Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hüner Tuncer

bullvar_katip

Administrator
Hüner Tuncer (d. 26 Şubat 1946, İstanbul), Yüksek Ziraat Enstitüsü’nün (şimdiki Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi) ilk mezunlarından olan Hamdi Tuncer ile Hadiye Çeçen Tuncer’in kızlarıdır. Eğitim Hüner Tuncer, TED Ankara Koleji’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin “Siyasi Şube”sinden mezun oldu. 1971-1975 yıllarında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin “Uluslararası İlişkiler Kürsü”sünde Asistanlık görevinde bulunduktan sonra, Viyana Diplomasi Akademisi’nde yükseköğrenim görmeye gitti ve bu akademiyi 1977 yılında bitirdi. 1977-1997 yıllarında, Dışişleri Bakanlığı’nda “diplomat” olarak mesleğinin çeşitli aşamalarında bulundu. Tuncer; TC Kopenhag Büyükelçiliği’nde “İkinci Kâtip”; TC Meksiko Büyükelçiliği’nde “İkinci Kâtip ve Başkâtip”; TC Milano Başkonsolosluğu’nda “Başkonsolos Yardımcısı”; TC Oslo Büyükelçiliği’nde “Büyükelçilik Müsteşarı” ve TC Pretoria Büyükelçiliği’nde “Büyükelçilik Müsteşarı” olarak görev yaptı. 1997 Temmuz’unda Kültür Bakanlığı “Müsteşar Yardımcılığı”na atanan Hüner Tuncer, 1998 yılında emekliye ayrıldı. 1998 Kasım’ında “Siyasi Tarih Doçenti” unvanını aldı. 1998-1999 yıllarında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yarı-zamanlı öğretim üyeliği; 1999-2003 yıllarında Ankara Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tam-zamanlı öğretim üyeliği ve “Bölüm Başkanlığı”; 2003-2007 yıllarında ODTÜ “Tarih Bölümü”nde yarı-zamanlı öğretim üyeliği; 2008-2009 yıllarında da Hacettepe Üniversitesi “Uluslararası İlişkiler Bölümü”nde yarı-zamanlı öğretim üyeliği yaptı. Halen Ufuk Üniversitesi’nde yarı-zamanlı öğretim üyeliği yapmaktadır. Ödüller 2010 yılında Avusturya Cumhurbaşkanı tarafından verilen “Avusturya Devleti Bilim ve Sanat Şeref Nişanı”nı aldı 2010’da “Viyana Diplomasi Akademisi Mezunları Şeref Listesi”nde yer aldı. 2013’te “Metternich’in Osmanlı Politikası, 1815-1848” isimli eseriyle, Sosyal Bilimler dalında “ Yunus Nadi Ödülleri ”ni aldı. Eserleri Metternich’in Osmanlı Politikası (1815-1848), Ümit Yayıncılık, Ankara, 1996. Irkçılıktan Özgürlüğe, Güney Afrika, Çağdaş Yayınları, İstanbul, 1997. Osmanlı Diplomasisi ve Sefaretnameler, 2. Baskı, Ümit Yayıncılık, Ankara, 1998. Dr. Hadiye Tuncer’e Armağan, Sanat Kitabevi, Ankara, 1999. Çözemediklerimiz, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2000. 19. Yüzyılda Osmanlı-Avrupa İlişkileri, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2000. İdealler Kuşağı’ndan bir Örnek: Dr. Hadiye Tuncer, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2002. Doğu Sorunu ve Büyük Güçler, 1853-1878, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2003. Eski ve Yeni Diplomasi, 4. Baskı, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2005. Küresel Diplomasi, Ümit Yayıncılık, Ankara, 2006. İç Politikadan Dış Politikaya Türkiye’nin Sorunları ve Küreselleşme, Kaynak Yayınları, İstanbul, 2006. Bir Kadın Diplomatın Anıları, Logos Yayınları, İstanbul, 2007. Osmanlı-Avusturya İlişkileri, 1789-1853, Kaynak Yayınları, İstanbul, Kasım 2008. Diplomasinin Evrimi, Gizli Diplomasiden Küresel Diplomasiye..., Kaynak Yayınları, İstanbul, Nisan 2009. Osmanlı Devleti ve Büyük Güçler, 1815-1878, Kaynak Yayınları, İstanbul, Eylül 2009. Osmanlı Diplomasisi ve Sefaretnameler, 3. Baskı, Kaynak Yayınları, İstanbul, Aralık 2010. Osmanlı İmparatorluğu’nun Sonu, Osmanlı İmparatorluğu ve Birinci Dünya Savaşı, Kaynak Yayınları, İstanbul, Nisan 2011. Atatürkçü Dış Politika, 2. Basım, Kaynak Yayınları, İstanbul, Haziran 2011. Osmanlı’nın Rumeli’yi Kaybı, 1878-1914, 2. Basım, Kaynak Yayınları, İstanbul, Aralık 2011. İsmet İnönü’nün Dış Politikası (1938-1950), 2. Basım, Kaynak Yayınları, İstanbul, Nisan 2012. Kıbrıs Sarmalı, Nasıl Bir Çözüm?.., Genişletilmiş 2. Basım, Kaynak Yayınları, İstanbul, Ağustos 2012. Metternich’in Osmanlı Politikası (1815-1848), Genişletilmiş 2. Basım, Kaynak Yayınları, İstanbul, Ocak 2013 (2013 Yunus Nadi Ödülü’nü kazandı). Menderes’in Dış Politikası, Batı’nın Güdümündeki Türkiye, Kaynak Yayınları, İstanbul, Eylül 2013. 27 Mayıs’tan 12 Mart’a Türk Dış Politikası, Kaynak Yayınları, İstanbul, Mayıs 2014. İki Darbe Arasında Türk Dış Politikası, 1971-1980, Kaynak Yayınları, İstanbul, Ekim 2014. Das Osmanische Reich und Metternichs Polititik, çev. Mehmet Tahir Öncü, Frank und Timme, Berlin, 2014. Hüner Tuncer’in; siyasi tarih, uluslararası ilişkiler ve Türk dış politikası konularında çok sayıda makalesi, bilimsel dergilerde yayımlanmıştır. Hüner Tuncer’in, 1996-2014 yıllarında makaleleri “Cumhuriyet” gazetesinde yayımlanmıştır. Tuncer’in, “İlk Kurşun” internet gazetesinde de makaleleri yayımlanmıştır. Hüner Tuncer; Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği’nde, Tarihçi Kitabevi’nde, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin çeşitli şubelerinde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde, Dil Derneği’nde, Tüm Öğretim Üyeleri Meslek Derneği’nde, ODTÜ’de, İstanbul Üniversitesi’nde, Mersin Üniversitesi’nde, Van 100. Yıl Üniversitesi’nde, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde, Uludağ Üniversitesi’nde, Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ve ATAUM’da “Türk Dış Politikası” ve “Atatürkçülük” konularında konuşmalar yapmıştır. Kaynakça Kategori:Türk yazarlar Kategori:Yunus Nadi Ödülü sahipleri Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:TED Ankara Kolejinde öğrenim görenler Kategori:Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğrenim görenler Kategori:Kadın diplomatlar Kategori:Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri Kategori:Atılım Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:1946 doğumlular Kategori:İstanbul doğumlu bilim insanları Kategori:İstanbul doğumlu diplomatlar Kategori:Ufuk Üniversitesi öğretim üyeleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri