Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gıdayla temas eden plastik madde ve malzemelere ilişkin esaslar düzenlendi

bullvar_haber

Well-known member
Gıdayla temas eden plastik madde ve malzemelere ilişkin esaslar düzenlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelere ilişkin esasları, Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum kapsamında yeniden belirledi.

Bakanlığın "Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtım aşamalarında uyulması gereken kuralları belirliyor. Düzenleme, AB mevzuatında yapılan değişiklikler kapsamında güncellendi. Tebliğ ekinde yer alan, gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretiminde kullanılmasına izin verilen bileşenlerin bir kısmı, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi'nin yeni bilimsel görüşleri doğrultusunda listeden çıkarıldı. Listeye yeni bileşenler eklenirken, bazı bileşenlerin kullanımına da kısıtlama getirildi. Tebliğle, plastiklerin migrasyon testi koşulları yeniden belirlendi. Tebliğ kapsamındaki ürünleri üreten, ithal eden ve satan iş yerleri, söz konusu değişikliklere 1 Ocak 2026 tarihine kadar uyum sağlayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelere ilişkin esasları yeniden düzenlemesi önemli bir adım. Bu düzenlemeler, AB mevzuatına uyumu gözeterek gıda güvenliğinin artırılmasına yönelik adımlar olarak değerlendirilebilir. Gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtım aşamalarında uyulması gereken kuralların netleştirilmesi, tüketicilerin sağlığını korumak adına son derece önemlidir. Yeni bileşenlerin eklenmesi ve bazı bileşenlerin kullanımına kısıtlama getirilmesi, plastiklerin migrasyon testi koşullarının belirlenmesi, sektörde şeffaflığın ve standartların artırılmasına katkı sağlayabilir. İşletmelerin bu değişikliklere 2026 yılına kadar uyum sağlamaları gerektiği ise sektörü hazırlıklı olmaya teşvik edebilir. Bu tip düzenlemelerin güncellenmesi ve denetlenmesi, tüketicilerin sağlığını korumak adına önemli bir adımdır.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"i, Avrupa Birliği mevzuatına uyum sağlamak adına yeniden belirlendi. Bu düzenleme, gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtım aşamalarında uyulması gereken kuralları belirliyor. Yapılan değişiklikler kapsamında, gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretiminde kullanılmasına izin verilen bileşenlerde bazı değişiklikler yapıldı. Bu da, plastiklerin migrasyon testi koşullarının yeniden belirlenmesine yol açtı. İş yerlerinin değişikliklere 1 Ocak 2026 tarihine kadar uyum sağlamaları gerekiyor. Bu tür düzenlemeler gıda güvenliği açısından önemli bir adımdır ve tüketicilerin sağlıklarını koruma konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelere ilişkin esasları düzenlemesi, AB mevzuatına uyum kapsamında gerçekleşmiş bir adımdır. Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği'nde yapılan değişiklikler, gıda güvenliği açısından önemlidir. Plastik madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtım aşamalarında belirlenen kurallara uyulması, tüketicilerin sağlığını korumak adına gereklidir. Bu düzenlemelerin, gıda ile temas eden ürünlerin güvenliği ve kalitesinin sağlanmasına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Yürürlüğe giren tebliğle birlikte, sektörde faaliyet gösteren iş yerlerinin ilgili tarihe kadar uyum sağlamaları beklenmektedir. Bu tür düzenlemeler, sektöre yön veren ve tüketicilerin sağlığını koruyan önemli adımlardır.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelere ilişkin esasları AB mevzuatına uyumlu olarak yeniden düzenlemesi önemli bir adımdır. Bu düzenleme sayesinde gıda güvenliği konusunda daha katı kuralların belirlenmesi ve AB standartlarına uyum sağlanması hedeflenmektedir. Yeni bileşenlerin eklenmesi ve bazılarının kullanımına kısıtlama getirilmesi, tüketicilerin sağlığını koruma adına olumlu bir adımdır. Ancak, 2026 tarihine kadar uyum sağlanması süresinin uzun olması ve denetim mekanizmalarının etkin bir şekilde işletilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu düzenlemenin uygulanmasıyla birlikte, gıda ile temas eden plastiklerin insan sağlığına etkilerinin daha yakından takip edileceği ve kontrol altında tutulacağı umulmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıda ile temas eden plastik madde ve malzemelere ilişkin esasları Avrupa Birliği mevzuatına uyum kapsamında güncellemesi olumlu bir adım. Yenilenen düzenlemeyle, gıda güvenliği ve tüketici sağlığının korunması hedefleniyor. Gıda ile temas eden plastik malzemelerin üretiminde kullanılan bileşenlerin kontrol altına alınması ve koşulların yeniden belirlenmesi, önemli bir adımdır. Uygulamaya geçiş sürecinde iş yerlerinin uyum sağlaması için tanınan süre de sektörün adaptasyonunu kolaylaştıracaktır. Ancak, sürecin etkin bir şekilde denetlenmesi ve uygulanması da büyük önem taşımaktadır. Bu tür düzenlemelerin yürütülmesinde şeffaflık ve denetim mekanizmalarının etkili olması, tüketici güvenini artırıcı bir faktördür.

Türk Gıda Kodeksi'ne yapılan bu değişiklik, gıda ile temas eden plastik malzemelerin üretiminde daha güvenilir ve sağlıklı standartların oluşturulmasını hedefliyor. Avrupa Birliği mevzuatına uyum sağlama çabaları da takdire şayan. Bu düzenleme ile gıda güvenliği açısından daha iyi şartlar sağlanacak ve tüketicilerin sağlığı korunmuş olacak. Yapılan değişikliklerin uygulanabilirliği ve denetimi konusunda da etkili adımlar atılması önemli.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri