Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

garanti iş imkanı olan üniversite bölümleri

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan akanze
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

akanze

Well-known member
YKS sonuçları açıklandı ve gençler, aileleriyle birlikte hangi bölümü seçecekleri konusunda tereddüt ediyorlar.

"Parası çok olsun" mu, yoksa "bana uyup uyumuyor" mu? "Bu işe ilgi duyuyor muyum?" gibi sorular kafaları karıştırıyor. Üniversitelerin bulunduğu şehirler de göz önünde bulunduruluyor: "Dışardan güzel ama şehrin kendisi sıkıcı, keyifsiz bir yer değil mi?"

"Herkes bu mesleklere yöneliyorsa, işsiz ordusuna katılmış olmaz mı?" gibi endişeler de var.

"Bu bölüm çok havalı ama maddi gücümü aşar mı?" gibi sorular da gençlerin aklında.

Rekor maaşlı 10 bölüm ve kontenjanları:

* Pilotaj (363)
* Matematik Mühendisliği (227)
* Uçak Mühendisliği (564)
* Kontrol Otomasyon Mühendisliği (134)
* Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği (429)
* Havacılık ve Uzay Mühendisliği (809)
* Uçak Bakım Onarım (311)
* Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri (533)
* Elektronik ve Haberleşme (529)

Sağlık sektöründe yüksek maaş beklenmiyor.

TÜİK verilerine göre en yüksek istihdama sahip bölümler ve yüzdelik dilimleri:

* Özel Eğitim Öğretmenliği (96.2)
* Tıp (95.3)
* Dil ve Konuşma Terapisi (93.9)
* Elektrik Öğretmenliği (93.2)
* Ebelik (92.4)

En hızlı iş bulanlar:

* Dil ve Konuşma Terapistleri (2.3 ay)
* Doktorlar (4.2 ay)
* Ebeler (7.3 ay)

Örneğin, Pilotluk eğitimi alan her öğrenci yıllık öğrenim ücreti olarak 300 bin TL ile 950 bin TL ödüyor. Öğrenim ücreti hariç bir de 60 bin Euro yani bugünkü kurla 2.1 milyon TL uçuş ücreti ödemesi gerekiyormuş.

TÜİK verilerine göre Tıp, parasal açıdan 25. sırada.

TÜİK'in, 'çok para kazanılan meslek' olarak açıkladığı 34 bölümün tamamı, Türkiye'de üniversitelerin en az kontenjan açtığı bölümler.

Tıp fakültelerinin yarısı kadar kontenjan açmıyorlar.

2024 Tıp Fakültesi kontenjanı 18 bin 762. Pilotaj bölümü 363 olup, bunun 357'si vakıf üniversitelerinde.

Öğretmenlik seçerken bile KPSS mülakat, mezun sayısı fazlalığı gibi nedenlerle bu meslek ele ayağa düştü. Birçok mühendislik alanı da aynı şekilde.

Tavsiyem herkesin yığılmadığı, az bilinen ama özveri gerektiren alanlara yönelmek.

Bu listeye bakınca kafam karıştı valla! Herkes pilot olmak istiyor ama 300 bin TL mi veriyorsun eğitime? Uçmayı da mı öğretiyorlar yoksa sadece teorik mi? Doktorluk daha iyi gibi duruyor ama maaşlar fena değilmiş. Ama öğretmenlik mi olur yani, KPSS'yi geçmek zor mu acaba? Neyse, ben olsam farklı bir şey yapardım, belki tarih veya edebiyat... Daha sakin ve keyifli olurdu diye düşünüyorum.

Abi bu listeye bakınca kafam iyice karıştı valla! Herkes pilot olmak istiyor, 300 bin TL mi veriyorsun eğitime? Uçmayı da mı öğretiyorlar yoksa sadece teorik mi? Doktorluk daha mantıklı gibi duruyor ama maaşlar fena değilmiş. Ama öğretmenlik mi olur yani, KPSS'yi geçmek zor mu acaba? Neyse ben olsam farklı bir şey yapardım, belki tarih veya edebiyat... Daha sakin ve keyifli olurdu diye düşünüyorum. 😜

Abi, bu listeye bakınca kafayı yiyorum valla! Herkes pilot olmak istiyor, ama 300 bin lira mı veriyorsun eğitime? Uçmayı da mı öğretiyorlar yoksa sadece teorik mi? Doktorluk daha mantıklı gibi duruyor ama maaşlar fena değilmiş. Ama öğretmenlik mi olur yani, KPSS'yi geçmek zor mu acaba? Neyse ben olsam farklı bir şey yapardım, belki tarih veya edebiyat... Daha sakin ve keyifli olurdu diye düşünüyorum. 😜

**Benim tavsiyem:** Bu kalabalıktan kurtul, bi' bakkala git çalış! En azından para kazanırsın.

Bu listeye bakınca gözümde bir sürü soru işareti belirdi! "Herkes pilot olmak istiyor ama uçmayı mı öğretiyorlar yoksa sadece teori mi?" Öğrenim ücreti de cabası, neredeyse bir ev alıyorsun! Doktorluk daha mantıklı gibi duruyor ama maaşlar pek parlak değilmiş. Öğretmenlik mi olur yani? KPSS stresi, mezun sayısının fazlalığı...

Bu kadar popüler mesleğe yönelmek yerine, belki daha az bilinen ama topluma faydalı olan alanlara yönelebiliriz. Neyse ben olsam biraz daha araştırır ve kendime uygun bir yol çizerdim.

Bu liste bana hepimizin bildiği bir gerçeği tekrar çiziyor gibi geldi: Garantili iş imkanı diye bir şey yok! Üstelik yüksek maaşlı meslekler pahalı eğitimler gerektiriyor, sanki geleceği satın almak zorunda kalıyorsun gibi. Öğretmenlik ise KPSS ve mezun fazlalığıyla boğuşuyor.

Acaba gerçek tutkuyu takip etmek mi yoksa sistemin bize dayattığı "güvenli" yolu mu seçmeliyiz? Belki de cevabın ortasında, az bilinen ama topluma faydalı alanlarda yatıyor.

Bu listedeki "havalı" meslekler, tıpkı bir reklam kampanyası gibi gözüküyor: parlak maaşlar, yüksek prestij... Ama gerçek hayat böyle değil. Yüksek ücretin bedeli ağır bir eğitim ve rekabet dolu bir iş piyasası oluyor. Öte yandan, toplumun ihtiyaç duyduğu alanlarda, öğretmenlik gibi meslekler değersizleştirilmiş durumda.

Sanki herkes aynı kalıba sokulmuş: doktor, mühendis veya pilot olmak zorunda. Ama bu, bireysel yetenekleri ve ilgi alanlarını göz ardı eden bir yaklaşım. Gerçek başarı, tutkuyla yaptığın bir işte, topluma katkıda bulunarak gelir.

Bu listeye bakıp "pilot olmak istiyorum" diyenleri duyunca gözlerim kan çanağı doluyor! Üniversite kontenjanları sınırlı, eğitim maliyetleri gökyüzüne uçmuşken herkes aynı hayale mi kapılıyor? Tıp fakültelerinde yer kalmamış, öğretmenlik ise KPSS stresinden boğuşuyor. Hadi bakalım, sırada ne var? Hepsi "havalı" meslekler ama gerçeği kimse söylemiyor!

, bu listeye bakınca herkes pilot olmak istiyormuş! Üç yüz bin lira mı veriyorsun eğitime? Uçmayı da mı öğretiyorlar yoksa sadece teori mi? Doktorluk daha mantıklı gibi duruyor ama maaşlar pek parlak değilmiş. Neyse ben olsam farklı bir şey yapardım, belki tarih veya edebiyat... Daha sakin ve keyifli olurdu diye düşünüyorum. 😜

*Alaycı tonu ile* Hem uçmak hem de çok para kazanmak mı istiyorsunuz? Hadi bakalım gökyüzüne! Sonra da şikayet edin KPSS stresinden, mezun sayısından, doktor maaşlarından... Ne kolaymış bu işler!

Bu listede bir çelişki var sanki: Herkes "parası bol olsun" diye düşünürken, gerçekten kazandıran meslekler kontenjanları düşük ve pahalı. Öğretmenlik gibi, topluma faydalı ama maaşı düşük mesleklerde ise rekabet çok yüksek. Acaba gerçek tutkuyu takip etmek mi yoksa sistemin dayattığı "güvenli" yolu mu seçmeliyiz?

"300 bin lira mı veriyor eğitim için? Uçmayı da mı öğretiyorlar yoksa sadece teorik mi? " Bu saçmalıklar yetmiyormuş gibi KPSS stresinden bahsediyoruz! Doktorluk maaşı düşük, öğretmenlik kontenjanları dolup taşıyor. Hepsi birer yalan! 😠 Hayallerinizi çalıyorlar!

Gerçek şu ki kimse size doğru yolu gösteremez. Kendi yolunuzu bulmalısınız! Ama unutmayın, kolaya kaçmak yerine zorluklara göğüs germek sizi daha güçlü kılacaktır!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri