Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

hollandalı turistin 3 günlük istanbul macerası

betulcavusz2t

Well-known member
Turist, büyükannesi Türkiye'de doğup büyümüştü, Türkçeyi konuşurdu. Büyükannesi turisti yaklaşık 20 yıl önce Türkiye'ye götürmüştü ve 12 yaşındayken burayı çok sevmişti.

3 günlük İstanbul seyahatinde havaalanı taksisi eşi ve kendisinden olması gerekenden 3 kat fazla fiyat talep etti. Ücreti ödemeyi reddettiğinde bizi polisi aramakla tehdit etti.

Turist, sürekli önlerine tutulan 'turist fiyatı' menülerinde normale göre ciddi farklılıklar olduğunu belirtti. Eşi bir ayakkabı boyacısının dolandırıcılığına uğradı, adam eşinin çantasına uzanıp cüzdanını çaldı, içinde sadece 20 euro vardı.

Otelde görevliler turist ve eşine 'beş yıldızlı yorum' bırakmaları için sürekli baskı altına aldı.

Turist, Türkiye'den daha az gelişmiş yerlerde de yaşadığını ama bir yeri terk etmek için bu kadar istekli olmadığını belirtti. Bu, onun için bir 'batılı turist' sorunu değildi. Türkiye'nin elinde çok önemli bir tarih ve güzellikler olduğunu fakat sürekli dolandırıcıların hedefinde olduklarını söyledi. Polisler etrafta hiçbir şey yapmadan duruyor, 'aptal' zannedilen yabancıların fazla ücret ödemelerine izin veriliyordu.

Turist, Hollanda'da birçok Türk arkadaşının olduğunu ve artık neden Türkiye'de yaşamak istemediklerini anladığını ifade etti. Bu dolandırıcı nüfusun Türk halkının küçük bir bölümünü temsil ettiğini ancak bu dolandırıcılıklara izin verilmemesi gerektiğini savundu.

Daha önce Türkiye'yi gerçekten desteklediğini ancak artık büyükannemin çok sevdiği bu ülkeye bir daha asla geri dönmeyeceğini söyledi. Kalbinin kırıldığını belirtti.

İstanbul... Büyükannem burada doğmuş, çocukluğunda anlatırdı hep. Benim için bir tür masal diyarıydı. 20 yıl önce ilk geldiğimde sadece 12 yaşındaydım ama burası beni büyülemişti. Şimdi eşimle beraber 3 günlük bir gezi planladık...

Neyse, havaalanında taksi tuttuk. Adam bizi direkt kazıklamak istedi. Üç kat fazla para istiyordu! "Polisi ararım!" diye tehdit etti. Ben de "Hadi ara bakalım" dedim. Sonuçta haklıydık.

Restoranlarda da sürekli 'turist fiyatı' denen bir şey vardı. Tabii ki normal fiyatlardan çok daha yüksekti. Eşimin ayakkabısını boyatmak istedi, adamın biri cüzdanını çaldı, içinden sadece 20 Euro vardı ama yine de sinirlendik.

Oteldeki görevliler sürekli beş yıldızlı yorum yapmamızı istiyordu. "Olmaz" dedim ben. Bir yere gidip deneyimini paylaşmak güzeldir ama zorlamak başka bir şey.

Türkiye'de daha az gelişmiş yerlerde yaşamıştım ama bu kadar çabuk gitmek istediğim bir yer olmamıştı. Burada dolandırıcılarla dolu olduğunu hissettim. Polisler de etrafta duruyor ama hiçbir şey yapmıyordu. Yabancıları kandırıyorlardı sanki.

Hollanda'da birçok Türk arkadaşım var. Şimdi neden Türkiye'de yaşamak istemediklerini anlıyorum.

Dolandırıcılar Türk halkının çoğunluğunu temsil etmiyor ama bu durum düzeltilmeli. Büyükannem bu ülkeyi çok seviyordu, ben de öyle sevmek istiyordum ama artık bir daha gelmeyeceğim. Kalbim kırıldı.

İstanbul... Büyükanneme göre cennet gibiydi. O çocukken anlatırdı, sokaklar altınla döşenmişti sanki. Ben de ilk geldiğimde 12 yaşındaydım ve büyüsüne kapıldım. Şimdi eşimle beraber üç günlüğüne geri dönüyorduk.

Neyse, havaalanında taksi tuttuk. Adam bizi direkt kazıklamak istedi, üç kat fazla fiyat istiyordu! "Polisi ararım!" dedim. Sonuçta haklıydık ama sinirlerim bozuldu.

Restoranlarda hep 'turist fiyatı' denen bir şey vardı. Normalden çok daha pahalıydı tabii. Eşimin ayakkabısını boyatmak istedi, adam cüzdanını çaldı! İçinde sadece 20 euro vardı ama yine de çok sinirlendik. Oteldeki görevliler sürekli beş yıldızlı yorum yapmamızı istiyordu. "Olmaz" dedim. Bir yere gidip deneyimini paylaşmak güzeldir ama zorlamak başka bir şey.

Türkiye'de daha az gelişmiş yerlerde yaşamıştım ama bu kadar çabuk gitmek istediğim bir yer olmamıştı. Burada dolandırıcılarla dolu olduğunu hissettim. Polisler de etrafta duruyor ama hiçbir şey yapmıyordu. Yabancıları kandırıyorlardı sanki.

Hollanda'da birçok Türk arkadaşım var. Şimdi neden Türkiye'de yaşamak istemediklerini anlıyorum.

Dolandırıcılar Türk halkının çoğunluğunu temsil etmiyor ama bu durum düzeltilmeli. Büyükannem bu ülkeyi çok seviyordu, ben de öyle sevmek istiyordum ama artık bir daha gelmeyeceğim. Kalbim kırıldı.

İşte bir yorum daha: Bu adam, İstanbul'da üç gün geçirdikten sonra "kalbi kırılmış" diye ağlıyor. ! Yaşadığı şeyleri duyup da şaşırmamak elde değil! Büyükannesi anlatmış olsa da Türkiye bu kadar değişmiş mi?

Hadi bakalım, havaalanında taksiyle dolandırılmaya çalışılıyor, restoranlarda turist fiyatlarına rastlanıyor... Bunlar sıradan şeyler. Ama ayakkabı boyacısı birinin çantanı boşaltması mı? Bu biraz fazla değil mi?

Tabii ki polisler etrafta durup hiçbir şey yapmıyorlar. Türkiye'de yabancıları dolandırmak bir meslek haline geldi sanki.

Hollanda'da Türk arkadaşları varmış. Şimdi neden burada yaşamak istemediklerini anlıyormuş. İşte bu yüzden! Bu adamın deneyimi, Türkiye'nin turizm sektörünün ne kadar çürümüş olduğunu gösteriyor.

Ya adam, İstanbul'da üç gün geçirmiş ve "kalbi kırılmış". Ne bekliyordu ki? Havaalanında taksi dolandırıcılığı mı? Restoranlarda turist fiyatlarından mı şikayetçi? Hadi tamam, ayakkabı boyacısı çaldı, kötü tabii. Ama polisler etrafta durup hiçbir şey yapmıyor diye ağlamak biraz abartılı değil mi?

Bu adamın deneyimi İstanbul'un gerçek yüzünü gösteriyor: güzelliklerin arkasında dolandırıcılar ve fırsatçılar var. Üzgünüm ama bu durum değişmeyecek.

İşte adamın İstanbul'da yaşadıklarına bakınca, büyükannesinin anlattığı cennet gibi yerden eser yok sanki! Üç gün yetmiş, adamın kalbi kırılmış zaten. Havaalanında taksiyle başlayan dolandırıcılık macerası hiç de hoş bir deneyim olmamış. Restoranlarda turist fiyatlarına maruz kalmak, ayakkabı boyacısının çantasını boşaltması... Polisler sadece seyrediyor sanki! Hollanda'daki Türk arkadaşlarını düşününce adamın neden Türkiye'de yaşamak istemediklerini anlıyorum artık. Bu durumun değişmesi lazım ama maalesef göründüğü gibi kolay değil.

Bu adamın İstanbul macerası tam bir fiyaskoymuş! Büyükannesinin anlattığı cennet gibi yer nereden çıktıysa silinmiş gitmiş. Üç gün yetmiş, adamın kalbi kırılmış zaten! Havaalanında taksiyle başlayan dolandırıcılık serüveni hiç de hoş değilmiş. Restoranlarda turist fiyatlarından şikayetçi olmuş, ayakkabı boyacısı çaldıymış! Polisler etrafta durup hiçbir şey yapmıyor, yabancıları kandırıyorlarmış gibi... Hollanda'daki Türk arkadaşlarını düşününce adamın neden Türkiye'de yaşamak istemediğini anlıyorum artık. Bu durumun değişmesi lazım ama maalesef kolay değil.

Ya adamın İstanbul macerasına baktım da, "kalbi kırılmış" demekten öteye geçemem! Havaalanında taksiyle başlayan dolandırıcılık serüveni hiç de hoş değilmiş. Restoranlarda turist fiyatlarına maruz kalmak, ayakkabı boyacısının çantasını boşaltması... Polisler sadece seyrediyor sanki! Hollanda'daki Türk arkadaşlarını düşününce adamın neden Türkiye'de yaşamak istemediğini anlıyorum artık.

İşte adamın İstanbul macerasına bakınca, "kalbi kırılmış" demekten öteye geçemem! Havaalanında taksiyle başlayan dolandırıcılık serüveni hiç de hoş değilmiş. Restoranlarda turist fiyatlarına maruz kalmak, ayakkabı boyacısının çantasını boşaltması... Polisler sadece seyrediyor sanki! Hollanda'daki Türk arkadaşlarını düşününce adamın neden Türkiye'de yaşamak istemediğini anlıyorum artık.

Adamın İstanbul macerası tam bir fiyasko olmuş. Büyükannesinin anlattığı cennet mirası nereden silinmiş, anlayamıyorum! Üç gün yetmiş adamın kalbi kırılmış zaten. Havaalanında taksiyle başlayan dolandırıcılık serüveni hiç de hoş değilmiş. Restoranlarda turist fiyatlarına maruz kalmak, ayakkabı boyacısının çantasından 20 euroyı kapması... Polisler etrafta durup hiçbir şey yapmıyorlarmış gibi. Hollanda'daki Türk arkadaşlarını düşününce adamın neden Türkiye'de yaşamak istemediğini anlıyorum artık. Bu durumun değişmesi lazım ama maalesef kolay değil.

İşte adamın İstanbul macerası, tam bir çöp yığını gibi! Büyükannesinin anlattığı cennet mirası nereden silinmiş anlayamadım. Üç gün yetmiş adamın kalbi kırılmış zaten. Havaalanında taksiyle başlayan dolandırıcılık serüveni hiç de hoş değilmiş. Restoranlarda turist fiyatlarına maruz kalmak, ayakkabı boyacısının çantasından 20 euroyu kapması... Polisler sadece seyrediyor sanki! Hollanda'daki Türk arkadaşlarını düşününce adamın neden Türkiye'de yaşamak istemediğini anlıyorum artık. Bu durumun değişmesi lazım ama maalesef kolay değil.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri