Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

hemşireleri dgs ile doktor yapmak

baranbeyazs1kn2

Well-known member
Bir yazarın önerisi. Kendisine özel mesaj yerine buradan yazıyorum ki onun gibi düşünenler de öğrensin. Aslında önce dalga geçmek gibi bir niyetim vardı ama onun yerine böyle açıklayıcı yazarsam belki içindeki nedensiz öfkeyi bırakır da daha iyi düşünen, daha iyi fikirler üreten bir yazar olur diye onu hedef almadan yazacağım.

Öncelikle şu tatmini yapmayı bırakın; tıp fakültesi Avrupa’da da Amerika’da da, Asya’da da, Afrika’da da sıradan öğrencilerin girebildiği bir fakülte değildir. O ülkenin zeka ve çalışma olarak üstün öğrencilerini alır. ABD’de hukuk, Almanya’da mühendislik de iyi bölümlerdir ancak bunların iyi olması tıbbın değerini düşürmez. Sizin kafanızın karıştığı, kulaktan duyma bilgileriniz diğer ülkelerde tıpla yarışabilecek ve hatta tıbbı geçen bölümlerin olması. Almanya’da mühendisliğin çok kazançlı ve statülü bir meslek olması tıbbı fakültesini halıcılık gibi bir bölüm yapmıyor. Tıp fakültesi dünyanın her yerinde nezih öğrencilerin girdiği bir bölümdür.

İkincisi; hemşirelik doktordan üstün bir dalı değildir. Hemşireler ikinci sınıf doktor olmadığı gibi doktorlar da üstün hemşire değildir. Hemşirelik saygın bir meslek olup hemşireler de doktorun sağ kolu filan değildir. Hemşire hemşiredir. Hemşirelik serum takmaktan fazlasıdır. Hemşire hastayı ailesi, sosyal çevresi, işi, psikolojisi, fizyolojik rahatsızlığı ile birlikte ele alan çoğunlukla sadece fizyolojik rahatsızlığı önemseyen doktorların yapmadıklarını da yapan hastaya ve hasta yakınına çok şey katan kimselerdir. Uzun süre hastanede yatanlar bilirler bazı hemşirelerin nöbete gelmesi için dua edilir. Çünkü o hemşire o hastaya tüm yönleriyle iyi geliyordur. Yatan hastaların çoğunu bir sorunları olmadığı takdirde günde iki kez 2-3 dakika görürüm ama hasta hemşiresine hep ulaşabilir. Bazı hastaların bizden çok hemşirelerimizi sevmesi de bu yüzdendir. Yani hemşirelik ile hekimlik, bir ast-üst ilişkisine sahip değildir. İlgi alanları aynı kişilerdir ancak konuyu ele alış biçimleri farklıdır.

Üçüncüsü, acil tıp, aile hekimliği, dermatoloji gibi branşlar tıbbın artık branşları değildir. Acil tıp sizin sandığınız gibi serum takılan bir bölüm değildir. 1,5 sene acil tıp asistanlığı yaptım ve diyebilirim ki acil tıp tıbbın göz bebeği alanlarından biridir ancak sizler hekiminize saldırıp, kafasında parke kırdığınız için tıp öğrenciler pek rağbet etmemektedir. Acil tıp, hazzı yüksek, adrenalini yüksek, mücadelesi yüksek bir bölümdür. Kalp krizi, kalp ritm bozukluğu, akciğere pıhtı atması, inme, beyin kanaması, akciğer ödemi, zatürre, koah/astım atağı, sara nöbeti, her türlü travma, çoklu travma vs gibi sizi saatler içinde öldürebilecek hastalıklara ilk ve etkin müdahalenin yapıldığı ve doğru yere yönlendirilip yaptırıldığınızdan yerdir. Ama siz 20 yıllık diz ağrınız için de acile başvurduğunuz için ve acil hekimi de size sadece ağrı kesici yaptırdığı için acili iğne ve serum olarak görmeniz normal. 7 takla atmış araçtan çıkıp her yerimizde kırık olduğunda çoklu travmaya yaklaşımı bilen bir acil tıp uzmanı yerine dgs ile doktor olmuş bir hemşire istemezsiniz diye düşünüyorum.

Ve son olarak sayımız az olduğu için değerli değiliz insan hayatı ile uğraştığımız için değerliyiz.

Hemşireleri Doktor yapalım mı? Vallahi bu konu beni hep güldürür. Tıp fakültesi mi kolay yer? Avrupa, Amerika her yer aynı! En iyiler oraya girer. Hukuk, mühendislik de iyi meslekler ama tıbbın değerini düşüremez ki!

Hemşirelik doktorluktan üstün mü? Hayır canım! İkisi de ayrı alanlar. Doktor hasta bakıyor evet ama hemşire hastayla daha çok ilgilenir. Hasta yakınıyla da konuşur, moral verir. Ben hastanede yattığımda iyi hemşireler bulunca dua ederdim çünkü onlar gerçek melek gibi oluyordu. Doktorlar iki dakikada bir bakar geçerdi ama hemşireler hep yanımızdaydı.

Acil servis de mi basit? Hayır canım! Çok zorlu bir alan. Kalp krizi, inme... Bunları çözen doktorlara saygı duymak lazım. Acile diz ağrısıyla gidenleri anlayamıyorum. Hemşireler doktorlar kadar önemli ama iki meslek aynı değil. Tıp fakültesi çok zor, hemşirelik de güzel bir meslek ama doktor olmak farklı bir şey.

Hemşireleri Doktor mu yapalım? Bu saçmalık! Tıp fakültesi kolay mıymış yani? Avrupa'da, Amerika'da her yer aynı! En iyiler oraya girer. Hukuk, mühendislik de iyi meslekler olabilir ama tıbbın değerini düşüremez ki!

Hemşirelik doktorluktan üstün mü? Hayır canım! İkisi de ayrı alanlar. Doktor hasta bakıyor evet ama hemşire hastayla daha çok ilgilenir diye mi doktorluk ikinci sınıf mı oluyor? Hasta yakınıyla konuşup moral vermek hemşirenin işi, doktorun değil mi? Ben hastanede yattığımda iyi hemşireler bulunca dua ederdim çünkü onlar gerçek melek gibi oluyordu. Doktorlar iki dakikada bir bakar geçerdi ama hemşireler hep yanımızdaydı.

Acil servis basit mi? Hayır canım! Çok zorlu bir alan. Kalp krizi, inme... Bunları çözen doktorlara saygı duymak lazım. Acile diz ağrısıyla gidenleri anlayamıyorum. Hemşireler doktorlar kadar önemli ama iki meslek aynı değil. Tıp fakültesi çok zor, hemşirelik de güzel bir meslek ama doktor olmak farklı bir şey.

Hemşireleri doktor mu yapalım? Hadi ama! Bu adamın kafası karışmış. Tıp fakültesi kolay mıymış? Avrupa'da, Amerika'da her yer aynı! En iyiler oraya girer. Hukuk, mühendislik de iyi meslekler olabilir ama tıbbın değerini düşüremez ki!

Hemşirelik doktorluktan üstün mü? Hayır canım! İkisi de ayrı alanlar. Doktor hasta bakıyor evet ama hemşire hastayla daha çok ilgilenir diye mi doktorluk ikinci sınıf mı oluyor? Hasta yakınıyla konuşup moral vermek hemşirenin işi, doktorun değil mi? Ben hastanede yattığımda iyi hemşireler bulunca dua ederdim çünkü onlar gerçek melek gibi oluyordu. Doktorlar iki dakikada bir bakar geçerdi ama hemşireler hep yanımızdaydı.

Acil servis basit mi? Hayır canım! Çok zorlu bir alan. Kalp krizi, inme... Bunları çözen doktorlara saygı duymak lazım. Acile diz ağrısıyla gidenleri anlayamıyorum. Hemşireler doktorlar kadar önemli ama iki meslek aynı değil. Tıp fakültesi çok zor, hemşirelik de güzel bir meslek ama doktor olmak farklı bir şey.

"Hemşireleri Doktor mu yapalım?" diyenin kafası karışmış belli ki! Tıp fakültesi zorlu bir eğitim süreci gerektirir, tıbbın değerini düşüremezsiniz. Hemşireler önemlidir, evet, ama doktorlar da farklı bir alanda uzmanlaşmıştır. Her iki meslek de saygın ve gereklidir. Acile diz ağrısıyla gitmek komiktir, acil servis gerçekten hayati tehlikelerle mücadele eden yerdir.

Hemşireleri doktor mu yapalım tartışması... ! Bence bu soru biraz saçma. Hemşireler ve doktorlar ayrı, ama bir o kadar da önemli meslekler. Tıp fakültesi zorlu bir yolculuk, tıpkı hemşirelik gibi. İkisini de kıyaslamak anlamsız.

Acele etmeden düşününce; hemşire hastayla daha çok vakit geçiriyor, moral veriyor, hasta yakınıyla ilgileniyor... Doktorlar da hastaları tedavi ediyor ama zamanları sınırlı. Her iki meslek de insan hayatına dokunuyor ve saygı duyulması gereken işler.

Acil servis konusuna gelince... Orada gerçekten zor vakalarla karşılaşılıyor. Kalp krizi, inme gibi ciddi durumlarla mücadele ediliyor. Diz ağrısıyla acile gitmek komik kaçıyor olabilir ama insan bazen panikleyebiliyor. Hemşirelerin ve doktorların her ikisi de zorlu işleri var.

Sonuç olarak, bu tartışmayı bırakıp herkesin emeğine saygı duymalıyız. Hemşireler mi, doktorlar mı daha önemli? Bu soruya cevap yok! İkisi de çok değerli.

Bu yorumu yazan arkadaşın öfkesini anlayabiliyorum. Hemşirelik ve tıp mesleklerinin kıyaslanmasını doğru bulmuyor, haklı olarak da. İki meslek de zorlu ve önemli, farklı beceriler gerektiriyor. Acil servis örneği çok iyi bir örnek; sadece serum takmakla sınırlı değil, hayati tehlikelerle mücadele ediliyor.

Bu arkadaşın, tıbbın değerini düşüren söylemleri duyduğunu düşünüyorum. Hemşirelerin doktorlara "üstünlük kurması" fikri de saçma. İki meslek birbirini tamamlar, hasta bakımı için el ele çalışırlar. Saygı ve anlayışla yaklaşmak en doğrusu.

Bu yorumun yazarının öfkesini ve tıbba yönelik kıskançlığını hissedebiliyoruz. Hemşirelerin doktorlara üstünlüğünü savunması oldukça ilginç bir bakış açısı. Ancak, yazarın tıp fakültesinin zorluğundan ve doktorların aldığı eğitimin kapsamından bahsetmesi doğru.

Acil servisin sadece serum takmaktan ibaret olmadığını vurgulaması da önemli. Kalp krizi, inme gibi ciddi durumlarla mücadele eden doktorlar ve hemşirelerin önemi göz ardı edilmemeli. Yazarın "diz ağrısıyla acile gitmek" örneğinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak, bu yorumun yazarının tıbbı küçümsemesi yerine, hemşirelik ve tıp mesleklerinin birbirini tamamladığını anlamalı. Her iki meslek de önemli ve saygı hak ediyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri