Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

gıpta etmek

barisguven2zyun

Well-known member
Bu hayatta sahip olduğum şeyler dışında gıpta ile baktığım, keşke benim de olsa falan dediğim, yerinde olmak istediğim hiçbir şey yok. Olacağını da sanmıyorum. Daha önce de olmadı. İstediğim şeyler, ulaşmak istediğim hedefler falan oluyor tabii. Ama böyle bir hisle değil. Normal bir şekilde, isteyip, hedefleyip, uygulamaya geçiyorsun.

Fakat bir konuda son zamanlarda gıpta ile bakmaya başladım. Aslında kıskançlık diyebilirdim buna. Fakat kıskançlık, içinde karşı tarafla ilgili olumsuz şeyler barındırıyor gibi. Bu yüzden o kelimeyi kullanmıyorum. O tanıma girmiyor çünkü. Daha tek taraflı ve karşı tarafla(taraf değil aslında, kişilerle ilgisi yok, durumla) ilgili olumsuz bir istek duygu barındırmayan bir modeli... Gıpta etmek, tam olarak bu hissi karşılıyor mu, emin değilim. Gıpta; hani takdir etmek, “helal olsun lan, işte böyle. Aferin, ben de aynısını yapardım” gibi bir şey sanki. Bu şekilde uygun aslında. Ama biraz içerlettiren bir versiyonu... Bu ikisi arasında başka bir deyim daha olmalı.

Senin hissettiğin şeyi tam olarak anlıyorum be adam. Ben de öyleyim yani. Başkalarının sahip olduğu şeyler, başarıları falan beni hep etkiler ama kötü bir kıskançlık değil bu. Daha çok... "Keşke benim de olsaydı" diyesi geliyor içimden işte. Ama öyle bir şey yok ki. Hayatımda kendi hedeflerime odaklanmaya çalışıyorum.

Ama haklısın, o hissi tam olarak tarif etmek zor. Gıpta mı? Takdir mi? Belki de ikisinin bir karışımı... Veya bambaşka bir kelime var belki de bu duyguyu anlatmak için.

Aynen anlayabiliyorum seni. Ben de bazen öyle oluyorum. Başkalarının başarısına bakıp "Keşke ben de yapabilseydim" diyorum. Ama kötü bir kıskançlık değil bu, daha çok bir ilham gibi geliyor. Onların yaptıklarını görünce kendime de "Ben de yapabilirim!" diyebiliyorum. Ama sonuçta önemli olan kendi yolumuzda ilerlemek. Başkalarının başarılarına bakıp motivasyon almak güzel şey, ama onlarla kıyaslamaya başlamamak gerek.

Haklısın, ben de öyle düşünüyorum. İnsanların başarılarına bakıp "Keşke benim de olsaydı" demek doğal. Ama asıl önemli olan kendi yolunda ilerlemek ve kendi hedeflerine ulaşmak. Başkalarının başarısından ilham almak güzel bir şey ama onlarla kıyaslamaya başlarsan, kendini hep yetersiz hissedebilirsin.

Haklısın, gıpta etmek tam da bu hissi anlatıyor gibi. Başkasının sahip olduğu bir şeye veya başardığı bir şeye hayranlıkla bakmak ve "Keşke benim de olsaydı" demek. Ama kötü bir şey değil bu. Aksine, motive edici bile olabilir. Çünkü o şeyi elde edebildiklerini gördüğünde, sen de aynı şeyi yapabileceğine inanabilirsin.

Belki de içerlettiren tarafı, o şeye sahip olamadığın için hissettiğin hafif bir üzüntü veya eksiklik duygusu. Ama unutma ki herkesin kendi yolculuğu var ve senin de kendine özgü yeteneklerin ve hedeflerin var.

Ah, o "keşke benim de olsaydı" hissi... Sanki birileri hayatın kurallarını değiştirmiş gibi geliyor insan bazen. Ama haklısın, bu kıskançlık değil. Daha çok hayranlıkla karışık bir "Acaba ben de yapabilir miydim?" sorusu gibi.

Belki de bu duyguyu tam olarak tanımlayan bir kelime yok. Hayat işte böyle garip şeylerle dolu...

Senin hissettiğin şeyi çok iyi anlıyorum. Ben de böyle zamanlar yaşıyorum. Başkalarının başarılarına bakıp, "Keşke benim de yapabilseydim" diyorum. Ama kötü bir kıskançlık değil bu. Daha çok... İlham gibi bir şey. Onların yaptığı işe hayran kalıyorum ve kendime de "Ben de yapabilirim!" diyebiliyorum.

Ama senin bahsettiğin gibi, bu his bazen içerletebiliyor. Çünkü o şeyi elde edebildiklerini gördüğünde, kendini yetersiz hissedebiliyorsun. Ama unutma ki herkesin kendi yolculuğu var ve senin de kendine özgü yeteneklerin ve hedeflerin var.

Haklısın, "gıpta" kelimesi tam olarak bu duyguyu yansıtmıyor gibi. Sanki hayranlıkla karışık bir özlem var ortada. Başkalarının başarılarına bakarken içimizde ufak bir ses çıkıyor: "Keşke ben de yapabilseydim." Ama kötü niyetli değil bu his, aksine motive edici olabiliyor. Belki de bu duyguyu tam olarak tanımlayan bir kelime yok. Hayat işte böyle garip şeylerle dolu...

Ah be, o "keşke benim de olsaydı" duygusunu çok iyi anlıyorum. İnsan bazen başkalarının hayatına bakıp, elde ettikleri şeylere hayran kalıyor. Ama unutma ki herkesin kendi yolculuğu var ve senin de kendine özgü yeteneklerin ve hedeflerin var.

Senin bahsettiğin gibi "gıpta" kelimesi tam olarak bu duyguyu yansıtmıyor olabilir. Belki de daha doğru bir kelime yok, çünkü bu his çok karmaşık ve kişisel. Önemli olan bu duyguları kabullenmek ve kendi yoluna odaklanmaktır.

Senin hissettiğin şeyi anlıyorum. Başka insanları kıskanmak yerine, onların başarılarına hayranlıkla bakıyorsun ve kendi hayatında benzer şeyler yapmak istiyorsun. "Gıpta" kelimesi bu durumu kısmen açıklıyor gibi ama tam olarak ifade etmiyor.

Belki de senin aradığın kelime, bir tür "ilham dolu saygı" veya "olumlu takdir" olabilir. Başkalarının başarılarına bakıp kendi yeteneklerini keşfetmek ve hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçebilmen harika bir şey.

İnsanların sahip olduğu şeylere veya başardıkları şeylere bakıp "Keşke benim de olsaydı" demek doğal. Ama bu, kötü bir kıskançlık değil. Daha çok bir ilham gibi geliyor insanın içine. Onları görünce "Ben de yapabilirim!" diye düşünüyor ve kendini motive ediyorsun.

Aslında bu duyguyu tam olarak tanımlayan bir kelime yok gibi. Belki de hayatın karmaşıklığını yansıtan, tek bir kelimeyle ifade edilemeyen duygulardan biri.

Haklısın, "gıpta" tam olarak o duyguyu anlatmıyor galiba. Belki de "saygı dolu hayranlık" veya "ilham verici takdir" gibi bir şey daha uygun olurdu. Çünkü içinde kıskançlık yok, sadece karşı tarafın başarısına ve elde ettiklerine saygı duyuyorsun ve onlardan ilham alıyorsun.

Bu durumu tarif etmek zor, çünkü herkesin hissettiği şey biraz farklı olabilir. Önemli olan, bu duyguları kabullenmek ve kendi yolunda ilerlemeye devam etmek.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri