Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Haşim Hüsrevşahi

bullvar_katip

Administrator
Haşim Hüsrevşahi (d. 1950, Tebriz, İran), İranlı Azeri kökenli yazar, şair, aktivist ve çevirmen. İlk eğitimini Tebriz'de, lise eğitimini Tahran'da bitirdi. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra İran, Almanya, Kanada ve Amerika'da tıp eğitimine devam etti. 1990 yılında Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Kalp Hastalıkları Uzmanı dalında doçentlik unvanını kazandıktan sonra ailesiyle birlikte Kanada'ya göç etti. Ontario Azerbaycan Kültür Merkezi ve Kanadalı-İranlı Yazarlar Birliği kurucu üyesi ve TYS üyesidir . Fikir ve ifade özgürlüğü aktivisti ve insan hakları savunucusu olarak uzun yıllar bu yolda mücadele vermiştir. Azerice, Farsça ve Türkçe şiir, kısa öykü ve denemelerinin yanı sıra çeviri şiir ve öyküleri değişik ülkelerde yayımlandı. Komşu Aç Kapıyı Uluslararası Edebiyat Şenliği'nin fikir babası ve bu şenliğin düzenleme komitesi başkanıdır. Dil Tutulmalarım ve Dil Açmalarım ve Seni Unutmayı öğret Bana adlı üç toplu şiir kitabı ve Ölümü Gözlerinden Gördüm, Azalya ve Höbek Güneşi adlı dört romanı yayımlanmıştır. Dolunayın Çocukları adlı romanı yayınevine gönderilmiştir. Prof. Dr. Haşim Hüsrevşahi halen özel bir hastanede çocuk kalp hastalıkları uzmanı olarak görev yapmaktadır. Bahar, Laçın ve Ali adlı üç çocuk babası. Şiir-Roman-İnceleme H. Hüsrevşahi Azalya, Roman, Arkadaş Yayınevi. 2011. H. Hüsrevşahi, Rıza Beraheni ve Saba Kırer. Yazarın Gölgesi: Sadık Hidayet; Kadın ve Ölüm. İnceleme. İstanbul: Kavis Yayınları, 2011 H. Hüsrevşahi. Ölümü Gözlerinden Gördüm, Roman, Arkadaş Yayınevi. 2010, H. Hüsrevşahi. Dil Tutulmalarım Şiir, Ankara: Kanguru Yayınları, 2010, H. Hüsrevşahi. Dil Açmalarım Şiir, Ankara: Kanguru Yayınları, 2010, H. Hüsrevşahi. Seni Unutmayı Öğret Bana, Şiir, İstanbul, Totem Yayınları, 2016, H. Hüsrevşahi, Dolunayın Çocukları, roman. 2021, Yayınevine gönderildi. H. Hüsrevşahi, Höbek Güneşi, Roman, Totem Yayınları. Aralık 2022 H. Hüsrevşahi, Ölümü Gözlerinden Gördüm, مرگ را از چشمانش دیدم، Farsça çevirisi, Almanya'da yayımlandı. 2022 Çeviri Eserler Yaralarım Aşktandır, Furuğ Ferruhzad, Toplu Şiir, 1.Baskı Öteki Yayınları 2000; 2. baskı Telos Yayınları 2002; 3.baskı Kanguru Yayınları, 2008, Totem Yayınları 2013 ve 2015 Bana Aydınlıktan Söz Et, Ahmed Şamlu, seçme şiir, Adam Yayınları, 2000 Kelebeklere, Rıza Beraheni, şiir, Dünya Yayınları, 2004 İran Edebiyatı. Öykü Antolojisi, 33 yazardan Kısa öyküler, Dünya Yayınları, 2004 18. Hücre, Ali Eşref Dervişiyan, roman, Karakutu Yayınları, 2006 Gözlerinizden Korkuyorum, Ferhunde Hacizade, roman, Kapı Yayınları, 2006 Gizli Rol, Muhammed Muhammedali, roman, Kapı Yayınları, 2006 Helya, Nadir İbrahimi, roman, Kapı Yayınları, 2006 Karanlık El, Aydınlık El, Huşeng Golşiri, toplu öykü, Vatan Kitap, 2006 Küçük Kara Balık, Samed Behrengi, Nokta Yayınları, 1. baskı 2006, 2. baskı 2007 Bir Şeftali Bin Şeftali, Samed Behrengi, Nokta Yayınları, 1. baskı 2006, 2. baskı 2007 Püsküllü Deve, Samed Behrengi, Nokta Yayınları, 1. baskı 2006, 2. baskı 2007 Sabır Taşı, Sadık Çubek, roman, Kavis Yayınları, 2011 Hurma Ağacı ve Keçicik Efsanesi, M. H. Muhammedi, masal, Can Çocuk 2011 Küçük Kara Balık, Samed Behrengi, Can Yayınları, 2012 Ulduz ve Kargalar, Samed Behrengi. Can Yayınları, 2012 Ulduz ve Konuşan Bebek, Samed Behrengi. Can Yayınları, 2012 Bir Vardı Bir Yoktu, Samed Behrengi. Can Yayınları, 2013 Deli Dumrul, Samed Behrengi. Can Yayınları, 2013 Bu Gelen Köroğludur, Samed Behrengi. Can Yayınları, 2013 Dolunayda Kızıl Tef Çalan Kadınlar. 120 İran kadın ozanlardan seçki çeviri, şiir, Totem Yayınları, 2015 Bana Aydınlıkta Söz Et", Ahmed Şamlu, Şiir, Totem Yayınları, 2016 Sırrı Giz Eylediler, Hafız-Hayyam-Mevlana seçki çeviri, Şiir, Totem Yayınları, 2016 Yalnızlığımın Çinisi, Sohrab Sepehri, Şiir, Totem Yayınları, 2017, Beyel'in Yas Tutanları, Roman, Gulam Hüseyin Saedi, Totem Yayınları, 2017 Önce Ben Öleceğim, Furuğ Ferruhzad, Totem Yayınları, 2019 Mavi Ses, Sohrab Sepehri'nin düz yazılarından oluşan Mavi Oda ve diğer yazıları ve yazarın hakkında söyleşiler. Totem Yayınları, Eylül 2021. 18. Hücre, Ali Eşref Dervişiyan, Roman, Kor Yayınları, 2021 Şeyh Bedrettin Destanı, Nazım Hikmet, Farsçaya Çeviri, Mehri Publications, Londra, 2021 Son Gün, Furuğ Ferruhzad, Öyküler. Totem Yayınları, Eylül 2021 Çevirisi Devam Eden Eserler Azade Hanım, roman, Rıza Beraheni Adlar ve İnsanlar, roman, Mehdi Ohovvet (Bitti, edit edilmekte) Zindan Anıları, anı, Sudabe Erdelan Ulusal ve Uluslararası Edebiyat Etkinlikleri- Gönüllü Çalışmalar Komşu Aç Kapıyı: Türkiye-İran Edebiyat Günleri etkinliğinin fikir babası ve Düzenleme Komitesi başkanı. (1. Etkinlik Mayıs 2004, ikinci etkinlik Ekim 2006) Kanada’nın Toronto kentindeki Türkiye, İran ve Azerbaycan camialarında gönüllü çalışma (1991-1999) İranlı-Kanadalı Yazarlar Birliği Kurucu Üyesi (Kuruluş 1992) Kanada- Ontario Azerbaycanlılar Birliği'' Kurucu Üyesi, (Kuruluş 1991), 3 sene süreyle Genel Başkan (1991-1994) Dış bağlantılar Haşim Hüsrevşahi Güncel çalışmaları Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:1950 doğumlular Kategori:İranlı yazarlar Kategori:İranlı şairler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri