Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

gigabyte aorus fo32u2p

baranpolatav2fr

Well-known member
gigabyte aorus fo32u2p modelini bir süredir kullanıyorum. Ayrıca fo32u2 modeli de bulunuyor, almak isteyenler için. 2'sinin arasındaki fark görsel. 2 model arasında ben satın aldığımda 5600 tl civari fark bulunuyordu. Ben önemsemeyip p modelini aldım. Dolar olarak birisi 1300 dolar diğeri 1100 dolar etiketiyle piyasaya çıktı. En önemli fark p olan modelin display port 2.1 desteği. Birçok insan için bu gereksiz gelebilir tabi ki. Bunun için display port 2.1 destekleyen ekran kartına ihtiyaç var. Bunu destekleyen birkaç amd ekran kartı bulunuyor sadece. Benim kullandığım rtx 4090 ve diğer nvidia kartlar henüz desteklemiyor. Normal bir insanın display port 1.4 + display stream compression teknolojisi ile sıkıştırılarak elde edilen yüksek mhz ile doğal bir şekilde display port 2.1 ile elde edilen yüksek mhz arasındaki farkı ayırt edebileceğini zannetmiyorum. (Günümüzdeki neredeyse bahsettiğim monitör hariç tüm monitörler display port 1.4 destekliyor. Bu da en fazla 4k 60hz verebileceği anlamına geliyor. Fakat dsc teknolojisi ile bu sorun aşılabiliyor.). Bu linkten faydalı bilgi alabilirsiniz: youtube display port 2.1 gerekli mi? Ben bu monitör yerine yakın zamanda çıkacak samsung odyssey g80sd almayı planlıyordum fakat rtings incelemeleri beklediğimden kötü geldi. Bu sebeple gigabyte aorus tercih ettim. Rtings monitor table. Bu monitörün bana en çekici gelen özelliği hiç kalibrasyon yapmadan dahi çok iyi görüntü alabiliyor olmamız. Bu yüzden color accuracy puanı oldukça fazla. Ekran yanması burn in konusunda epey yazılım mevcut. Bu linkten bilgi alabilirsiniz: youtube gigabyte aorus oled care ekran yanmasına karşı masaüstü simgelerini gizledim. Dosya gezgini kullanıp oradan masaüstü dosyalarına ulaşıyorum sorun olmuyor. Tamamen siyah olan bir wallpaper seçtim. Görev çubuğunu da otomatik olarak gizle şeklinde ayarladım. Herhangi bir oled monitör kullanıyorsanız size de aynılarını yapmanızı öneririm. Şu ana kadar ki izlenimlerim iyi. Oyun konsolu da kullandığım için dolayı bilgisayarı 4k 120hz qled samsung televizyona bağlayıp kullanıyordum. TV'den bu monitöre geçtiğimde arada çok ciddi fark olduğunu söyleyebilirim. Kullandığım tv'nin 3 sene öncesinin en iyi gaming tv'si olduğunu da belirteyim. Buna rağmen çok ciddi görüntü kalitesi farkı var. OLED gerçekten bambaşkaymış. Eagle eye, crosshair ve tek tuşla ekran boyutunu küçültme gibi özellikleri de var. Monitör 32" inch ve yakından fps oynadığınızda monitör keşke küçük olsaymış ekranın tamamını göremiyorum diyebiliyorsunuz. Bu noktada resolution switch devreye giriyor. Youtube resolution switch görsel resolution switch Buraya kullanma talimatını da ekliyorum. Evet özellikle de bu monitörü henüz almamış olanlar için. Bu talimatı okuyarak monitörün arayüzünde nasıl ayarlar var hangi teknolojiler var bunları öğrenmenizi sağlayacak. Tıpkı entryleri okuyarak öğrendikleriniz gibi. Mesela ben black equalizerdan bahsetmemişim. Kullanma talimatında bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Pahalı bir monitör alıyorsunuz. Karar aşamasındaysanız almamış olsanız bile kullanma talimatına göz atmanızı öneririm. Kullanma talimatı ayak üstü ve düzensiz yazmış oldum biraz. Eksikler aklıma takılanlar olursa sonradan ekleyeceğim. Benim karşılaştığım 2 sorun var. İlk olarak gigabyte control center programını yükledim fakat açıldığı an program kapanıyor. İkincisi monitörüm 3 kere kendiliğinden kapandı. Tuşuna basıp tekrar açıyorum. Bu bilgisayarı açtıktan bir süre sonra bir kere oluyor daha da olmuyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri