Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hassân Diyab

bullvar_katip

Administrator
Hassân Diyab (; d. 6 Ocak 1959), Lübnanlı siyasetçi. 21 Ocak 2020 yılında başladığı başbakanlık görevinden 10 Ağustos 2020 tarihinde istifa etmiş olup yeni hükûmet kurulana kadar emanetçi başbakan olarak görev yapmıştır. Yeni hükûmetin kurulmasının ardından 10 Eylül 2021'de bu görevi Necip Mikati'ye devretmiştir. Başbakanlıktan önce, 2011-2014 yılları arasında Lübnan Eğitim Bakanı olarak görev yaptı. Hayatın erken dönemi ve eğitim Diab, 6 Ocak 1959'da Beyrut'ta Lübnanlı bir ailede dünyaya geldi. 1981 yılında Leeds Metropolitan Üniversitesi'nden aldığı iletişim mühendisliği lisans derecesine sahiptir. Daha sonra 1982 yılında Surrey Üniversitesi'nden sistem mühendisliği yüksek lisans derecesi, ve 1985 yılında Bath Üniversitesi'nden bilgisayar mühendisliği doktorası yaptı. Kariyer Diyab, Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde (AUB) elektrik mühendisliği profesörüdür. Ayrıca Ekim 2006'dan Haziran 2011'e kadar AUB'da bölgesel dış programlar başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 13 Haziran 2011 tarihinde, Najib Mikati'nin kabinesinin bir parçası olarak eğitim ve yükseköğrenim bakanlığına getirildi ve yerine Hasan Mneimneh geçti. Bunu Elias Abu Saab, eğitim bakanlığı yaptı. Diyab'ın terimi 15 Şubat 2014 tarihinde sona erdi. Hariri'nin istifasına neden olan 2019 Lübnan protestoları arasında 19 Aralık 2019'da Saad Hariri'nin ardından gelen bir sonraki Lübnan Başbakanı olarak atandı. Diyab'ın adaylığı, basit çoğunluk olan Lübnan parlamentosunun 69 üyesinin desteğini kazandı; onun desteği 8 Mart İttifakını birlikte oluşturan partilerden geldi. Diyab, 10 Ağustos 2020’de Beyrut Patlaması nedeniyle başbakanlıktan istifa etti. Cumhurbaşkanı Avn'a erken genel seçim çağrısında bulundu. Yeni hükûmet kurulana kadar başbakanlık görevinde kalmaya devam edecek. Kişisel hayat Diyab, Nuvar Mevlevi ile evli ve üç çocuğu var. Halen Beyrut, Lübnan'da yaşıyor. Sünni bir Müslüman . Kaynakça Kategori:Lübnan başbakanları Kategori:Lübnanlı Sünniler Kategori:Surrey Üniversitesinde öğrenim görenler Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:1959 doğumlular Kategori:Lübnan eğitim bakanları

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri