Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Jeff Forshaw

bullvar_katip

Administrator
Jeffrey Robert Forshaw (d. 26 Şubat 1968), kuantum renk dinamiğine (QCD) özel ilgi duyan bir İngiliz parçacık fizikçisidir. HERA parçacık hızlandırıcı, Tevatron parçacık hızlandırıcısı ve CERN'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) projelerinde görev almıştır. 2004'ten beri Manchester Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu'nda parçacık fiziği profesörüdür. Neden E=mc2?, Kuantum Evren ve Evrensel: Fizikçi Brian Cox ile birlikte yazılan kozmosa bir rehber gibi popüler bilim kitapları da dahil olmak üzere beş kitabın ortak yazarıdır. Ayrıca bilimsel dergilerde 100'den fazla hakemli makale yayımlamıştır. Çocuklar ve yetişkinler için uluslararası bilim festivallerinde konuşmalar yapmaktadır. Sık sık BBC ve diğer medya kuruluşlarına bilim danışmanı olarak görev yapar ve The Observer için köşe yazarıdır. Forshaw, parçacık fiziğine katkılarından dolayı Maxwell Madalyası ve Ödülü'nün ve halkın fizik anlayışına yaptığı katkılardan dolayı Fizik Enstitüsü'nden Kelvin Ödülü'nün sahibidir. Eğitim Forshaw, Hesketh Fletcher Lisesi'ne eğitim aldı. Burada öğretmenleri Jim Breithaupt, Alan Skinner ve Jean Wadsworth'un gelecekteki kariyeri üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. Oxford Üniversitesi'ndeki Oriel Koleji'nde fizik eğitim almaya devam etti ve 1989'da fizik alanında birinci olarak lisans diplomasını aldı. Sonrasında katıldığı Manchester Üniversitesi'nde teorik fizik alanında Foton ve foton kaynaklı minijetlerin parton içeriği tezi ile 1992 yılında doktorasını tamamladı. Kariyer ve araştırmalar 1992'den 1995'e kadar Oxfordshire'daki Didcot yakınlarındaki Rutherford Appleton Laboratuvarı'nda, ünlü parçacık fizikçisi Frank Close liderliğindeki grupta doktora sonrası araştırma bilimcisi olarak çalıştı. Öncelerde lise öğretmeni olmayı planlarken doktorasını tamamladıktan sonra üniversite düzeyinde ders vermeye başladı. 1995 yılında Brian Cox'a ileri kuantum alan teorisi konusunda dersler verdiği zamanlarda, aynı yaşlarda olmalarının da etkisiyle arkadaşlıkları ve iş birlikleri başladı. 2004 yılında Manchester Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu'nda parçacık fiziği profesörü oldu. ATLAS ve CMS deneylerinde olduğu gibi, yüksek enerjili çarpıştırıcılardaki parçacıkların davranışlarına özel ilgi göstererek, parçacık fiziği alanında deneysel ve teorik araştırmalar yaptı. Cenevre'deki CERN'de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı parçacık hızlandırıcı araştırmaları hakkında şunları söylemiştir: "Teorik bir fizikçi olarak zamanımın çoğu yanlış hesaplamalar yapmakla geçiyor. Bu alçakgönüllü bir egzersiz, büyük bir alçakgönüllülük dozu." Gluon emisyonlarının düzenlenmesi, kuantum alan teorisi ve mezonların holografik dalga fonksiyonu üzerine makaleler de dahil olmak üzere bilimsel dergilerde 100'den fazla hakemli makale yazmıştır. Forshaw ve Cox, bilimsel toplulukta minimum standartların karşılanmasını sağladığı ve parça üzerinde çalışan ve çalışmayı sonlandıran tüm ortaklara gereken önemi verdiği için bilim sonuçlarının yayımlanmasının akran denetimi sürecinin önemli olduğunu belirttiler. Makalenin sunumu ve yayımlanmasından önce blog araştırmalarından kaçınılması gerektiğini söylerler. küçükresim|right|Forshaw 2017'de bir konferansta Bir eğitimci olarak Forshaw, genç yaşta bilimsel yöntemin anlaşılmasını ve kanıta dayalı düşünmenin kullanımını teşvik etmek için parçacık fiziğindeki temel ilkelerin ve teorilerin çocuklara okulda tanıtılması gerektiği fikrini teşvik etmeye çalışmıştır. 2008 yılında, Birleşik Krallık fizik araştırma bütçelerindeki harcama kesintilerine gitmesine karşı Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi'nin (STFC) başlattığı kampanyada Birleşik Krallık teorik parçacık fiziği topluluğundan yaklaşık 350 önde gelen fizikçi ile birlikte John Denham'a yazılan mektuba imza verdi. Mektupta, kesintilerin yalnızca Birleşik Krallık'taki fizik araştırmaları için değil, aynı zamanda gelecekteki astronomi, parçacık fiziği ve genel olarak bilim öğrencilerinin cesaretini kırmada olumsuz etkilere neden olacağı işaret edildi. Forshaw fizik yatırımlarının Birleşik Krallık ekonomisine potansiyel olarak katkıda bulunup bulunamayacağı sorulduğunda, şunları belirtti: "Dünya, 60 yıl önce kuantum fiziği üzerine yapılan temel araştırmalarla devrim yarattı ve şimdi her ev bilgisayarında milyarlarca transistör var. Onlar mikroçipin önemli bir bileşenidir." Ayrıca, pratik günlük uygulamalara örnek olarak güneş panelleri ve lazerler kullanarak insanları kuantum fiziğinin sadece akademik bir disiplin olarak değil, günlük yaşamdaki kullanım alanlarında olduğunu anlatmaya çalıştı. Birçok halka açık konferansında, "konusu hakkında son derece hevesli" ve "eğlenceli ve bilgilendirici" olarak tanımlandı. Forshaw, çalışmalarının yönleri hakkında gençlerin önünde konuşmak için sık sık okulları ve kolejleri ziyaret etmektedir. İngiltere'de çocuk televizyonunda altı yaş ve altındaki çocuklar için BBC televizyon programı Newsround'da Higgs bozonu gibi kavramları açıklamaktadır. On iki yaş ve altı üstün yetenekli ve istisnai çocukların duygusal ve öğrenme ihtiyaçlarını desteklemeyi amaçlayan Plus UK eğitim ve yardım kuruluşunun gönüllü elçisidir. Forshaw ayrıca Birleşik Krallık'taki SciBar etkinliklerine (barda bilim) ve Café Scientifique etkinliklerine de düzenli olarak katkıda bulunmaktadır. Birkaç doktora öğrencisine ve doktora sonrası çalışmalarda danışmanlık yapmıştır. Yayınlar ve medya Forshaw, sık sık basın ve dergi yayınları için fizikteki karmaşık kavramları açıklayan popüler bilim makaleleri yazmaktadır. Madde ve antimadde, Büyük patlama,, Higgs bozonunun varlığı, kuantum bilgisayarlar, süpersimetri, Planck uydusu, karanlık madde, ve nükleer füzyon teknolojisi konuları hakkında yayınları mevcuttur. Ayrıca, öğretmenler ve öğrenciler tarafından çevrimiçi olarak kullanılmak üzere tasarlanan Fizik – Bilginin Kenarı başlıklı TED çalışmaları için eğitim destek materyalleriyle birlikte bir dizi fizik ile alakalı konuşmanın ortak yazarlığını yapmıştır. Atom altı parçacıklardan daha geniş evrene kadar doğa yasaları ile kuantum fiziği arasındaki ilişkiyi araştırır. Diğer popüler bilim yayınları aşağıda verilmiştir: QCD ve Pomeron, Douglas A. Ross (1997) ile teorik ve deneysel parçacık fizikçileri ve uygulamalı matematik alanındakiler için yazılmış ve yüksek enerjili parçacık fiziğinde bir nesne olan pomeron'u araştıran bir ders kitabıdır. "Pomeron fiziği üzerine ilk kitap, literatürde büyük bir boşluğu dolduruyor" olarak tanımlandı. Gavin Smith (2009) ile birlikte yazılan Dinamikler ve Görelilik, klasik mekanik ve göreliliğin ardındaki fizik üzerine lisans düzeyinde bir ders kitabıdır. Neden E=mc2? Brian Cox (2009)ile birlikte yazılmış Einstein'ın Görelilik Kuramı'nı ve bunun Büyük Patlama ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı gibi konularla ilgili olarak ne anlama geldiğini araştıran bir bilim kitabıdır. The Guardian, New York Journal of Books ve New Scientist gibi gazetelerden karmaşık fiziksel teoriler ve matematikle uğraşmasına rağmen kitap, okunması kolay ve eğlenceli olduğu için çok olumlu eleştiriler aldı ve 2010 yılında Royal Society bilim kitabı ödülü için kısa listeye alındı. Brian Cox (2012) ile birlikte yazılan Kuantum Evreni, kuantum fiziğini açıklamaya çalışan popüler bir bilim kitabıdır. Economist dergisi onu 2011'in 'Yılın Kitapları'ndan biri olarak listeledi. The Guardian ve Economist'ten olumlu eleştiriler aldı, The Daily Telegraph ise keyifli ama "okunması kolay değil" olarak nitelendirdi ve The Independent teorik bölümleri sıkıcı buldu. Brian Cox (2016) ile birlikte yazılan kozmosa yönelik bir rehber olan Universal, evreni ve onu anlamaya çalışırken astronomi bilimi hakkında temel soruları araştırıyor. Universal ayrıca, New Scientist'in Büyük Noel kitaplarından biri olarak listelemesiyle iyi karşılandı ve "Zor bir konu nadiren bu kadar erişilebilir hale getirildi." The Guardian bundan bir başyapıt olarak bahsetti ve The Big Issue kitabın eleştirel düşünmeyi teşvik etmesine odaklandı. Universal, Simetri tarafından öne çıkarıldı. ABD Enerji Bakanlığı tarafından finanse edilen ve birçok düzeyde üstün olan güzel bir kitap olarak tanımlanan parçacık fiziği dergisi. Forshaw, üniversite lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik Manchester Fizik Serisi ders kitaplarının seri editörüdür. Forshaw, aşağıda verilen birkaç BBC Televizyon dizisi ve programı için bilim danışmanlığı yapmıştır: Doctor Who'nun Bilimi, belgesel, 2013 Hayatın Harikaları serisi, 2012 Evrenin Harikaları serisi, 2010 ve 2011 Yıldızlarla Bir Gece, belgesel, 2011 Güneş Sistemi serisinin harikaları, 2009 ve 2010 Horizon: Yerçekimi ile ilgili yanlış olan ne var? 2009 Horizon: Saatin Kaç Olduğunu Biliyor musunuz? 2008 Naked Science: National Geographic kanalı için Zaman Makinesi, 2008 Ekinoks : Büyük G, 1998 Makaleleri ve fizik bilimini daha geniş kitlelere ulaştırma çabaları hakkında şunları söylemiştir: (Bilim) çok güzel... bu yüzden yapıyorum. Benim için en büyük tutku bu, insanların fiziğin ne kadar güzel olduğunu görmeleri gerekiyor. Ödüller ve başarılar 1999'da Forshaw, parçacık fiziğine yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı Fizik Enstitüsü'nden Maxwell Madalyası ve Ödülü'ne layık görüldü. 2013'te karmaşık fiziği halk için erişilebilir ve anlaşılır hale getirmeye yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı Fizik Enstitüsü'nden Kelvin Madalyası aldı. 2010'da Neden E=mc2 kitabı Royal Society bilim kitabı ödülü için aday oldu. Kişisel bilgiler Forshaw Manchester'da yaşamakta olup iki kızı vardır. Bilim insanı ve çevre aktivisti olan Gail Bradbrook ile evlidir. Kaynakça Kategori:1968 doğumlular Kategori:21. yüzyıl Britanyalı bilim insanları Kategori:Manchester Üniversitesi öğretim üyeleri Kategori:Oriel College'da öğrenim görenler Kategori:Manchester Üniversitesinde öğrenim görenler Kategori:İngiliz fizikçiler Kategori:The Guardian gazetecileri Kategori:Yaşayan insanlar Kategori:Parçacık fizikçileri Kategori:CERN kişileri Kategori:Wigan doğumlular

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri