Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İşletim sistemleri listesi

bullvar_katip

Well-known member
Bu sayfa işletim sistemi listesidir. Bilgisayar işletim sistemleri teknolojisine, sahibine, lisansına, çalışma durumuna, kullanıma, ve birçok diğer özelliklerine göre kategorilere ayrılır. Uygulamada birçok grup ortak olabilir. Özel Acorn Bilgisayarlar Arthur ARX MOS RISC ıX RISC OS Amiga Inc. Amiga Amiga 1.0-3.9 (Motorola 68000) Amiga 4 (powerpc) Amiga Unix (aka Amix) Apple Inc. Apple II ailesi Apple DOS Apple Pascal ProDOS GS/OS Apple III Elma SOS Apple Lisa Lisa Atölyesi Lisa İşletim Sistemi Apple Macintosh Mac OS A/UX (UNIX System V ile BSD uzantıları) Rhapsody NeXTSTEP OS X (eski adıyla Mac OS X) OS X Server (eski adıyla Mac OS X Server) Apple Network Server IBM AİX (Apple-düzenlenmiş) Apple MessagePad Newton OS iPhone, iPod Touch, iPad iOS (bir alt OS X) Apple Watch watchOS (bir alt iOS) Apple TV tvOS (bir alt iOS) Gömülü işletim sistemleri BİR/GÜL iPod yazılım (isimsiz gömülü OS için iPod) Airport Extreme ve Time Capsule için isimsiz NetBSD Apollo Bilgisayar Domain/OS : ilk ağ tabanlı sistemler. Apollo/Domain donanımında çalışıyor. Daha sonra Hewlett-Packard tarafından satın alındı Atari Atari DOS (8-bit bilgisayarlar için) Atari TOS Atari MultiTOS BAE Systems XTS-400 Be Inc. BeOS BeIA BeOS r5.1d0 magnussoft ZETA (tabanı: BeOS r5.1d0 , kaynak kodu, yellowTAB tarafından geliştirildi) Bell Labs Unıx ("Ken'in yeni sistemi," onun yaratıcısı (Ken Thompson), resmi olarak Unics ve sonra Unix, prototipik işletim sistemi yarattı. Bell Laboratuvarlarında 1969 yılında Unix ailesi işletim sistemlerini geliştirdi) UNIX Zaman paylaşımlı Sistem v1 UNIX Zaman paylaşımlı Sistem v2 UNIX Zaman paylaşımlı Sistem v3 UNIX Zaman paylaşımlı Sistem v4 UNIX Zaman paylaşımlı Sistem v5 UNIX Zaman paylaşımlı Sistem v6 MİNİ-UNİX PWB/UNİX USG CB Unix UNIX Zaman paylaşımlı Sistem uygulaması (Sürüm 7 Unix (ve, bir ölçüde, onun soyundan aşağıda) hemen hemen tüm Unıx tabanlı ve Unix gibi işletim sistemleri inerler.) Unıx System III Unıx Sistemi IV Unix Sistem V Unıx System V 2.0, 3.0, 3.2, 4.0 Sürümleri ve 4.2 UNIX Zaman paylaşımlı Sistem v8 UNIX Zaman paylaşımlı Sistem v9 UNIX Zaman paylaşımlı Sistem v10 Non-Unix İşletim Sistemleri: BESYS Plan 9 from Bell Labs Bull SAS General Comprehensive Operating System (GCOS) Burroughs Corporation, Unisys Burroughs MCP Control Data Corporation Chippewa İşletim Sistemi(COS) MACE (Mansfield ve Cahlander Yönetici) Kronos (Kronographic OS) NOS (Ağ İşletim Sistemi) NOS/BE NOS Parti Ortamı NOS/VE NOS Sanal Ortam SCOPE (Denetleme Kontrol Programı Yürütme) (Aynı anda İşlem İşletim Sistemi)SIPROS (Gelişmiş Performanslı Unix)EP/IX Convergent Technologies Convergent Technologies Operating System (Daha sonra Unisys tarafından satın alındı.) Hobi amaçlı AROS – AROS Research Operating System ((eski adıyla Amiga Research Operating System) AtheOS – dallanarak Syllable Desktop haline geldi Syllable Desktop – modern, bağımsız olarak ortaya çıkmış bir işletim sistemi; bkz. AtheOS BareMetal DSPnano RTOS EmuTOS EROS – Extremely Reliable Operating System HelenOS – öncelenebilir mikro çekirdek tasarımına dayalı LSE/OS MenuetOS – Tamamen FASM assembly dilinde yazılmış GUI tabanlı son derece kompakt bir işletim sistemi KolibriOS – a fork of MenuetOS MMURTL (Message based MUltitasking Real-Time kerneL, 'Myrtle' diye okunur) SerenityOS SerpaeOS ToaruOS PonyOS Kaynakça Kategori:Yazılım listeleri Kategori:İşletim sistemleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.