Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Jacques Friedmann

bullvar_katip

Administrator
Jacques Friedmann (d. 15 Ekim 1932, 8. arrondissement (Paris) - ö. 15 Aralık 2009, 15. arrondissement (Paris)) Fransız üst düzey yönetici. Eğitimi Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü ve Ulusal İdare Okulu'nu bitirmiştir. Kariyeri 1959'da maliye müfettişi, 1964-1966 yıllarında Maliye ve Ekonomi Bakanı Valéry Giscard d'Estaing'in danışmanı, 1966-1967 yıllarında Bakanlıklararası Avrupa Ekonomik İşbirliği Konuları Komitesi Genel Sekreter Yardımcılığı yapmış, Maliye ve Ekonomi Devlet Sekreteri Jacques Chirac'ın 1969-1970 yıllarında, Parlamento ile İlişkiler Bakanı Chirac'ın 1971'de kabine direktörü olmuştur. 1972-1974 yıllarında Başbakan Pierre Messmer'in ekonomik ve mali işler danışmanı ve 1974'te kısa bir süre kabine direktörü olmuş, Chirac'ın 1974'te başbakan olması ile beraber, yetkili danışmanı olmuştur. Kamusal ve özel şirketlerde yöneticilik yapmış, Denizcilik Genel Şirketi başkanı (1974-1982), Paris Tasarruf Fonu denetim ve yürütme kurulları başkanı (1985-1995), Air France yönetim kurulu başkanı (1987-1988), Paris Sigortalar Birliği (UAP) yönetim kurulu başkanı (1993-1997), AXA-UAP denetim kurulu başkanı (1997-1999) ve AXA denetim kurulu başkanı (1999-2000) olarak görev yapmış, 1997 yılında maliye başmüfettişi olarak emekli olmuştur. 1986-1987 yılları arasında Maliye, Ekonomi ve Özelleştirmeler Bakanı Édouard Balladur'ün yetkili danışmanı olmuş, çeşitli özelleştirmelere dair çalışmaları hazırlamıştır. 1993'te Balladur'ün başbakanlığı döneminde çeşitli konulara dair özellikle, Canal+'ın imtiyazı ile ilgili (1994) olmak üzere, görevlendirilmiştir. 1995 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimi için Jacques Chirac ve Édouard Balladur'ü bir araya getirmeye çalışmıştır. Kendisine sunulan siyasi makam ve bakanlıkları reddetmiştir. Chirac'a her zaman yakın olmuştur. Son olarak Quai Branly Müzesi yürütme kurulu başkanı ve onursal başkanı olmuştur. Kaynakça Kategori:1932 doğumlular Kategori:8. arrondissement (Paris) doğumlular Kategori:2009 yılında ölenler Kategori:Paris'te ölenler Kategori:Paris Siyasi Bilimler Akademisinde öğrenim görenler Kategori:Ulusal İdare Okulunda öğrenim görenler Kategori:Fransa Parlamento ile İlişkiler Bakanlığı kabine direktörleri Kategori:Fransa başbakanlığı kabine direktörleri Kategori:Fransız iş yöneticileri Kategori:Édouard Balladur Kategori:Jacques Chirac Kategori:Pierre Messmer

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri