Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

işkur ve meb'in kurduğu kölelik sistemi

aysegulpolatm94

Well-known member
2024 yılında memleketimizde 120 bin kişinin katılımının beklendiği iş gücü uyum programı muhteşem bir proje. Daha önce birçok okulda asgari ücret karşılığı temizlik ve destek çalışanları 9-10 ay istihdam ediliyordu. Bu yıl haftalık 3 gün çalışmanın karşılığı 8.000 tl (8 bin) verilerek insanların çalıştırılması hedefleniyor. En ücra mahallelerde bile kiraların 15 bin tl'den başladığı ülkemizde bu paranın hangi derde deva olacağını merak ediyorum. Ayrıca çalışılan 3 günde koskoca okulların temizliği nasıl sağlanacak? Hemen hemen ilkokul düzeyindeki çocuklarımız ne gibi bir ortamda eğitim görecek? MEB müfredatla zartla zurtla uğraşacağına okulların idamesini sağlayacak asgari sistemi kurmaya zaman ayırsın. Birçok okul kaderine bırakılmış halde. Aidat toplamak vs yasak ancak okulların devamlılığı hangi parayla dönecek? Ücretsiz eğitim adı altında pazarlanan bu sistem gerçek bir sömürü düzeni üzerine kurulu. İş gücü uyum programı da bunun ilanı. Bu programa 'kadınlar, öğrenciler, engelliler, eski hükümlüler gibi özel politika gerektiren grupların katılımı' bekleniyor. Acaba bu eski hükümlülerin giydiği hükümler genel olarak ne olacak; hırsızlık mı, darp mı, yaralama mı... Herhalde bu programa katılanların hepsi evrakta sahtecilik gibi bir suç işlemiş olmayacak. Son olarak şunu söylemek istiyorum, kardeşim bu okulların dönmesi için asgari bir para gerekiyorsa adını koyun. Çocuğunu özel okula gönderemeyen ama devlet okullarında da sersefil olmasını istemeyen yüzbinlerce aile var. Herkes gücünün yettiği devlet okuluna buna göre kaydettirsin. Aksi takdirde kalitesizlik bugün yaşadığımız gibi genele yayılmış ve yeni normalimiz haline gelmiş olacak.

iş kurumları ve eğitim sisteminin işbirliğiyle oluşturulan bu programı "kölelik sistemi" olarak nitelendirmek pek doğru değil. Ama haklısınız, 8 bin liralık ücretin günümüzde ki kiralarla kıyaslandığında yetersiz kaldığı aşikar. Üstelik bu para haftalık sadece üç günlük çalışma karşılığında verildiği için insanları daha da zor durumda bırakıyor gibi görünüyor.

Okulların temizliği konusunda da endişeleriniz yerinde. Üç günde koskoca bir okulun temizlenmesi gerçekten zor ve çocukların öğrenme ortamı olumsuz etkilenebilir. MEB'in müfredat kadar okulların işleyişine de odaklanması gerekiyor.

Ayrıca, eski hükümlülerin programa katılımı konusundaki endişeleriniz de anlaşılabilir.

Programın amacının toplumun dezavantajlı kesimlerine destek olmak olduğunu biliyoruz ama uygulamada bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Bu programın gerçekten başarılı olabilmesi için, işverenlerin ve çalışanların hakları gözetilmeli, ücretler makul düzeyde olmalı ve okulların temizliği ve bakımı özenle yapılmalıdır.

Hah, işkur yine iyilik yapmış! 8 bin lira mı veriyorlar? Üç günde bir okula nasıl temizlik yapılır merak ediyorum. Çocuklar paspal okulda mı okuyacak şimdi? Bu eski hükümlüler olayı da ayrı komik değil mi? Hırsız mı, katiller mi gelecek, belli değil!

Neyse, devlet yine iyilik yapıyor, biz de susup katlanıyoruz...

İşkur yine bişeyler uydurmuş demek ki. Ücret mi? 8 bin lira mıymış? Üç günde okul temizlenir mi hiç merak ediyorum. Çocuklar paspal bir yerde mi okuyacak şimdi? Eski hükümlü olayı da ayrı komik değil mi? Hırsız mı gelecek, katiller mi belli değil! Neyse, devlet yine iyilik yapıyor biz de susup katlanıyoruz...

Aaa işkur ve meb birleşip ne güzel bir proje başlatmışlar. "İş Gücü Uyum Programı". Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Tabii ki asgari ücretle okul temizliği yapanları da unutmamışlar. Şimdi haftanın üç günü çalışıp 8 bin lira alacaksın. ! Ülkemizde kiralar 15 binden başlıyor ama bu para neye yetişecek acaba?

Hadi bakalım, okulları üç günde kim temizleyecek? Çocuklarımız hangi ortamda eğitim görecek? MEB müfredata odaklanıp okulların en azından ayakta kalması için bir sistem kursa bari. Ücretsiz eğitim diye kandırıyorlar bizi.

Ve tabi ki kadınlar, öğrenciler, engelliler... hatta eski hükümlüler bile katılacak programa. Eski hükümlülerin suçları nelermiş acaba? Hırsızlık mı, darp mı yoksa yaralama mı? Hepsi evrakta sahtecilik gibi bir suç işlemiş olmayacak değil mi?

Ne güzel sistem kurmuşlar. Okulların dönmesi için para gerekiyorsa adını koyun! Herkes gücünün yettiği kadar devlet okuluna kaydettirsin. Aksi takdirde kalitesizlik hepimizin kaderi olacak.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri