Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği

bullvar_katip

Administrator
[[Dosya:Maersk - Triple-E - Semi-launch time-lapse.webm|küçükresim|260px|Bir tersaneden gemi inşaatı videosu]] Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, her türlü sivil ya da askeri deniz aracının (gemi, yat, denizaltı, açık deniz yapıları, platformlar), bu araçların makinelerinin ve diğer donanımlarının tasarım, üretim ve planlamasından sorumlu mühendislik dalı. İngilizcede Naval Architecture and Marine Engineering olarak karşılık bulur. Temeli makine mühendisliğine dayanmakta olup zamanla ayrı bir disiplin haline gelmiştir. Deniz teknolojisi mühendisliği birçok ortak yönü olmakla beraber, Gemi makineleri işletme mühendisliği ile karıştırılmaması gerekir. Çalışma alanları Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendislerinin temel çalışma sahaları tersaneler, dizayn büroları, denizcilik şirketleri, denetim kuruluşları, üniversiteler, ürün ve servis sağlayıcı firmalar olmakla beraber farklı sektörlerde de çalışmak mümkündür. Ayrıca bazı ek eğitimlerin ardından gemilerde de uzakyol vardiya mühendisi yeterliliği ile çalışmak mümkündür. Daha sonra alınan eğitimler ve sınavlar sonucunda üst yeterliliklere terfi imkânı da vardır. Gereken nitelikler Genel olarak tüm mühendislik alanlarında olduğu gibi Matematik, fizik ve bu alanları temel alan diğer branşlarda yetenekli olabilme, üç boyutlu düşünebilme, Karşılaşılan bir durumu analiz edebilme, elde edilen sonuçlara göre hızlı ve doğru karar verebilme, Yaratıcı olabilme, eleştiri kaldırabilme ve takım olarak uyumlu çalışabilme becerilerinin iyi ve geliştirilebilir olması gerekmektedir. Eğitim Türkiye’de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği programında eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince birçok mühendislik alanında olduğu gibi temel bilim ve temel mühendislik derslerinin ardından, alan dersleri ile tamamlayıcı dersler verilmektedir. Eğitim kurumuna göre derslerin adı, içeriği ve kapsamı değişebilmekte, bölünmüş ya da bir diğeri ile iç içe olabilmektedir. Temel Dersler: Matematik, fizik, kimya, teknik resim, mühendisliğe giriş, bilgi teknolojileri, bilgisayar programlama, yabancı dil dersleri, istatistik, sayısal yöntemler Temel Mühendislik Dersleri: Mekanik, statik, dinamik, mukavemet, malzeme, imalat, ısı transferi, termodinamik, akışkanlar mekaniği Alan Dersleri: Gemi geometrisi, gemi yapıları, hidrostatik, stabilite, hidrodinamik, gemi direnci ve sevki, gemi makineleri, gemi yardımcı makineleri, yüksek hızlı tekneler, gemi ve makine tasarımı, tersane işletme ve organizasyonu, otomasyon, ısıtma-soğutma, elektrik, ekonomi, hukuk gibi meslek alanını ve sektörü ilgilendiren konularda dersler okutulur. Eğitim esnasında çeşitli ödevler, projeler ve sunumlar hazırlanır. Staj zorunluluğu vardır. Türkiye'deki eğitim kurumları Türkiye'de gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği eğitimi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) [Bursa Teknik Üniversitesi]] (BTÜ) Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İskenderun Teknik Üniversitesi (ISTE) Bandırma 17 Eylül Üniversitesi (BANÜ) Deniz Harp Okulu (DHO) Piri Reis Üniversitesi'nde verilmektedir. Ayrıca bakınız Gemi Mühendisleri Odası Kaynakça !1 Kategori:Denizcilik eğitimi

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri