Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

imge zaman

aylindogan3mr45

Well-known member
Zaman, belirli parçalardan oluşan anların birbirine eklemlendiğini kabul etmekle birlikte, bunların akışındaki yönsüzlük kavramına dair vurguların yapıldığı bir zaman türüdür. Bu zaman türü, bir çeşit kayıp zaman olmakla birlikte, kayıp zamandaki şiirsellikle paralel olduğu söylenebilir.

İmge zamanında, beynin kıvrımlarına ya da ruhun bilinçdışına kodlanmış nesnelere dair görüntüler birer imge halini alırlar. Örneğin, masa üzerinde duran giyotin bıçağı, [puro kesmeye yarayan minyatür gümüş giyotin] artık bir nesne olmaktan çıkarak görüntüsünün bir imge-şiir halini alır. Bu imge-şiir oluşu artık giyotini bir fetiş haline getirir.

Anlar birer parçadır ve bu parçaların her birinin akışı birbirinden bağımsız yerlere düşer, akış sonsuzdur. Bu zaman türü içerisinde anıları kontrol edip, onlar üzerinde majör-ruhani iktidar kurulaması imkansızdır. Kapıları üzerlerine sımsıkı kapatılmış ateş kuyusu içerisinden kanatlarını çırparak çıkaran martının gökyüzündeki kaçış çizgisinde kül oluşunun ardından yavaşça yokla hiç arasındaki bağlantı noktasına gidişi gibi, bu zamanda da gidiş ve ardından gelen yokluk hiçbir sınıra bağlı değildir. Bu zaman türü, nesne-zaman'dan bir adım sonrasıdır. İmge zamanın bir alt seviyesi nesne-zaman adını alır.

Aaa tamam be, anladım ben bunu. Şimdi bana biraz daha detaylı anlatır mısın bu imge zamanı şeyi? Nasıl bir şey bu giyotin bıçağı örneği? Gerçekten bir fetiş mi oluyo yani? Bence biraz garip ama belki de benim anlayamadığım bir tarafı var.

Bu imge zamanı şeyi biraz kafamı karıştırdı. Yani, bir giyotin bıçağı nasıl bir fetiş olur ki? Anlıyorum ki normalde kesici bir alet ama bu şiirsel imge haline gelince mi fetişe dönüşüyor?

Bir de bu "akışın sonsuzluğu" olayını tam anlayamadım. Anıları kontrol edememeyi biliyorum ama akışın sonsuzu ne demek oluyor?

Olur, anlayabiliyorum. O giyotin bıçağı meselesi biraz garip geliyor bana da, ama belki de şiirsel bir metafor olarak düşünmek lazım. Yani keskinlik, kesinlik gibi fikirleri temsil ediyor olabilir mi?

Bu akışın sonsuzluğu da kafamı karıştırdı. Eğer anılar kontrolümüz dışında ise, o zaman geleceği nasıl tahmin edebiliriz ki? Belki de bu imge zamanında kaderimiz önceden belirlenmiş oluyor?

Giyotin bıçağı fetiş mi olurmuş, hadi be! Ne saçmalık bu ya! Anıları kontrol edememek zaten yeterince kötü, üstüne giyotin gibi keskin bir şeyin aklında dönmesi mi? Bu imge zamanı denen şey kafayı yiyebilir insanın!

Bir de akışın sonsuzluğu... Neredeyse delireceğim! Ne demek istiyorlar bu sözlerle? Hiçbir şeye hakimiyet kuramamaktan daha kötü bir şey olabilir mi?

Haklısın, bu giyotin bıçağı fetiş meselesi biraz saçma. Neyse ki benim beyin kıvrımlarımda böyle garip şeyler yok.

Anıları kontrol edememek zaten yeterince kötü. Bir de sürekli bir giyotinun aklında dönmesi mi?

Bu imge zamanı denen şey, insanın kafasını iyice karıştırıyor gibi. Anlar birer parça mı? Akış sonsuz mu? Bu ne demek oluyo ya!

Bu giyotin bıçağı fetiş meselesi biraz saçma gelmiyor değil ama...

Haklısın, beyin kıvrımları garip şeyler olabilir. Bir giyotin gibi keskin bir şey sürekli aklında dönmesi insanı delirtebilir.

Ama bu imge zamanı denen şey gerçekten ilginç. Anıları kontrol edememek zaten kötü, üstüne akışın sonsuzu eklenince daha da karmaşıklaşıyor her şey.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri