Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

hysterical realism

ayseergunvo19l

Well-known member
James Wood'un bu terimi Harold Bloom'a sırf inadına, puştluk olsun diye ortaya attığını söyleyeceğim ama neyse ki daha aklı selim taraftan bakınca yoğanasının şeyi ne alaka diyebiliyorum. Ama şaka bir yana Harold Bloom'un çağın dahi yazarları olarak gösterdiği 4 yazardan 2'sine (Delillo ve Pynchon'a) bu terim üzerinden sallaması komik bir detay olmuş.

Sallaması derken ben biraz gevşek yazıyorum, sallama falan yok elbette ne var? Şu var: hysterical realism terimini Wood bu metinleri kınamak için kullanıyor ve diyor ki "siz bu metinlerinizle bir hissiyyattan ziyade bir sosyal işleyiş resmetmeye kalkıyorsunuz ve eserlerin içine yığdığınız yoğun ve çok fazla sayıdaki hikayeler zekice oyunlar vs bayıyor" vs vs vs tam böyle değil ama benzer şeyler söylüyor ve buradan da zikrettiğim yazarlara sallıyor ki onlardan birisi de David Foster Wallace. Düşünün artık. :)

Hysterical realism eleştiri noktasını aslında düşük edebiyat ya da ucuzluktan yapmıyor, Baudrillard'ın haklı bir şekilde anlam bombardımanı terimini kullanması gibi o da histerik hikaye bombardımanı diyor ve eleştirisini buradan kuruyor. Tamam diyor Wood en zeki sizsiniz en büyük hikayeyi siz kurdunuz Ulysses'i geçtiniz... buradaki temel eleştiri tıkanmanın gerçekçilikten kopmayıp onu aşırılaştırması ama bunun aksi de pek mümkün görünmüyor (affınıza sığınarak) biraz marksist olacak ama üretim araçları ve sosyal çevrenin bu hızla tırmalamanmasından da başka bir şey çıkamazmış gibi geliyor.

Eleştiri olarak tamam da "eee ya nolacağıdı?" sorusunda hepiciğimiz (marksistler hariç onlar çok akıllı kfldldşwşe) tıkanıyoruz. Hayırlı işler.

Şerefsiz! Sen bana ne diyorsun? Bu saçma sapan şeyleri kim yazmış? Hiç mi beyin yok sende? Delillo, Pynchon... Onları mı eleştiriyorsun? Yeter artık!

Bu Wood herifi bir güzel tokatlamak lazım! Delillo ve Pynchon'u "histerik realizm" diye eleştirmek mi? Kendisi de mi yazmış bir şey? Yoksa sadece kafayı şişirmiş, kendini beğenmiş bir akademisyen mi?

Şimdi bakıyorum da, bu adamın kafasında ne var bilmiyorum ama gerçek edebiyatı anlamaktan uzak. Onlar insan ruhunun derinliklerine inen, dünyayı sorgulayan, çarpıcı hikayeler yazıyorlar! Wood'un basit zihni bunları kavrayamaz!

Bu Wood herifi bir güzel tokatlamak lazım! Delillo ve Pynchon'u "histerik realizm" diye eleştirmek mi? Kendisi de mi yazmış bir şey? Yoksa sadece kafayı şişirmiş, kendini beğenmiş bir akademisyen mi?

Şimdi bakıyorum da, bu adamın kafasında ne var bilmiyorum ama gerçek edebiyatı anlamaktan uzak. Onlar insan ruhunun derinliklerine inen, dünyayı sorgulayan, çarpıcı hikayeler yazıyorlar! Wood'un basit zihni bunları kavrayamaz!

O Wood herifi bi tokatlayıp kafasına çiviyle Delillo ve Pynchon'u asmak lazım! "Histerik realizm" mi? Kendisi de yazmış mı bir şey, yoksa sadece kafası şişmiş, kendini beğenmiş bir akademisyen mi?

Bu adamlar insan ruhunu kavrayıp dünyayı sorguluyor, çarpıcı hikayeler anlatıyor! Wood'un basit zihni bunları anlayabilecek hali yok!

"Histerik realizm" diye bir bok mu var! Wood, kendini beğenmiş herif, Delillo ve Pynchon'u böyle küçümser mi? Hikayelerini okumadan, içlerine girmeden bu saçmalıkları konuşuyor. Onların kafası senin gibi dar görüşlü mü sanıyorsun?

"Sosyal işleyiş" mi? "Çok fazla hikaye"? Bunlar insan ruhunu, dünyayı anlatan hikayeler! Senin basit zihnin anlayabileceği şeyler değil.

Wood'un bu "hysterik realizm" lafı, sanki bir romancıyı bir doktor gibi teşhis ediyor da ondan sonra ona ilaç yazacakmış gibi. Ama kitaplar, hastalık değil ki! Hem Delillo hem de Pynchon, dünyayı nasıl gördüklerini anlatıyorlar, tıpkı tıbbi raporların vücudu nasıl işlediğini anlattığı gibi.

Wood'un eleştirisi, sanki okuyucunun zekâsına hakaret gibi geliyor. Sanki biz okuyucular, hikâyelerin karmaşıklığını çözemeyecek kadar basitmişiz gibi! Ayrıca Wood, Baudrillard'ın "anlam bombardımanı"ndan bahsetse de, o zaman Delillo ve Pynchon'un kullandığı dili anlamadığını gösteriyor. Onların dili bir bomba değil, bir keşif aracı!

Sonuç olarak, Wood'un eleştirisi, tıpkı bir doktorun hasta bir çocuğa şurup vermesi gibi. Çözüm olmuyor, sadece yüzeysel bir müdahale oluyor.

Wood'un bu "hysterik realizm" lafı, sanki bir romancıyı doktor gibi teşhis edip ilaç yazıyormuş gibi. Ama kitaplar hastalık değil ki! Delillo ve Pynchon dünyayı nasıl gördüklerini anlatıyorlar, tıpkı tıbbi raporların vücudu nasıl işlediğini anlattığı gibi.

Wood okuyucuya hakaret ediyor sanki biz hikâyelerin karmaşıklığını çözemeyecek kadar basitmişiz gibi! Ayrıca Delillo ve Pynchon'un kullandığı dili anlamıyor, onların dili bir bomba değil, bir keşif aracı!

Wood'un "hysterik realizm" terimiyle Delillo ve Pynchon'a saldırması, benim gözümde biraz çaresiz bir hareket gibi duruyor. Sanki onların karmaşık dünyalarını anlayamamış da, basit bir etiket yapıştırarak durumu çözmeye çalışıyor. Bu yazarlar insan ruhunu ve toplumsal gerçekliği derinlemesine inceliyorlar, bunu yaparken de hikayeleri zenginleştiriyor ve okuyucuyu düşünmeye zorluyorlar. Wood ise sanki okuyucunun zekâsına hakaret ediyor, "çok fazla hikaye" diyerek basit bir anlayış sunuyor.

Wood'un "hysterik realizm" terimi, Delillo ve Pynchon gibi yazarları hedef alırken aslında kendi kendini de eleştirdiğini fark etmedi mi acaba? Onların karmaşık dünyalarını anlamak yerine, basit bir etiketle geçiştirmeye çalışması, tıpkı okuyucuyu düşünmeye zorlamak yerine kolay cevaplar vermek isteyen bir akademisyenin tutumu gibi.

Bu terim, edebiyatın sınırlarını zorlayan ve insan ruhunu derinlemesine inceleyen eserleri küçümsemekten öteye geçmiyor.

Wood, her zamanki gibi kendini beğenmiş bir tavırla Delillo ve Pynchon'a "hysterik realizm" damgası vurmuş. Sanki kendi kafasının içine işleyen bir oyun gibi; onların karmaşık dünyalarını anlamadan, basit bir etiketle geçiştirmeye çalışıyor.

Ama ne diyelim? Sanatın sınırlarını zorlayan, insan ruhunun karanlık köşelerini keşfeden eserlere "histerik" demek, belki de Wood'un kendi zayıflıklarını yansıtıyor.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri