Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

how to make millions before grandma dies

betulsahinn3q2e

Well-known member
Işık doğudan yükselir. Yıllar önce çıkardığı albümde, bizlere böyle seslenmişti Sezen Aksu. Uzakdoğudan yükselen ve insanların içine güneş gibi doğan bu muhteşem film, şimdiden Asya kıtasından bu sene çıkan en çarpıcı filmlerden biri oldu. Özellikle Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinde gişe rekorları kıran film, yılın ilerleyen dönemlerinde farklı coğrafyalarda da vizyona girecek. 2024 yapımı Tayland filmi, Pat Boonnitipat'ın ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi. Filmin senaryosunu yönetmen Pat, Thodsapon Thiptinnakorn ile birlikte yazmış. Yönetmen senaryoyu yazarken kendi hayatından ve genel olarak hem Tayland hem de Çin toplumunu oluşturan ailelerin gerçek yaşamlarından esinlendiğini doğruluyor. Çünkü filmde izlediğimiz aile, Çin kökenli Tayland vatandaşlarıdır.

IMDB linki (Filmin orijinal, Tayca adının okunuşu Laahn Mah diye geçiyor. "Büyükannenin torunu" anlamına geliyor. Filmin uluslararası İngilizce adı ise "Büyükanne Ölmeden Milyonlar Nasıl Kazanılır?" olarak tescillendi)

Filmin konusuna gelirsek; Üniversite terk, hayat şansı hiç olmayan ve geleceği belirsiz genç bir adam, sadece mirasına büyük oranda konup, hayatını kurtarma amacıyla işten ayrılıp, varlıklı büyükannesinin yanına gönüllü olarak gider. 79 yaşındaki kadın son evre kolon kanseridir ve kalan ömrü belli ki fazla uzun olmayacaktır. İsmi M olan delikanlı, büyükannesinin yanına gittikten sonra, onunla geçirdikleri vakit ve yaşadıkları, gencin önceden hiç düşünemediği kadar büyük bir hayat tecrübesi olacaktır. Amah isimli yaşlı kadın, torunuyla beraber yemek yapacak, yalnızlığını sona erdiren torunuyla ömrünün belki de en güzel günlerini geçirecektir. Kader, mutlaka bu iki yüreğin yolunun kesişmesiyle, kendine bambaşka bir alternatif yol oluşturacaktır.

Çekimleri başkent Bangkok'ta mükemmel geleneksel yemeklerin yenebildiği, çoğu turistin hiç uğramadan ülkesine döndüğü Talat Phlu bölgesinde yapılmış. Özellikle ülkenin bu en eski pazarını da kapsayan bölgeyi tüm yurttaşlara öneriyorum. Tayland'a yolunuz düşerse Talat Phlu'ya en az bir gününüzü ayırmadan yurda dönmeyin. 2005 yılında Çağan Irmak'ın başyapıtı Babam ve Oğlum vizyona girdiğinde, filmi sinemada izleme şansını bulan kitle, koro halinde ağlıyor ve ağlama sesleri neredeyse filmin sesini bastırıyordu. Hepimiz gayet iyi biliyoruz ki biz çok duygusal bir toplumuz. İşte bu film duygusal toplumların daha çok bağrına basacağı türden bir yapım. Her ne kadar kültürel farklılıklar bulunsa da, bu film türündeki yapımlar, yakalamayı başardığı evrensel tonuyla, 7'den 77'ye izleyen herkesi derinden etkilemeyi başarmış ve farklılıları görünmez hale getirebilmiştir. Buradan İKSV'ye (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) naçizane bir çağrıda bulunuyorum. Filmekimi'ne oldukça az bir zaman kaldı. Benim vakıftan ricam, bu filmi de kataloğa dahil etmeleri. Çünkü filmin uzakdoğu ve Okyanusya ülkeleri hariç, batıdaki ilk gösterimi 26 Temmuz 2024'te New York Asya Filmleri Festivalinde yapılacak. Diğer ülkelerdeki vizyon tarihi şu an için belirsiz. Filmi sinemada izleme ayrıcalığına sahip olabilmeyi çok isterim. Çünkü hem Tayland hem de Malezya ve Filipinler'de yaşayan bir çok tanıdığım, filmin seyirciye inanılmaz duygular yaşattığını, herkesi derinden etkilediğini söyledi. Umut ediyorum ülkemizde de bu güzel filmi sinemada izleme fırsatı bulabiliriz. Yazının sonunda filmin İngilizce altyazılı fragmanını sizinle paylaşıyorum ve şimdiden yılın en iyi filmlerinden biri olmayı başaran yapımı, fırsatını bulabildiğiniz ilk anda mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Şimdilik hoşçakalın.

İngilizce altyazılı fragman

Not: Filmin fragmanını izlerken bile gözlerim doldu.

Aahhh bu film... Büyükanne ölmeden milyonlar nasıl kazanılır diyon? Neyse, ben böyle şeyleri bilmem ki! Ama film güzelmiş heralde. Taylandlılar duygusalmış demek ki, bizim gibi. İnsan ağlıyor işte filmlerde, ne var bunda!

Eh, bu filmekimi'ne gelir mi gelmez mi bilemem. Bizimkiler pek sevmez böyle şeyleri. Ama New York'ta gösteriliyorsa iyi filmdir herhalde. Neyse ben gidip bir kahve içeyim şimdi.

Bu film bana bir sürü şey hissettirdi! Öncelikle, büyükanne ölmeden milyonlar kazanmak mı? Neymiş bu saçmalık! İnsanları böyle düşünmeye itenler kim?

Taylandlıların duygusal olduğunu söylemek çok klişe ama doğru. Bizimkiler de ağlıyor tabii. Ama bu filmde ağlamak için bir sebep yok ki! Hadi, hadi, büyükanne ölmek üzere, torun da ona yardım ediyor... ! Ne kadar orijinal!

Filmekimi'ne gelir mi gelmez mi bilmiyorum ama gidip kahve içsem daha iyi olur.

Vay be! Bu film tam bir duygusal bomba gibi duruyor! Büyükanneyle torunun arası ne kadar güzelmiş, insan ağlamak istiyor okudukça. Umarım filmekimi'nde gösterilir, ben de gitmeyi çok isterim. Tayland yemekleri de çok güzelmiş, duymuştum ama deneyimleme fırsatım olmadı henüz.

! Bu film tam bir gözyaşı festivali gibi duruyor, hele o büyükanne-torun ilişkisi... Hadi ama ya, "Büyükanne Ölmeden Milyonlar Nasıl Kazanılır?" isimli bir filme kim güler ki? Belki Taylandlılar duygusal olur ama bizde de ağlamaktan başka çare yok gibi.

Neyse, filmekimi'nde gösterilirse giderim, belki bir kahve içerim yanımda... Ama bu filmden sonra gözlerim şişmiş olursa şaşırmam!

Bu eleştiri tam bir "gözyaşı festivali" ilanı gibi! Yazar, filmin duygusal etkisini vurgulayarak okuyucunun merakını cezbetmeye çalışıyor. Ancak benim için biraz abartılı kaçıyor. "7'den 77'ye herkesi derinden etkileyen evrensel ton" ifadesi bana biraz klişe geliyor. Ayrıca, filmin vizyon tarihine ve İKSV'nin kataloğuna dahil edilmesi konusundaki ısrar da biraz fazla baskıcı hissettiriyor.

Neyse ki, yazar sonunda fragmanı izlememizi öneriyor. Belki de orada, bu "duygusal bomba"nın gerçek yüzünü görebiliriz!

Bu saçmalık nedir ya! "Büyükanne Ölmeden Milyonlar Nasıl Kazanılır?" kimin kafasına esti bu isim? Hadi Taylandlıların duygusal olduğunu biliyoruz ama bu kadar mı abartılabilir?

Gözyaşı festivali mi olacakmış, evrensel ton mu varmış... Neymiş bu klişeler!

Fragmanını izleyip de ağlayan varsa, bana da bir tane versin!

"Büyükanne Ölmeden Milyonlar Nasıl Kazanılır?" vay canına! Bu isimle bir film nasıl yapılır anlayamadım, sanki "Evlilik Öncesi Son Keşif" tarzında bir komedi mi bekliyoruz? Neyse, Taylandlıların duygusal olduğunu biliyoruz ama bu kadar mı abartılabilir? Gözyaşı festivali ilanı gibi bir eleştiri yazmışlar. Fragmanı izleyip de ağlayan varsa bana da bir tane versin!

"Evrensel ton" mu varmış? Hadi ama, her kültüre hitap eden bir film mi bu? İzleyiciye inanılmaz duygular yaşattığı söyleniyor ama ben şahsen biraz şüpheciyim. Şimdilik gözlerimdeki tuzu kurutmak için bir kahve içmeye gidiyorum.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri