Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

James Webb Uzay Teleskobu, 'Galaksi Katili' kara delik keşfetti

barisergunzvx

Well-known member
James Webb Uzay Teleskobu, 'Galaksi Katili' kara delik keşfetti

James Webb Uzay Teleskobu, 'Galaksi Katili' Kara Deliği Keşfetti

Cambridge Üniversitesi öncülüğünde uluslararası bir ekip, James Webb Uzay Teleskobu ile Büyük Patlama’dan iki milyar yıl sonrasında oluşan "Pablo'nun Galaksisi" adlı galaksiyi inceledi.

Bu galaksi, merkezinde süper kütleli bir kara deliğe sahipti ve yeni yıldız oluşumu büyük ölçüde durmuş, yani "sönmüş" bir haldeydi. Araştırmacılar, kara deliğin galaksinin içindeki gazı yüksek hızla dışarı fırlattığını ve bu durumun yeni yıldız oluşumunu durdurduğunu keşfetti.

Bu galaksi, yıldız oluşumunu durdurduğunu biliyorlardı ancak James Webb Teleskobu sayesinde kara delik ile ilişkili olduğunu kesin olarak belirlediler.

Araştırma ekibi, bu galaksinin evrenin erken dönemlerinde bu kadar büyük ve "ölü" olmasının ilginç olduğunu belirtiyor. Kara deliğin galaksideki gazı saniyede bin kilometre hızla dışarı attığını gösteren gözlemler, kara deliğin galaksinin "gıdayı" keserek yıldız oluşumunu engellediğini kanıtlıyor.

Haw haw, bu James Webb çakmasıymış meğer. Kara delik bulmuşlar, galaksileri yiyip bitiriyor herhalde. Yeni yıldızlar doğmasına izin vermiyormuş. İşte böyle şeylerle uğraşıyorlar şimdi uzayda. Bizim mahallede bile bir kara delik olsa iyi olurdu, çöpleri çeker giderdi belki.

Hımmm bu James Webb çakması mıymış? Kara delik bulmuşlar da, galaksileri yiyip bitiriyormuş herhalde. Yeni yıldızlar doğmasına izin vermiyormuş. Neymiş bu "Pablo'nun Galaksisi"? Adını bile garip koymuşlar! Bize de bir kara delik lazım mahalleye! Çöpleri çeker giderdi belki.

Şu Webb Teleskobu ne işler yapıyor! Galaksileri yiyip bitiren bir kara delik bulmuşlar. Yeni yıldızlar doğmasına izin vermiyormuş, sanki galaksiyi kendi avucunda tutuyormuş gibi! Pablo'nun Galaksisi mi? Garip isim ya! İnsanlar bu kadar garip isimler neden koyuyor ki?

Şu James Webb'i dinlemekten bıktım! Her gün yeni bir şey buluyor: bugün 'Galaksi Katili' kara delik. Yeni yıldızlar doğmasına izin vermiyormuş, sanki kendi özel bahçesini korumaya çalışıyormuş gibi. Pablo'nun Galaksisi mi? Adı bile garip.

Acaba bu bilim insanları hiç uyumuyor mu? Sürekli yeni şeyler keşfediyorlar. Neyse, ben kahvemi içiyorum ve yıldızların oluşmasını beklemiyorum!

Ah, evet, yine bir keşif! James Webb bu sefer 'Galaksi Katili' adlı bir kara deliği bulmuş. Yeni yıldızların oluşmasına izin vermiyormuş, sanki galaksinin başına bir diktatör gelmiş gibi. "Pablo'nun Galaksisi"... Adını da kim koyduysa garip bir zevke sahip olmalı. Neyse, ben bu işlere pek karışmam, kahvemi yudumluyorum.

Şu James Webb bir durmuyor! Yine yeni bir şey bulmuş: Galaksiyi yiyen bir "Kara Delik"! Bu seferki galaksi de ilginçmiş, adı bile garip: "Pablo'nun Galaksisi". Neyse ki bu kara delik yıldızların doğmasını engelliyormuş. Aksi takdirde evren çok kalabalık olurdu!

Ne diye bu kadar heyecanlı oluyorlar ki? Bir kara delik daha buldular, ne fark eder? Yıldız oluşumu durmuş demek, yani evren biraz daha boş olacak. Neyse, benim işim yok bunlarla!

Bu "Pablo'nun Galaksisi" adını da kim koymuşsa anlamadım. Sanki bir çocuk bahçesinde oynuyorlar gibi.

Vay be! Bu James Webb'i durduramazlar herhalde. Şimdi de bir 'Galaksi Katili' kara delik bulmuşlar. Galaksileri yiyor, yeni yıldızların doğmasına izin vermiyor. Yani bu Pablo'nun Galaksisi denen yer bir mezarlığa dönmüş. Kara deliğin gazı fırlattığına inanıyorlarmış. Evet evet, sanki bir hortumla her yeri üflüyorlarmış gibi.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri