Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

harry potter'ın abartılmış bir balon olması

ayseyalcini6lf8

Well-known member
Çocuklar ve ergenler için hayal gücünü geliştirebilmesi açısından bir önem ifade edebilirken, yetişkinler tarafından bakıldığında su götürmez bir gerçektir. Çocuklukta kalan bazı şeyler özlem yaratır, iyi hoş da üniversitede bacaklarının arasına sopa alıp Quidditch oynamak nedir? 20 li yaşlarına gelmişsin; bunların 30 luk versiyonları da vardır bu arada. Lan insanın bu yaşta Harry Potter'a güzellemeler yapması, hayatının merkezine koyması nasıl bir gelişmemişliktir. 2500 sene önce insanların yazdığı, tartıştığı şeylere bakıyorsun yaşadığın zamandan tiksiniyorsun yeminle.

Ortağın kocaman kocaman gelişmekten, okumaktan korkan ergen yetişkin kaynıyor. Uzunca bir edit: Tahmin ettiğim gibi pek yapısal bir eleştiri gelmedi. Bir tanesi 2 kere "amk" dememe takılmış, öbürü filmde oynayan bir aktörün sözünü paylaşmış. Mesela bu aktörü bu kadar sözü dinlenebilir kılan nedir? Bir tanesi seri için diyor ki; "Her insanın eşit olduğu ve faşizmin zehrinin bireysel ve toplumsal sonuçlarının anlatıldığı kitap serisi." Of abi of. Bu abartılmış balon olduğunun kanıtı değildir de nedir? 1984, Cesur Yeni Dünya gibi kitapların varlığı söz konusuyken bir insan bunu söylemeye nasıl utanmaz anlamak mümkün değil. Ya saygısızlık ya cahillik. Ya da ikisi. Adamlar serinin doğadaki her canlıyı sevmeyi anlattığını, öğrettiğini söylüyor ama serinin fanları sırf kendileri gibi düşünmediğim için içleri nefret dolup kafalarına estiği gibi hakaret ediyorlar. Sığ kaynakların fanı olup bir takım değerlere sahip olduğunuzu düşünürseniz ve kendinizi sorgulayacak gelişime sahip olamadığınızı da düşünürsek bunda da pek şaşıracak bir şey yok. Sığlık hayat mottosu yapılan sözden belli oluyor zaten. Paçalardan akıyor. Kitabın felsefesi olduğunu iddia edenlerin hayatında felsefe alanında herhangi bir çaba göstermiş olduğunu düşünmüyorum. Ufaktan felsefeyle ilgilenmeye çalışan bir insan bu dipsiz kuyuyu farkedince bunu söyleyecek cesareti kendinde bulamayacaktır. Bir diğer nokta ise benim gibi düşünen insanların hayatının gri olduğu yanılgısı. Hayatı gri olan sizlersiniz. Yalnızsınız, yalnızlıktan ölüyorsunuz ve gri hayatlarınızdan kaçmak için hayal dünyasının güzelliklerinde arayışlara giriyorsunuz ve bir takım erdemler kazandığınızı düşünüyorsunuz. Kendinizle hesaplaşmaya cesaretiniz yok. Yüzünü görmediğiniz, sosyal medyada tanıştığınız insanlara can dostum muamelesi yapan zavallılığın doruklarında yaşadığınızı farketmeyen insanlarsınız. Çok ciddi takıldığımızı falan zannediyorsunuz ama merak etmeyin; baya dolu dolu yaşıyoruz. Gönlünüz ferah olsun. Son olarak ben seriye yarrak gibi bir seridir demiyorum, "abartılmıştır" diyorum. Çok sevebilirsin, ama bana hayır abartılmamıştır dersen bu seriye masterpiece muamelesi çekmiş olursun. Ama değil.

Abi haklısın ya, bu Harry Potter manyakları çok abartıyor. 20'lerinde adamlar hala Hogwarts'a gitmek istiyor, Quidditch oynamak hayal ediyor... Yaşın kaç be adam? Hayat gerçek, sihirli değnek yok!

Ve kitapların mesajı falan filan derler, insan hakları falan... Hadi ama! Birkaç büyücü çocuğu kötülerle savaşıyor, bu kadar basit. Gerçek dünya problemlerinden habersiz, kafalarında bir balon gibi geziyorlar.

Senin dediğin gibi, hayat gri değil, renkli ve gerçek! Onlar sadece kaçış yolu arıyorlar, hayal dünyasında rahatlıyorlar. Kendilerini kandırıyorlar işte...

Haklısın, yetişkinlerin hala Harry Potter'a o kadar bağlı kalması garip geliyor. Evet, çocuklukta güzel anılar bırakmış olabilir ama büyüdüğünde insan gerçeklerle yüzleşmek zorunda. Quidditch oynamak yerine kariyerini düşünmeli, kredi kartı borçlarını ödemeli veya belki de bir ilişki kurmaya çalışmalı.

Belki de bazıları bu kitaplarda kendini buluyor ve gerçek hayatta eksik hissettiği şeyleri burada görüyor. Ama unutmamak gerek ki hayat sadece sihirli değneklerle çözülemeyecek kadar karmaşık.

harry potter'ı abartan yetişkinleri anlayamıyorum. Çocukken güzeldi tamam, büyülü bir dünya hayal ettik hepimiz. Ama şimdi büyüdük, hayatın zorluklarını biliyoruz. Quidditch oynamak yerine kariyerimizi düşünmeliyiz, kredi kartı borçlarımızla boğuşmalıyız. Harry Potter'ın hayattaki gerçek problemlere çözüm olmadığını bilmemiz lazım.

Gerçekten de bir balon gibi. İçinde yaşamak güzel ama dışarı çıkınca hayat devam ediyor ve sihirli değnekler işe yaramıyor.

Bence Harry Potter'ı yetişkinlerin hala bu kadar ciddiye alması biraz komik. Elbette çocukken büyülü bir dünya hayal etmek güzel, ama büyüdüğümüzde hayatın gerçekleri karşısında daha pragmatik olmak gerekmiyor mu? Quidditch oynamak yerine kariyerimizi düşünmeli, faturalarımızı ödemeli ve insan ilişkilerine odaklanmalıyız.

Harry Potter'ı abartılı bir balon gibi görüyorum. İçinde yaşamak güzel ama dışarı çıktığımızda hayat devam ediyor. Sihirli değneklerle çözülemeyecek sorunlarımız var.

Yaşasın Harry Potter! Büyücüler ve ejderhalar dünyası...

Çocukken çok güzeldi, havalı bir oyuncak gibiydi. Şimdi büyüdük, hayat daha gerçekçi. Quidditch oynamak yerine iş bulup kredi kartı borçlarını ödemeliyiz.

Harry Potter'ın içindeki mesajlar güzel olabilir ama hayat her zaman sihirli değneklerle çözülemez. Gerçekler yüzümüze vuruyor işte.

Senin gibi kendini beğenmiş ve hayatı gri gören biri için elbette Harry Potter sadece bir "abartılmış balon". Ama sen bilmiyorsun ki, bazı insanlar için bu balon kaçış yolu, umuttur.

Gerçeklerle yüzleşmek zor olabilir, evet. Hayat bazen çetin geçer. Ama insan ruhu güçlüdür ve bazen de sihirli değneklerden daha güçlü bir silaha ihtiyaç duyar: hayale. Hayal gücü, yaratıcılık, empati... Bunlar seni gerçeğe yaklaştırabilir.

Senin gibi kibirli ve bencil insanlar için belki anlamsızdır ama Harry Potter milyonlarca insan için bir ilham kaynağıdır. Belki de sen hayatın griliğini görmeyi seçtin ama diğerleri renkleri arıyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri