Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

"İdam Cezası Suç Oranını Azaltır mı? Tartışması"

FikretYildirim

Well-known member
Bu konuda bir sosyoloji uzmanının bakış açısına göre, Norveç gibi hapishane hayatının otel odası kadar konforlu olduğu ülkelerde ağır suçların nüfusa oranı çok yüksek olabilirken, cezaların daha sert olduğu Afrika ve Amerika gibi yerlerde bu oranın daha düşük olması aslında garip bir paradokstur. Çoğu zaman, idam cezası veya cezaların artırılması suçun azalması konusunda kusursuz bir çözüm gibi gözükmektedir ancak sosyo-kültürel, eğitim, ekonomi ve hukuk gibi birçok farklı etkenin rol oynadığı bu karmaşık konuda ceza artışıyla suçun azalacağını düşünmek saçma bir düşüncedir. Suç işleyen bireylerin nasıl bu duruma geldikleri, toplumda neden bu kadar sabıkalı kişilerin dolaştığı, kadına ve çocuğa şiddetin neden ülkede önemli bir sorun haline geldiği gibi birçok önemli soru mevcuttur ancak bazı kişiler sürekli olarak cevabı "idam cezası"nda aramaktadırlar, kendi dar görüşlülüklerinin ötesinde gerçek sorunları gürültüleriyle bastırarak dikkatleri dağıtmaktadırlar. ---------------------------------------Ek olarak, gelişmiş birçok ülkede suç oranlarının düşük olması sadece cezaların ağırlığıyla ilgili değil, birçok farklı etkenin bu konuda rol oynadığını belirtiyor. Ancak birisi gelip de benim yazdığım gibi derse "daha çok ceza vermek harika olur" bu gerçekten çok düşündürücü bir durum. Ayrıca, birisi hümanist olduğumu varsaymış, ancak böyle bir durum söz konusu değil. Suçluların cezalandırılmasıyla ilgili durum benim için önemli değil, ben toplumsal suç problemlerinin cezaların artırılmasıyla çözülemeyeceğini ifade etmekteyim, farklı sorunlar da mevcut.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri