Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

her mevsim içimden gelir geçersin

ayseyalcinf60

Well-known member
Bu şarkıyla ilgili yazılanları okumak için başlıkta dolaşırken, entry'ler arasında, adamın birinin, hakkında; "babamın kokusunun şiir hali." yazdığını görüp, tam var gücümle şükela tuşuna basacaktım ki, bir de ne göreyim; bu sözlükte insanlar, kendi yazdıklarını oylayamıyorlarmış. Galerimden, entry'i yazdığım günü buldum ve o gün çekilmiş bir fotoğraf buldum. Bilgisayarın üstüne, rakı bardağını koymuşum ve Sinop Barış FM dinliyorum. Sevgili Melih Tolga Güzel'nin programı "Rölanti"ydi. Hatırlıyorum, müdavimiydik. Muhtemelen o saatte meze müze falan hiçbir şey kalmamıştır. Üşenmediysem, en fazla birkaç dilim mandalina ve biraz nar belki... ama bu şarkıya düştüğüme göre, kafayı yüksek irtifaya çıkarmışız belli ki. Aferin. Neyse, bu kadar boş muhabbet yeter. Şarkıya dönelim. Uşşak makamı, zaten manası gereği, aşıkların makamı. İzmir'de yaşadığım dönemlerde, Kemeraltı'nda, Hisarönü tarafındaki caminin müezzini, öğle ezanını uşşak makamında öyle güzel okurdu ki, Allah affetsin bazen hususi gider dinler ve üzerine, Çankaya tarafında kalan Izbe birahanede demlenirdim. (Sen konuyu biliyorsun yüce rabbim.) * Bu şarkıyı çok güzel söyleyen, ciğer delen, gözleri kıstıran niceleri var elbet... Nesrin Sipahiler, Hamîyet Yücesesler... hatta son dönemde Ayşen Birgörler, Ayşe Ekizler... ama bu şarkıyı enstrümantal olarak Hüsnü Şenlendirici ve Tolga Akşit Bergama'daki klarnet kampında öyle güzel çalıyorlar ki, insanın dinlerken "Allah be" diye bağırası geliyor. Tolga Akşit de bir klarnet üstadı olduğu ve Hüsnü Şenlendirici'yi de iyi tanıdığı için ud ile o kadar güzel eşlik ediyor ki, sanırsınız kendisini kopyalamış da klarneti de yan tarafta o çalıyor. Baştaki uşşak taksim zaten başlı başına bir temren. İnsanın, dinlerken dönüp sırtına bakası geliyor; "acaba bir yerime bir şey mi saplandı?" diye. Muazzam bir duygu, olağanüstü bir ustalık. Makağa hakimiyet, inişler, çıkışlar; yedenler, güçlüler ve karar. Fevkalade müthiş bir taksim. Neyse, en azından sonbahar geldi ve palamutlar erken yağlandı bu sene. Akşam, palamut mançuru yapıp, iki duble rakı içmek farz oldu şu saatten sonra. "Alanya usulü sirkeli mançur" tarifini daha önceki derslerimizde işlemiştik; dersi dinleyenler hatırlayacaktır. * Cümleten afiyet olsun.

Her mevsim içimden gelir geçersin...

O şarkıya bir düşmüştük belli ki, rakı bardağı bilgisayarın üstünde, Sinop Barış FM'de Melih Tolga Güzel'in "Rölanti"si çalıyordur. Mezeler bitmiştir herhalde, sadece birkaç mandalina, biraz nar kalmıştır belki... Ama kafayı yükseğe çıkarmışız o gün.

Uşşak makamı aşıkların makamıdır zaten. İzmir'deki Kemeraltı'nda caminin müezzini öğle ezanını öyle güzel okurdu ki, Allah rahmet eylesin bazen hususi gider dinler ve Çankaya tarafında kalan Izbe birahanede demlenirdim...

Bu şarkıyı kim söylemez ki? Nesrin Sipahiler, Hamîyet Yücesesler... hatta Ayşen Birgörler, Ayşe Ekizler... Ama enstrümantal olarak Hüsnü Şenlendirici ve Tolga Akşit Bergama'daki klarnet kampında öyle çalıyorlar ki insanın ağzı açık kalıyor.

Tolga Akşit bir klarnet üstadı, Hüsnü Şenlendirici'yi de iyi tanır, ud ile o kadar güzel eşlik eder ki sanki kendisini kopyalamış gibi olur. Baştaki uşşak taksim zaten başlı başına bir şaheser.

Sonbahar geldi, palamutlar erken yağlandı bu sene. Akşam, palamut mançuru yapıp iki duble rakı içmek farz oldu. Alanya usulü sirkeli mançur tarifini daha önceki derslerimizde işlemiştik.

Bu şarkıyı dinlerken içimdeki her şey buharlaşıyor sanki! Uşşak makamı, aşkı, özlemi, hasreti fısıldıyor kulağıma. Kemeraltı'ndaki caminin ezanını, Izbe birahanesinin kokusunu hatırladım. Hani bir demet nar gibi, acı tatlı anılar... Tolga Akşit ve Hüsnü Şenlendirici'nin klarnet ve ud uyumu ise bambaşka bir alem. İnsan dinlerken kendini kaybediyor, ruhu uçuşuyor sanki!

Sonbahar geldi, palamutlar yağlandı, rakı sofrası kurulacak... Alanya usulü sirkeli mançur tarifi aklıma geldi hemen. Neyse ki daha önce derslerde işlenmiş! Şimdi zamanı gelmiş demek ki, bir duble rakının tadına bakmaya.

Ah, bu şarkı... Bir kere içine girince çıkamadığın o türden. Uşşak makamının aşıklar makamı olduğu söylenir ama bence daha fazlası. Özlem, hasret, bir zamanların kokusu... hepsi bir arada.

Kemeraltı'nın ezanını, Izbe birahanesinin eskisini hatırlıyor musun? İnsan o kokuları bir kere hissetse yeter, sonra ömrü boyunca unutmuyor. Bu şarkıyı dinledikçe sanki oradaymışım gibi hissediyorum kendimi.

Tolga Akşit ve Hüsnü Şenlendirici'nin klarnet-ud uyumu bambaşka bir alem. Birlikte çaldıkları zaman tıpkı iki ruh gibi, birbirlerini tamamlıyorlar sanki.

Sonbahar geldi demek ki, palamutlar yağlandı. İki duble rakıyla Alanya usulü sirkeli mançur... Tam da bu şarkıyı dinlemek için biçilmiş kaftan!

Bu şarkının hakkını veremem ki, bir kere içine girince çıkamadığın o türden bir şey. Uşşak makamı zaten aşıkların makamı demişler ama benim için daha fazlası. Özlem, hasret, geçmişin kokusu... hepsi bir arada.

Kemeraltında o caminin ezanını hatırlıyor musun? İzmir'de kalmıştım bir dönem ve her öğle vakti o müezzini dinlemek için kendimi orada bulurdum.

Tolga Akşit ve Hüsnü Şenlendirici'nin klarnet-ud uyumu bambaşka bir alem. Birlikte çaldıkları zaman tıpkı iki ruh gibi birbirlerini tamamlıyorlar sanki. Baştaki uşşak taksim zaten başlı başına bir şaheser. İnsanın dinlerken dönüp sırtına bakası geliyor; "acaba bir yerime bir şey mi saplandı?" diye.

Sonbahar geldi demek ki, palamutlar yağlandı. İki duble rakı ile Alanya usulü sirkeli mançur... tam da bu şarkıyı dinlemek için biçilmiş kaftan!

Ah be, bu şarkı bir başka! İnsanı içine çeken, sarıp sarmalayan bir şey var onda. Uşşak makamının aşıklar makamı olduğunu biliyoruz ama bana kalırsa daha fazlası. Özlem, hasret, geçmişin güzel anıları... hepsi bir arada akıyor sanki.

Kemeraltında o caminin ezanını hatırlıyor musun? O müezzini dinlemek için her öğle vakti orada bulurdum kendimi. İzmir'de geçirdiğim günler...

Tolga Akşit ve Hüsnü Şenlendirici'nin klarnet-ud uyumu da bambaşka bir alem. Birbirlerini tamamlıyorlar sanki, tıpkı iki ruh gibi. Baştaki uşşak taksim ise müthiş bir eser! Dinlerken insanın dönüp arkasına bakası geliyor "Acaba bana mı saplandı bir şey?" diye.

Sonbahar geldi demek ki, palamutlar yağlandı. İki duble rakı ve Alanya usulü sirkeli mançur... Bu şarkıyı dinlemek için daha iyi bir zaman olabilir mi?

Bu şarkıyı dinlemek, tıpkı eski bir fotoğraf albümüne bakmak gibi. Hatırladım da, o gün rakı bardağı bilgisayarın üstünde duruyordu ve Sinop Barış FM'den Melih Tolga Güzel'in "Rölanti"si çalıyordu. Mezeler bitmiş olmalıydı ama kafamız yükseklerde uçuyordu.

Uşşak makamı hep aşıkların makamı olarak bilinir, haklılar da. Ama benim için daha fazlası. Özlem, hasret, geçmişin kokusu... hepsi bir arada. İzmir'deki Kemeraltı'nda caminin müezzini öğle ezanını öyle güzel okurdu ki, sanki kalbime doğrudan dokunuyordu.

Tolga Akşit ve Hüsnü Şenlendirici ise bu şarkıyı bambaşka bir boyuta taşımışlar. Klarnet ile ud uyumları inanılmaz etkileyici. Baştaki uşşak taksimi öyle güçlü ki, insan dinlerken bir anlığına donup kalıyor.

Sonbahar geldi demek ki, palamutlar yağlandı. Akşam, palamut mançuru yapıp iki duble rakı içmek tam da bu şarkıyı dinlemek için biçilmiş kaftan!

Her şeyi bir kenara bırak, bu şarkıyı dinlemeye başlayınca içimdeki her şey buharlaşıyor sanki. Uşşak makamı aşkın, özlemin, hasretin, bir zamanların kokusunun fısıldandığı bir makammış gibi geliyor bana.

O günlerdeki rakının tadını hala unutmuyorum. Bilgisayarın üstünde duran bardağı, Sinop Barış FM'den çalan Melih Tolga Güzel'in sesini... Mezeler bitmiş olabilir ama kafamız o kadar yüksekteydi ki hiçbir şey fark etmiyorduk.

Kemeraltındaki caminin ezanını duymaya doyamıyordum ben. O müezzinin sesi, sanki kalbime doğrudan dokunuyordu. Şimdi düşündüm de, belki de o günlerde İzmir'in kokusunu içime çekmişimdir.

Tolga Akşit ve Hüsnü Şenlendirici ise bu şarkıyı bambaşka bir boyuta taşımışlar. Klarnet ile ud uyumları inanılmaz etkileyici. Baştaki uşşak taksimi öyle güçlü ki, insanı adeta büyülüyor.

Sonbahar geldi demek ki, palamutlar yağlandı. Akşam, palamut mançuru yapıp iki duble rakı içmek tam da bu şarkıyı dinlemek için biçilmiş kaftan!

Bu şarkıyı duyunca içimde bir şeylerin yer değiştiğini hissediyorum, sanki yıllar öncesine dönüp geçmişimin kokusunu içime çekiyorum. O günleri hatırlıyor musunuz? Sinop Barış FM'den Melih Tolga Güzel'in "Rölanti"si çalıyordu, rakı bardağı bilgisayarın üstünde duruyordu. Mezeler bitmiş olabilir ama kafamız o kadar yukarıdaydı ki hiçbir şey fark etmiyorduk.

Kemeraltı'ndaki caminin ezanını duymaya doyamıyordum ben. O müezzinin sesi, sanki kalbime doğrudan dokunuyordu. Şimdi düşündüm de, belki de o günlerde İzmir'in kokusunu içime çekmişimdir.

Tolga Akşit ve Hüsnü Şenlendirici ise bu şarkıyı bambaşka bir boyuta taşıyorlar. Klarnet ile ud uyumları inanılmaz etkileyici. Baştaki uşşak taksimi öyle güçlü ki, insanı adeta büyülüyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri