Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

ilginç bir dolandırıcılık hikayesi

alikocaker7n

Well-known member
4-5 gündür bir yakınım için, sarı site ve Letgo'dan 2. el iPhone 13 telefon bakıyordum. Defalarca alıp satmışlığım var. Telefonun sıfırı 39 bin lira civarı. Olmazsa olmazlarım, sahibinden olacak, faturası olacak, kutusu olacak, en fazla 4 aylık olacak. Bu kriterlere uygun olanlar 31-32 bin liralara bulunabiliyor. Aciliyeti de yok o yüzden olabilecek en uygun fiyatlı telefonu bulmaya çalışıyorum. Kullanıcılar bilir, Letgo uygulaması düzgün çalışmıyor, mesajlar anlık iletilmiyor, geç ulaşıyor. Çoğu ilanda telefon numaraları paylaşılmamış. O yüzden onlarca kişiye mesaj attım, numara istedim, dönen olursa ararım diye düşündüm.

Dün akşam bir tanesi dönüş yaptı, "İşte mesajınızı geç gördüm, numaram bu, müsaitseniz arayın" diye. Baktım ilandaki fiyata, 28.500. Diğer kriterlerime de uygun. Aradım işte, ilk sorduğum şey, "Telefonu biraz ucuza koymuşsunuz ilana, bir yanlışlık olmasın." "Hayır" dedi, "Borcum var, eğer yarın sabah ödemezsem evime haciz gelecek. Hatta bu akşam gelin alın, size 1000 lira daha indirim yapayım" dedi. Kendimi bu noktada bir defansa çektim. Kendi kriterlerimi, telefonun modelini falan bir daha teyit etmek için sordum, bir sorun görünmuyordu. Yalnız ben çalışıyorum, eşim evde, telefon onda, arayıp söyleyeyim hazırlasın, gidip bakın, beğenirseniz eftyi yapar, telefonu alırsınız dedi. "Tamam" dedim, konum atın bana. Konum 20 km, yarım saat mesafede görünüyordu. Ne olabilir ki, en fazla bir akşam gezmesi olur düşüncesiyle yola çıktım. Yolda 3 kere arayıp ne kadar yol kaldı diye sordu. Konuma ulaştığımda da konuşuyoruz telefonda. "İşte araban ne renk, kardeşim telefonu indirdi aşağı falan." Baktım iki kişi ellerinde telefonla bekliyorlar, konumda gerçekten. Telefonu getirenlerin arkadaşı var, berber dükkanı, "Gelin içeride bakın" dediler. Orada inceliyorum telefonu. İkide bir arıyor baktın mı abi, iyice bak, kardeşime fiyatı söyleme, bu kadar ucuza verdiğimi bilmesin falan. Buraya kadar hiç bir sorun görünmüyor, hatta kurulum yaptım, şifre belirledim, kutu, fatura ve telefondaki seri numaralarını karşılaştırdım, telefon aynen dediği gibi, bir sorun yok. İban istedim, attı ibanı, "Açıklamaya iphone 13 bedeli diye yaz abi" demeyi de ihmal etmedi. İşte zurnanın zırt dediği yer burası oldu. İbandaki isim Volkan bilmem ne, telefondaki kişi kendini Mehmet olarak tanıttı. Telefonu aşağı indirenlere dedim ki, "Parayı Volkan bilmem ne'ye atıyorum, tanıyor musunuz?" "Hayır abi tanımıyoruz, Mehmet'in abisi Volkan'ı tanımıyor" diyorum, "Abi bizim muhasebecinin ismi, sen Volkan'a at, telefonu al git, kardeşime ver telefonu, ben anlatayım diyor". Kardeşine verdim, "Tamam tamam" deyip kapattı. Telefonu getirenlere diyorum ki, "Bakın ben bu Volkan'a parayı atarım, telefonu alır giderim." (Gibi dizisi 1. sezon, kokariç bölümündeki replik geldi aklıma; ama sonra satışı vermek için geri gelirsin dimi) "Hayır" dediler, "Biz hesabımızda parayı görmeden gidemezsin." Mehmet'i bir daha aradım, "Abi naptın, eftyi yaptın mı" dedi. "Ulan ne omurgasız adamsın, akşam akşam bu kadar yol geldim, uğraştırdın beni" dedim. Biraz da küfürleştik tabii, kapattım. Kafamda olayın detaylarını analiz ederek gidiyorum, eve varmak üzereyken yabancı bir numara aradı. Açtım, arayan telefonun asıl sahibi arayan; "-Biraz önce telefona bakmaya gelen abi misin?" +Evet,+ -Telefona şifre koymuşsun da, şifre neydi?+ "6 tane sıfır" -Teşekkür ederim abi+ "Numaramı nereden aldın?" -Dolandırıcı abiden-

Bu Volkan herifi bulup iki laf edeceğim. İki günümü çaldılar, telefonu getirenler de garip insanlarmış. Neyse ki telefonun asıl sahibine ulaştım, durumu anlattım. Adam da şok oldu tabi, dolandırıldığını anlamadı bile.

Ama bu olaydan sonra bir daha asla ikinci el telefon almayacağım. Bu kadar işin içine girince insan iyice sinirleniyor. Neyse, ders çıkardık. Bir daha böyle bir işe bulaşmamak için daha dikkatli olacağız.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri