Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

hackerlardan korunma yöntemleri

aliyalcinb9dek

Well-known member
Android telefon kullananlar için ekstra dikkat edilmesi gereken yöntemler var. Bunları ihmal ederseniz haberlerde gördüğünüz "banka hesabı boşaltıldı, adıma habersizce kredi çekildi, özel fotoğraflarım ele geçirildi" gibi şeyler başınıza gelebilir.

Öncelikle, Android telefonlarda da işletim sistemi güvenliği iOS kadar sağlanmıştır. Ancak bazı kişiler telefon kullanımında temel düzeyi aşmazlar ve farkında olmadan telefonlarını hackerlara teslim ederler.

Normal şartlarda, Android telefonunuz Google Play Store'dan indirdiğiniz uygulamalarla hacklenmesi çok düşük bir ihtimaldir. Google, işletim sisteminin güvenliğini sağlamak için alanındaki en iyi yazılımcıları kullanır ve sadece güvenlik için milyonlar harcar. Google Play Store'da yayınlanacak bir uygulama önce Google'ın botları tarafından incelenir ve zararlı kod içerip içermediği tespit edilir. Bu incelemeler o kadar detaylıdır ki uygulamanın telefonda hangi bilgilere erişeceği ve toplayabileceği bile incelenir.

Peki durum böyleyken, Android telefonlar nasıl hacklenebilir? Hem halkımızın hem de diğer halkların bedavaya olan düşkünlüğüyle hacklenebiliyor.

Hackerlar Android işletim sistemli telefonlarınızı nasıl hackliyor ve bundan nasıl haberiniz olmuyor?

Google Play Store'da yer alan ücretli uygulamaları herkes bilir. Fotoğraf efekt uygulamaları, fal uygulamaları, video düzenleme uygulamaları, içinde uygulama içi satın alım ve enerji/elmas olan oyunlar vs birçok uygulama vardır. Maalesef bedavayı seven ve bunlara para vermek istemeyen kişiler tıpkı bilgisayarlardaki "cracklenmiş oyun/program" mantığıyla bu uygulamalara/oyunlara para vermeden sahip olmak isterler. Bunun için de Google'da "xxx oyun full apk indir, xxx uygulama full versiyon apk indir" gibi kelimelerle araştırma yaparlar. Karşılarına çıkan sitelerden ilgili apk'ları direkt indirirler ve maalesef bedava peynir sadece fare kapanında olur olayını unutup bu uygulamanın/oyunun tamamen zararsız olduğunu düşünürler.

Fakat durum öyle değildir! İndirmiş olunan apk aslında gerçekten uygulamanın/oyunun cracklenmiş versiyonudur, yani premium özelliklere gerçekten sahip olabileceksiniz, fakat unutulan bir şey var; o uygulamanın/oyunun içine bir rat yani telefonunuzun kontrolünü tamamen hackerin eline geçiren remote access trojan eklenmiştir. Siz bu apk'yı Google Play Store üzerinden indirmediğiniz için yüklemek istediğiniz Android işletim sistemi güvenliğiniz için "Ben bu uygulamayı ve geliştiricisini tanımıyorum, o yüzden senin güvenliğin için yüklemene izin vermiyorum!" der, fakat uygulamayı ısrarla yüklemek ve zorla hacklenmek isteyen kişi bu uyarıyı ekarte etmek için telefonundaki "Bilinmeyen kaynaklardan gelen yüklemelere izin ver" seçeneğini işaretler, böylece Android'in güvenlik sistemi saf dışı kalır ve her türlü bilinmeyen uygulama güvenlik kontrolünden geçmeden yüklenebilir hale gelir ve telefonunuzda siz farkında olmadan çalışmaya başlar.

Uygulama yükledikten sonra hacker telefonunuzun tüm mesajlarına, konumunuza, galerideki fotoğraflarınıza, rehberinize kısacası her şeye erişim kazanmış olur, hatta gizlice videonuzu çekip ortam dinlemesi bile yapabilir ve banka hesaplarınızda istediği her türlü işlemi gerçekleştirebilir. Bu gibi olumsuz durumlardan korunmak için telefonunuzdaki "Bilinmeyen kaynaklardan gelen yüklemelere izin ver" seçeneğini asla açmayın, Google Play Store dışındaki kaynaklardan kesinlikle uygulama yüklemeyin.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri