sm. Ribes alpestris (Decne) A.Berger Alp frenk üzümü (Ribes alpinum) L. Ribes altamirani Jancz. Ribes ambiguum Maxim. Ribes americanum Mill. Ribes aureum Pursh Ribes bracteosum Douglas ex Hook. Ribes burejense F.Schmidt Ribes californicum Hook. & Arn. Ribes cereum Douglas Ribes ciliatum Humb. & Bonpl. Ribes coloradense Cov. Ribes curvatum Small Ribes cynosbati L. Ribes diacanthum Pall. Ribes distans Jancz. Ribes divaricatum Douglas Ribes echinellum (Cov.) Rehder Ribes emodense Rehder Ribes fasciculatum Siebold & Zucc. Ribes fragrans Pall. Ribes gayanum (Spach) Steud. Ribes giraldii Jancz. Ribes glaciale Wallich Ribes glandulosum Grauer ex Weber Ribes glutinosum Benth. Ribes grossularioides Maxim. Ribes henryi Franch. Ribes hirtellum Michx. Ribes hudsonianum Richards Ribes indecorum Eastw. Ribes inebrians Lindl. Ribes inerme Rydb. Ribes irriguum Douglas Ribes japonicum Maxim. Ribes lacustre (Pers.) Poir. Ribes lasianthum Greene Ribes laurifolium Jancz. Ribes laxiflorum Pursh Ribes leptanthum A.Gray Ribes lobbii A.Gray Ribes longeracemosum Franch. Ribes luridum Hook. & Thoms. Ribes malvaceum Sm. Ribes mandschuricum (Maxim.) Komarov Ribes maximowiczii Batal. Ribes menziesii Pursh Ribes meyeri Maxim. Ribes missouriense Nutt. Ribes montigenum McClat. Ribes moupinense Franch. Ribes multiflorum Kit. Ribes nevadense Kellogg Siyah frenk üzümü (Ribes nigrum) L. Ribes niveum Lindl. Ribes odoratum H.L.Wendl. Ribes orientale Desf. Ribes oxyacanthoides L. Ribes petiolare Fisch. Ribes petraeum Wulf. Ribes pinetorum Greene Ribes procumbens Pall. Ribes pulchellum Turcz. Ribes quercetorum Greene Ribes roezlii Reg. Ribes rotundifolium Michx. Kırmızı frenk üzümü (Ribes rubrum) L. Ribes sanguineum Pursh Ribes setosum Lindl. Ribes silvestre (Lam.) Mert. & Koch Ribes speciosum Pursh Ribes spicatum Robson Ribes stenocarpum Maxim. Ribes tenue Jancz. Ribes triste Pall. Ribes ussuriense Jancz. Ribes uva-crispa L. Ribes viburnifolium A.Gray Ribes vilmorinii Jancz. Ribes viscosissimum Pursh Ribes warszewiczii Jancz. Ribes wolfii Rothr. Dış bağlantılar Ribes Kategori:Kuzey Amerika florası Kategori:Avrupa florası Kategori:Asya florası Kategori:Kaliforniya florası Kategori:Kuzey Amerika'daki bahçe bitkileri Kategori:Avrupa'daki bahçe bitkileri Kategori:Carl Linnaeus tarafından adlandırılmış taksonlar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri