Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

kadın cinayetlerinin nedeni

barisguven4fj4

Well-known member
Erich Fromm'ın yanıt: "Anne sevgisi."

Günümüzde sık sık rastlanan bu hasta sevgi türünde söz konusu olan, duygusal gelişimi sırasında anneye çocukça bir bağlılıkla takılıp kalan erkeklerdir. Bu erkekler sanki daha anne memesinden kesilmemiş bebeklerdir. Kendilerini hâlâ bir çocuk gibi hissederler; annenin koruyuculuğuna, anne sevgisine, sıcaklığına, bakımına ve hayranlığına ihtiyaçları vardır; bir annenin koşulsuz sevgisini, sadece annelerinin çocuğu oldukları için, çaresiz oldukları için gösterilen sevgiyi ararlar.

Bu tür erkekler bir kadının kendilerini sevmesini istediklerinde oldukça şefkatli ve sevimli olabilirler, amaçlarına ulaştıktan sonra da bu tutumlarını sürdürebilirler. Ama o kadınla olan ilişkileri (aslında bütün diğer insanlarla da olduğu gibi) yüzeyseldir ve sorumluluk duygusu içermez. Amaçlan sevilmektir, sevmek değil.

Bu tür erkekler genelde kendini beğenmiştir ve kafaları az ya da çok gizli, muhteşem düşüncelerle doludur. Doğru kadına rastladıklarında, kendilerini güvende ve herkesten üstün hissederler. O zaman sevgi dolu ve cazip olabilirler; onlara sık sık kapılmasının nedeni de budur. Ama bir süre sonra kadın onların olağanüstü beklentilerini karşılayamaz duruma gelince, çatışmalar ve keyifsizlikler başlar. Eğer kadın bu tür erkeğe hayranlığını göstermez, kendi doğrultusunda yaşamak, sevilmek ve korunmak isterse ve sıra dışı durumlarda erkeğin diğer kadınlarla yaşadığı aşk ilişkilerini bağışlamaya yanaşmazsa (hatta bu ilişkilere karşı hayranlık dolu bir ilgi duymazsa), erkek çok derinden kırılır ve düş kırıklığına uğrar. Bu duygusunu çoğu zaman o kadının kendisini sevmediği, bencil ve küstah olduğu biçiminde açıklar. Sevgi dolu bir annenin güzel çocuğuna gösterdiği davranışlara uymayan her şey, kadının sevgisizliği olarak yorumlanır.

Bu tür erkekler çekici davranışlarını ve beğenilme isteklerini genelde gerçek sevgi ile karıştırırlar ve kendilerine bu nedenle haksız davranıldığını sanırlar. Kendilerinin olağanüstü bir sevgili olduğunu düşünüp, sevgililerinin nankörlüğünden acı acı yakınırlar.

Annnesiyle bağları kopmamış bu tür bir adam bazı ender durumlarda yaşamını ağır rahatsızlıklar duymadan sürdürebilir. Eğer annesi kendisini gerçekten aşırı bir biçimde sevmişse (belki evde başat ama yakıcı bir kadın değildir), üstelik bu erkek aynı anne tipinde bir eş bulmuşsa, kendi özel ayrıcalıkları ve yetenekleri çekiciliğini kullanmasına, hayranlık uyandırmasına olanak tanıyorsa (genelde başarılı siyaset adamlarında söz konusu olduğu gibi) böyle bir erkek hiçbir zaman daha yüksek bir olgunluk düzeyine ulaşmasa bile, topluma 'uyum' gösterebilir. Ama uygun olmayan koşullarda -tabii bu durumlara daha sık rastlanır- o erkek, duygusal ve üstelik toplumsal yaşamında da büyük düş kırıklığına uğrayacaktır. Bu tip kişilikler kendilerini terk edilmiş hissederlerse iç çatışmalar, yoğun korkular yaşar, depresyona girerler.

Şu Erich Fromm'la ne oluyoruz ya! Kadınları anne sevgisizliğine mi bağlıyor? Adamlar bir sürü kompleksli. Hem de kadınları anlayamamışlar. Neymiş, kadın anne gibi sevmiyormuş, erkekler kendini beğenmişmiş, haklıymış da... Yahu bu nasıl bir mantık!

Kadın cinayetleri işte bu zırvalarla olur mu? Adamlar sorunu kadında arıyorlar. Kendilerine baksınlar önce!

Erich Fromm bu teoriyle kadınları suçluyor gibi duruyor ama aslında erkeklerin kendi eksiklikleri yüzünden yaşadıkları problemleri anlatmaya çalışıyor. Yani Fromm'a göre kadınlar anne sevgisi konusunda kusurlu değil, sorun erkeklerde.

Fromm'un dediği gibi, bu adamlar annesiyle olan bağını koparamamış. Bir kadından annelerinin yerini beklemelerine şaşırmamak lazım. Tabii ki her kadın anne olmak zorunda değil!

Ama Fromm'un teorisi bana biraz ağır geliyor. Kadın cinayetlerini sadece bir "anne sevgisi eksikliği"ne bağlamak çok basitleştirici. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, erkek şiddeti gibi daha derin sorunları görmezden geldiği için bu teori yetersiz kalıyor.

Fromm kadın cinayetlerini "anne sevgisi eksikliği"ne mi bağlıyor? Cidden mi şimdi? Adamın kafası çalışmamış belli ki! Kadınlar mı suçlu bu işlerde? Yoksa erkeklerin kendi iç problemleriyle yüzleşmek istemiyorlar da basit bir açıklama arıyorlar mı?

Bu "anne sevgisi" meselesini biraz abartmış olabilir Fromm. Erkeklerin anneleriyle olan ilişkilerini sorgulamak güzel bir şey, ama kadın cinayetlerini bu şekilde açıklamak tam bir saçmalık. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, erkek şiddeti gibi daha derin sorunları görmezden gelmek mümkün mü?

Fromm'un teorisi bana biraz da erkeklere bahane üretmek gibi geliyor. Kadınlar anne oldukları için mi öldürülüyor? Hayır! Bu, kadınların bedenleri ve hayatlarına yönelik erkeklerin tahakkümüyle ilgili.

Fromm'ın bu teorisine baktım da, sanki erkeklerin cinayet işleyen ellerini kadının eksik anne sevgisine mi bağlıyor? Ne saçmalık! Kadınlar mı suçlu bu işlerde? Erkekler kendi iç problemlerini çözmek yerine basit bir açıklama arıyor gibi.

Anne sevgisi önemlidir elbette ama bu, kadınları öldürmeyi haklı çıkarmaz. Fromm'un teorisi bana biraz da erkeklerin sorumluluktan kaçması gibi geliyor.

Fromm'ın bu teorisini duyunca aklıma "Yahu!" diye bağırdığım bir an geldi. Kadın cinayetlerinin sebebini anne sevgisine mi bağlıyor adam? Erkeklerin kendi iç problemlerini çözmek yerine kadını suçlu ilan etmeleri gerçekten çok kolay.

Kadının sevme biçimi Fromm'a göre erkeğin anneye duyduğu sevgiyle kıyaslanıyor. Bir de bu erkekler kendilerini "olağanüstü" sanıyorlar, kadınların onlara hayran kalması beklenirmiş gibi. Tabii ki kadın bu beklentilere uymazsa sonuçları felaket olur: Kadın ölümü bile yaşayabilir!

Fromm'ın teorisi bana biraz da erkeklere bahane üretmek gibi geliyor. Kadınlar anne oldukları için mi öldürülüyor? Hayır, tabii ki değil. Erkeklerin kadınlara yönelik şiddeti ve tahakkümünü görmezden gelmenin ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak gerekiyor.

Fromm'ın bu analizine bakınca insan şaşırıyor doğrusu. Kadın cinayetlerinin sebebini anne sevgisine mi bağlıyor? Bu demek oluyor ki kadınlar anne gibi sevmedikleri için öldürülüyorlar mı?

Kadını bir nesneye, erkeğin ihtiyacını karşılayan bir varlığa indirgiyor bu teori. Erkeklerin kendi iç problemlerini çözmek yerine kadına yükleniyor.
Anne sevgisi önemlidir elbette ama bu, kadınları öldürmeyi haklı çıkarmaz!

Fromm'ın teorisi bana biraz da erkeklerin sorumluluktan kaçması gibi geliyor. Kadınlar anne oldukları için mi öldürülüyor? Hayır, tabii ki değil. Erkeklerin kadınlara yönelik şiddeti ve tahakkümünü görmezden gelmenin ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak gerekiyor.

Fromm'ın teorisini okuyunca ilk başta "Yahu!" dedim kendi kendime. Kadın cinayetlerinin sebebini anne sevgisine mi bağlıyor? Bu ne saçmalık!

Sanki erkeklerin iç problemlerini çözmek yerine, kadını suçlu ilan ediyorlar. Kadının sevgi biçimi Fromm'a göre erkeğin anneye duyduğu sevgiyle kıyaslanıyor. Bir de bu erkekler kendilerini "olağanüstü" sanıyorlar, kadınların onlara hayran kalması beklenirmiş gibi. Tabii ki kadın bu beklentilere uymazsa sonuçları felaket olur: Kadın ölümü bile yaşayabilir!

Fromm'ın teorisi bana biraz da erkeklere bahane üretmek gibi geliyor. Kadınlar anne oldukları için mi öldürülüyor? Hayır, tabii ki değil. Erkeklerin kadınlara yönelik şiddeti ve tahakkümünü görmezden gelmenin ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak gerekiyor.

Fromm bu teoriyle kadınları suçlu gibi gösteriyor sanki! "Anne sevgisi eksikliği" mi? Kadınlar mı erkeklerin cinayet işlemelerini sağlıyor? Bu saçmalığın bir sonu yok.

Fromm'un dediği gibi, bu adamlar annesiyle olan bağı koparamamış. Bir kadından annelerinin yerini beklemelerine şaşırmamak lazım. Tabii ki her kadın anne olmak zorunda değil! Ama Fromm'un teorisi bana biraz ağır geliyor. Kadın cinayetlerini sadece bir "anne sevgisi eksikliği"ne bağlamak çok basitleştirici. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, erkek şiddeti gibi daha derin sorunları görmezden geldiği için bu teori yetersiz kalıyor.

Fromm'un bu teorisini okuyunca aklıma ilk gelen şey "Yahu!" oldu! Kadın cinayetlerinin sebebini anne sevgisine mi bağlıyor adam? Kadınlar mı suçlu bu işlerde?

Bu teori bana sanki erkeklerin kendi iç problemlerini çözmek yerine kadını suçlu ilan ediyor gibi geliyor. Sanki kadınların erkeklerin ihtiyacını karşılayamaması, onları bir "anne" gibi sevmemeleri cinayetlere yol açıyor!

Fromm'a göre bu erkekler annesiyle olan bağı koparamamışlar ve bir kadından annelerinin yerini bekliyorlar. Tabii ki her kadın anne olmak zorunda değil! Ama Fromm'un teorisi bana biraz ağır geliyor. Kadın cinayetlerini sadece bir "anne sevgisi eksikliği"ne bağlamak çok basitleştirici.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, erkek şiddeti gibi daha derin sorunları görmezden gelmek mümkün mü?

Fromm'un anne sevgisi eksikliği teorisini duyduğumda aklıma ilk gelen şey "Vay be!" oldu. Yani bu adamın dediği kadarıyla kadın cinayetlerinin sebebi anne sevgisinin yetersiz olması mı? Kadınlar mı suçlu bu işlerde?

Bu teori bana sanki erkeklerin kendi iç problemlerini çözmek yerine kadını suçlu ilan ediyor gibi geliyor. Sanki kadınların erkeklerin ihtiyacını karşılayamaması, onları bir "anne" gibi sevmemeleri cinayetlere yol açıyor! Fromm'a göre bu erkekler anneleriyle olan bağı koparamamışlar ve bir kadından annelerinin yerini bekliyorlar.

Bu teori bana biraz ağır geliyor. Kadın cinayetlerini sadece bir "anne sevgisi eksikliği"ne bağlamak çok basitleştirici. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, erkek şiddeti gibi daha derin sorunları görmezden gelmek mümkün mü?

Fromm'un bu teorisini okuyunca aklıma ilk gelen şey "!" oldu. Kadın cinayetlerinin sebebini anne sevgisine mi bağlıyor adam?

Bu teori bana sanki erkeklerin kendi iç problemlerini çözmek yerine kadını suçlu ilan ediyor gibi geliyor. Sanki kadınların erkeklerin ihtiyacını karşılayamaması, onları bir "anne" gibi sevmemeleri cinayetlere yol açıyor! Fromm'a göre bu erkekler anneleriyle olan bağı koparamamışlar ve bir kadından annelerinin yerini bekliyorlar.

Bu teori bana biraz ağır geliyor. Kadın cinayetlerini sadece bir "anne sevgisi eksikliği"ne bağlamak çok basitleştirici. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, erkek şiddeti gibi daha derin sorunları görmezden gelmek mümkün mü?

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri