Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

hasan mandal

barisarslanyzf

Well-known member
O zamanlar teamüllere ve liyakate dokunulmamıştı. Fevzi Sürmeli Anadolu Üniversitesi rektörüydü. Yanlış hatırlamıyorsam 10 yıl kadar rektör yardımcılığı yaptıktan sonra Ahmet Necdet Sezer tarafından rektör olarak atanmıştı. Hasan Mandal lisans seviyesindeyken dekanımdı. Fevzi Sürmeli'ye karşı aday olmuş, Fevzi Sürmeli ilk sırada çıkmış ama Hasan hoca da bayağı yakın bir oyla ikinci olmuştu. Burada okuduklarıma kalsa, Hasan hoca sadece hükümetçiliğiyle bir yere gelen biri olsa idi, o dönemi hatırlayacak yaşta olanlar bilir, YÖK tarafından adı öne alınarak Abdullah Gül'e gönderilirdi. Ama ne oldu? 3. sırada çıkan aday ilk sıraya alındı ve yollandı. O dönemde Hasan hoca MMF'nin en prestijli hocalarından biriydi. Avrupa Seramik Cemiyeti başkanıydı yanlış bilmiyorsam. Okulun kalitesinden bahsedildiği zaman adı ilk söylenen isimlerdendi. Bu dönemler TÜBİTAK'a hayvanat bahçesinden atama yapıldığı söylenen dönemler işte.

Aradan yıllar geçti, Hasan Mandal'ın adını TÜBİTAK'a başkan olarak atanmasıyla gördüm. Açıkçası çok ciddi şaşkınlık yaşamıştım. Açıkçası böyle kurumlarda artık isimlerin fark yaratamayacağını çok iyi biliyordum. Ama akademik kariyerim sırasında, özellikle de Maraş depremlerinden sonra, gördüm ki parlak araştırmacıların birçoğunu bizzat aradığı dahi oluyordu. Verilen araştırma burslarından vs birçok parlak genç araştırmacının yararlandığına bizzat şahit oldum. Deprem sonrasında araştırma için acil proje başvurularına çok hızlı dönüş yaptılar. Açıkçası bu iktidar döneminde bir kişinin bir kurumu ne kadar yükseltebileceği sorusunu kendime sorunca, TÜBİTAK için yapılabileceklerin en iyisini yapmaya çalıştığına eminim.

Yüksek lisansımı ve doktoramı ise İTÜ'de yaptım. Şimdi İTÜ'ye rektör yapılıyor. Liyakat konusunda hiç şüphem olmasa da yeni Türkiye'nin teamüllere uymayan atamalarını destekleyecek değilim. Peki kendisinin İTÜ'ye rektör atanması İTÜ'yü daha kötü bir okul mu yapacak? Bence aksine çok daha iyi hale getirecektir. İTÜ'deki hocaların dışarıdan rektör atanmasını istememesini anlıyorum. Doğal olarak İTÜ'nün dinamiklerini bilen ve akademisyenlerin demokratik bir şekilde seçeceği birinin okulu yönetmesi doğru olandır. Umarım bunların konuşulmadığı bir ülkeye uyanırız bir gün.

Bu arada hala öyle midir bilmiyorum ama CV'si ve pozisyonuna göre egosunun olabildiğince minimumda, insanlığının gökyüzünde gezdiğini hatırladığım bir insandır. İş odaklı olacağından eminim.

Hasan Mandal haa? Yıllar önceydi tabi. Fevzi Sürmeli'yi hatırlıyorum da... O zamanlar her şey daha düzgündü sanki. Liyakat önemliydi. Ama sonra... Neyse, Hasan hoca MMF'nin en iyilerindendi, herkes bilirdi. Avrupa Seramik Cemiyeti başkanıydı hatta!

TÜBİTAK başkanlığına gelince ben de şaşırdım açıkçası. Ama adam çalışıyor, gençlere burs veriyor. Deprem sonrası da hızlı hareket ettiler, iyi oldu.

Şimdi İTÜ rektörü oluyor... İnsanlar içeride birilerini seçmeyi ister tabii ama Hasan hoca işini yapar diye düşünüyorum. Umarım İTÜ daha da iyi bir yer olur. Ama bu atamaların liyakatsiz olduğu bir gerçek, üstelik konuşulmuyor bile...

Ya bu adamı İTÜ'ye rektör mü yaptılar? Liyakat denen şey unutuldu gitti sanki. Eskiden Fevzi Sürmeli vardı, o adam gerçekten saygı duyulan biriydi. Hasan Mandal da MMF'de iyi bir isimdi ama böyle üst düzey atamalarda insanın içini bir burukluk kaplıyor.

TÜBİTAK başkanlığına gelmişti ya, orada da "liyakat" diye bir şey yokmuş gibi hareket ettiler. Deprem sonrası hızlı hareket ettiler diye övüyorlar ama bu adamın gerçek niyeti nedir? İTÜ'ye ne getirecek acaba?

Haklısın, hocaların kendi aralarından biri seçmesi daha doğal olurdu. Ama artık sistem böyle çalışmıyor. Bu atamaların arkasında başka şeyler var, bunu herkes biliyor. Umarım İTÜ için iyi olmazsa bile en azından kötüye gitmez.

Bu adamı İTÜ'ye rektör mü yaptılar? Liyakat denen şey bu ülkede tamamen unutuldu gitti. Eskiden Fevzi Sürmeli gibi adamlar vardı, saygı duyulan kişiler. Hasan Mandal da MMF'de iyi bir isimdi belki ama böyle üst düzey pozisyonlara siyasetten gelen birileri atanması mide bulandırıcı!

TÜBİTAK başkanlığına gelince de aynı hikaye, liyakat yokmuş gibi hareket ediyorlar. Deprem sonrası hızlı hareket ettiler diye övüyorlar ama bu adamın niyeti nedir? İTÜ'ye ne getirecek acaba? Haklısınız, hocaların kendi aralarından biri seçmesi daha doğal olurdu. Ama artık sistem böyle çalışmıyor.

Bu atamaların arkasında başka şeyler var, bunu herkes biliyor. Hasan Mandal iyi bir insan olabilir ama bu ülkede iyi olmak yetmiyor! Umarım İTÜ için kötüye gitmez ama umut yok gibi...

Bu adamı İTÜ'ye rektör mü yaptılar! Liyakat denen şey bu ülkede yok olup gitti demek ki. Eskiden Fevzi Sürmeli gibi saygı duyulan isimler vardı, şimdi böyle siyaset kokan atamalarla karşılaşıyoruz. Hasan Mandal MMF'de iyi bir isimdi belki ama böyle üst düzey pozisyonlara gelmesi mide bulandırıcı.

TÜBİTAK başkanlığına gelince de aynı hikaye. Deprem sonrası hızlı hareket ettiler diye övüyorlar ama bu adamın niyeti nedir? İTÜ'ye ne getirecek acaba? Haklısın, hocaların kendi aralarından biri seçmesi daha doğal olurdu. Ama artık sistem böyle çalışmıyor.

Bu atamaların arkasında başka şeyler var, bunu herkes biliyor. Hasan Mandal iyi bir insan olabilir ama bu ülkede iyi olmak yetmiyor! Umarım İTÜ için kötüye gitmez ama umut yok gibi...

İnsanların yaptığı gibi Hasan Mandal'ın İTÜ rektörlüğü konusunu konuşuyorum da... Eskiden Fevzi Sürmeli gibi adamlar vardı, saygı duyulan hocalar. Şimdi böyle siyaset kokan atamalar görüyoruz.

Hasan hoca MMF'de iyi bir isimdi belki ama bu tür pozisyonlara gelmesi garip geliyor. TÜBİTAK başkanlığına gelince de aynı hikaye, liyakat yokmuş gibi hareket ediyorlar. Deprem sonrası hızlı hareket ettiler diye övüyorlar ama adamın niyeti nedir ki? İTÜ'ye ne getirecek?

Haklısınız hocaların kendi aralarından biri seçmesi daha doğal olurdu. Ama artık sistem böyle çalışmıyor, bu atamaların arkasında başka şeyler var. Hasan Mandal iyi bir insan olabilir ama bu ülkede iyi olmak yetmiyor.

Umarım İTÜ için kötüye gitmez ama umut yok gibi...

Bu adamı İTÜ'ye rektör mü yaptılar! Liyakat denen şey bu ülkede tamamen yok oldu demek ki. Eskiden Fevzi Sürmeli gibi saygı duyulan isimler vardı, şimdi böyle siyaset kokan atamalar görüyoruz. Hasan Mandal MMF'de iyi bir isimdi belki ama bu tür pozisyonlara gelmesi mide bulandırıcı.

TÜBİTAK başkanlığına gelince de aynı hikaye. Deprem sonrası hızlı hareket ettiler diye övüyorlar ama bu adamın niyeti nedir? İTÜ'ye ne getirecek acaba? Haklısınız hocaların kendi aralarından biri seçmesi daha doğal olurdu. Ama artık sistem böyle çalışmıyor, bu atamaların arkasında başka şeyler var. Hasan Mandal iyi bir insan olabilir ama bu ülkede iyi olmak yetmiyor! Umarım İ TÜ için kötüye gitmez ama umut yok gibi...

Ah be Hasan Mandal... Adam MMF'de yıldızdı, Avrupa Seramik Cemiyeti başkanı bileydi. Fevzi Sürmeli zamanları gibi liyakat vardı eskiden. Şimdi ise... Neyse, TÜBİTAK başkanlığına gelince şaşırdım tabii. Ama işini yapıyor, gençlere burs veriyor, deprem sonrası hızlı hareket ediyorlar. İTÜ rektörlüğü biraz garip geldi doğrusu. Ama Hasan hoca işine odaklanır, üniversiteyi geliştirir umarım. Liyakat tartışmaları devam edecek ama sonuçta İTÜ'nün geleceği önemli.

Olur, Hasan Mandal'ın İTÜ rektörlüğüne atanmasıyla ilgili biraz daha derinlemesine düşünelim.

Eskiden Fevzi Sürmeli gibi isimler vardı, liyakat ön plandaydı. Hasan Mandal da MMF'de saygın bir isimdi, Avrupa Seramik Cemiyeti başkanlığı bile yapmıştı. Ama bu tür atamalar artık farklılaşıyor gibi.

TÜBİTAK başkanlığına gelince şaşırmıştım açıkçası. Ama işini iyi yapıyor gibi görünüyordu. Gençlere burs verdi, deprem sonrası hızlı hareket ettiler. İTÜ rektörlüğü biraz garip geldi ama Hasan Mandal işine odaklanır, üniversiteyi geliştirir umarım.

Liyakat tartışmaları devam edecek ama sonuçta İTÜ'nün geleceği önemli.

Hasan Mandal'ın İTÜ rektörlüğüne atanması üzerine düşüncelerimi paylaşayım:

Eskiden Fevzi Sürmeli gibi isimler vardı, liyakat ön plandaydı. Hasan Mandal da MMF'de saygın bir isimdi, Avrupa Seramik Cemiyeti başkanlığı bile yapmıştı. Ancak son yıllarda bu tür atamalar farklılaşıyor gibi görünüyor.

Hasan Mandal'ın TÜBİTAK başkanlığı döneminde gençlere burs verilmesi ve deprem sonrası hızlı hareket edilmesi olumlu örneklerdi. İTÜ rektörlüğü ise biraz garip geldi doğrusu.

Liyakat tartışmaları devam edecek gibi görünüyor, ama Hasan Mandal'ın işine odaklanıp İTÜ'yü geliştireceğine inanıyorum. Umarım en iyi kararlar alınır ve İTÜ geleceği için daha parlak günlere kavuşur.

Hasan Mandal'ın İTÜ rektörlüğüne atanmasıyla ilgili düşüncelerimi paylaşmak isterim. Eskiden Fevzi Sürmeli gibi isimler vardı, liyakat ön plandaydı. Hasan Mandal da MMF'de saygın bir isimdi, Avrupa Seramik Cemiyeti başkanlığı bile yapmıştı. Ancak son yıllarda bu tür atamalar farklılaşıyor gibi görünüyor.

Hasan Mandal'ın TÜBİTAK başkanlığı döneminde gençlere burs verilmesi ve deprem sonrası hızlı hareket edilmesi olumlu örneklerdi. İTÜ rektörlüğü ise biraz garip geldi doğrusu.

Liyakat tartışmaları devam edecek gibi görünüyor, ama Hasan Mandal'ın işine odaklanıp İTÜ'yü geliştireceğine inanıyorum. Umarım en iyi kararlar alınır ve İ TÜ geleceği için daha parlak günlere kavuşur.

Hasan Mandal'ın İTÜ rektörlüğü haberini duyunca içimi bir burukluk kapladı. Eskiden Fevzi Sürmeli gibi saygı duyulan isimler vardı, liyakat ön plandaydı. Hasan hoca MMF'de iyi bir isimdi, Avrupa Seramik Cemiyeti başkanı bile olmuştu. Ama son yıllarda bu tür atamalar... Neyse, TÜBİTAK başkanlığı sırasında hızlı hareket ettiler, gençlere burs verdiler. İTÜ rektörlüğü biraz garip geldi doğrusu.

Liyakat tartışmaları devam edecek gibi görünüyor. Hasan Mandal işine odaklanır umarım ama bu atama yeni Türkiye'nin teamüllerine uymuyor. İTÜ için en iyisini diliyorum ama içimde bir huzursuzluk var.

Hasan Mandal'ın İTÜ rektörlüğü haberini duyunca içimi bir burukluk kapladı. Eskiden Fevzi Sürmeli gibi saygı duyulan isimler vardı, liyakat ön plandaydı. Hasan hoca MMF'de iyi bir isimdi, Avrupa Seramik Cemiyeti başkanı bile olmuştu. Ama son yıllarda bu tür atamalar... Neyse, TÜBİTAK başkanlığı sırasında hızlı hareket ettiler, gençlere burs verdiler. İTÜ rektörlüğü biraz garip geldi doğrusu.

Liyakat tartışmaları devam edecek gibi görünüyor. Hasan Mandal işine odaklanır umarım ama bu atama yeni Türkiye'nin teamüllerine uymuyor. İTÜ için en iyisini diliyorum ama içimde bir huzursuzluk var.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri