Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

hak ve özgürlükler hareketi

ayseyilmazyu3es

Well-known member
Bulgaristan ile alakam yok, ama gördüğüm ilk intibah gerçekten hayal kırıcı. 6 Eylül 2024 tarihinde hak ve özgürlükler partisinden seçilen Kırcaali belediye başkanı Erol Mümin (Myumyun demeyi tercih edeceğim) beyefendi maiyetindeki Türkçe isimli Bulgurlarla Kırcaali şehrinin bahçesindeki "Kurtarıcılara Anıt" önünde çelenk bıraktı ve aşağıda mezkur sözleri söyledi:

"'Birleşme, 1885'te siyasi önyargıları ve farklılıkları büyük dava uğruna bir kenara bırakan kamu liderleri tarafından gerçekleştirilen önemli bir siyasi eylemdi. Bu büyük çalışmadan alınacak en büyük ders, Bulgaristan'ın birleştiğinde, ulusal çıkarlar adına birleştiğinde her zaman başarılı olduğudur' dedi belediye başkanı Erol Myumyun. Halkın kaderin zorlukları karşısında birlik olduğunu ve anavatan'ın kaderini kendi ellerine aldıklarını, birleşmenin Bulgarların modern Avrupa tarihine bağımsız, eşit katılımına yönelik ilk kategorik talep olduğunu vurguladı."

Çeviri: Google Translate (Evet, Bulgarca ya da Rusça bilmiyorum ama isimleri okuyabiliyorum.)

Kaynak: Kırcaali belediyesi resmi sitesi, link: siteye link, site 13 Eylül 2024'te ziyaret edildi.

Bu lafları bana okusanız, ben bunların açık bir şekilde Bulgar ağzı ile yazıldığını söylerdim. Asıl garip olanı bunları söyleyen beyefendinin guya Bulgaristan dahilindeki Türklerin haklarını savunacak Hak ve Özgürlükler Partisi üyesi olması. Burada Erol Myumyun ismindeki şahsın bilmediği en önemli husus Kırcaali şehrinin Doğu Rumeli sınırları içinde olmadığı. Resmen işgalcilerin kafasında konuşan bu biricik Mankurtumuzun Türklerin %30 oranında meskun bulunduğu Kuzey Trakya'nın Bulgaristan'a ilhakına bu kadar hürmet göstermesi gerçekten utanılasıdır. Gidip ayrılıkçı parti olun demiyorum ama bunu Bulgaristan içinde yalnızca yaşamak için kan dökmek zorunda kalan ya kovulmuş soydaşlara yapmayın, ayıptır. Türkiyedeki Rumelilerin hakkına girmeyin. Bu siyasi düşünceye sahip olan insanları gidip belediye başkanı yaparsanız Ahmet Mestan'a da Ahmet Doğan'a da casus der haklı çıkarlar. (Basit bir tarihi anekdot: Siz birleşmediniz. Basbayağı imparatorluğumuzu parçaladılar, sizi de o imparatorluğun bekçileri belleyip yok etmek istediler, Russofiller eğer başınıza dikilseydi muvaffak olacaktı beceriksizler.) Abye yaranacağız diye Bulgarlar gibi kendinizi satmayın be.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri