Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Jeanie Buss

bullvar_katip

Administrator
Jeanie Marie Buss (26 Eylül 1961 doğumlu) , Ulusal Basketbol Birliği'nin (NBA) Los Angeles Lakers'ın sahibi ve başkanı olan bir Amerikan spor yöneticisidir. Buss, daha sonra Lakers ve diğer spor işletmelerinin sahibi olan gayrimenkul yatırımcısı Jerry Buss'un kızıdır. 19 yaşındayken, Los Angeles Strings profesyonel tenis takımının genel müdürü olarak aile işine başladı. Buss daha sonra Los Angeles Blades profesyonel roller hokey takımının sahibi oldu. Ayrıca Lakers başkan yardımcısı olmadan önce Büyük Batı Forumu'nun başkanıydı. Buss'un babası 2013'te öldükten sonra, sahibi olduğu hisseler çocuklarına eşit olarak pay edildi. Buss, yönetim kurulu başkanlığı görevini devraldı ve NBA Yönetim Kurulu'nda Lakers'ı temsil etmeye başladı. 2021 itibarıyla 600 milyon dolar net servete sahip. Gençlik Dönemi California, Santa Monica'da doğan Buss, Joann ve Jerry Buss'un dört çocuğundan birisidir. Buss, 14 yaşındayken Los Angeles Strings'in sahibi olan babasıyla toplantılarına katılıyordu. 17 yaşındayken babasıyla Pickfair'e taşındı. Araziye o kadar aşina oldu ki rehberli turlar açtı. Buss , Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde (USC) okudu ve burada iş dünyasında uzmanlaştı ve onur ile mezun oldu. Profesyonel Kariyer 1981'de TeamTennis olarak yeniden canlandı ve babası üniversitede okurken 19 yaşındaki Buss'u Los Angeles Strings'in genel müdürü olarak atadı. Buss bunu "Basit bir deyişle, babam bana takımı satın aldı," diye yorumladı. Buss, Los Angeles Blades'in sahibi olarak Los Angeles'a ilk profesyonel tekerlekli hokey takımını getirdi. Ligde de Yılın Yöneticisi seçildi. Buss, aynı zamanda Lakers'ın ev arenası olan Great Western Forum'un başkanı olarak dört yıl görev yaptı. Forumdaki görevi boyunca Lakers ile olan ilişkisi arttı ve 1995'ten itibaren NBA Yönetim Kurulu'nda Alternatif Yönetici olarak görev yaptı. 1999'da Lakers'ın ticari operasyonlar başkan yardımcısı seçildi. Babasının planı, Buss'un kardeşi Jim takımın sportif yönünü yönetirken, Buss'un takımın ticari kararlarını yönetmesini sağlamaktı 2005'te Sporting News, Buss'u Sporda En Etkili 20 Kadından biri olarak anmaya başladı. 2011'de Forbes, Buss'u "spor yönetiminde birkaç güçlü kadından biri" olarak adlandırdı ve ESPN onun "NBA'deki en güçlü kadınlardan biri" olduğunu belirtti. Babası 2013'te öldükten sonra, Lakers'ın mülkiyetini yöneten hisselerin % 66'sı, altı çocuğuna geçti ve her çocuk eşit pay aldı. Jerry'nin halef planında Buss, Lakers yöneticisi olarak NBA Yöneticiler Kurulu toplantılarında takımı temsil ediyordu. O yaz Buss, "Lakers'ın basketbol tarafındaki karar sürecinin ne olduğunu anlasaydım daha rahat olurdum." dedi ve 2013–14'te Lakers'ın başkanı oldu; sportif işlerde Başkan Yardımcısı olarak devam eden Jim ile birlikte sportif konularla da ilgilenmeye başladı. Bir yandan takımın ticari süreclerine de liderlik etmeye devam etti. Buss, 2017 yılında Genel Müdür Mitch Kupchak'ın istifasını kabul etti. Aynı sene 21 Şubat 2017'de Sportif İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı kardeşi Jim'in istifasını kabul etti ve Magic Johnson'ı bu göreve atadı. 1979-1991 yılları arasında ve 1996'da Lakers için oynayan Johnson, aynı zamanda başkan yardımcısı, teknik direktörü ve kısmi sahibi olarak görev yapmıştı. Buss daha sonra yeni genel müdür olmak için menajer Rob Pelinka'yı işe alacaktı. Buss, 1990 yılında voleybolcu Steve Timmons ile evlendi, ancak üç yıl sonra boşandı. Buss'a göre, "Evliliğimi asla ilk sıraya koymadım. . . Beni her zaman ilgilendiren bir işti. ” Playboy'un Mayıs 1995 sayısında çıplak poz verdi. Aralık 1999'da çıkmaya başladığı eski Lakers teknik direktörü ve eski New York Knicks Başkanı Phil Jackson ile nişanlandı. 27 Aralık 2016'da Jackson, nişanlanmalarının sona erdiğini açıklayan bir bildiri yayınladı. Kaynakça Kategori:Amerikalı anı yazarları Kategori:Los Angeles Lakers yöneticileri Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:1961 doğumlular Kategori:Los Angeles Lakers Kategori:NBA Kategori:NBA yöneticileri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri