Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kerem Güney

bullvar_katip

Administrator
Kerem Güney (26 Eylül 1939, İstanbul, Türkiye - 16 Kasım 2012, Bodrum, Muğla, Türkiye), gerçek adıyla Yavuz Örten, Türk müzisyen. Aldırma Gönül, Merhaba Meyhaneci, Yarım Kalan Aşk gibi şarkıları bestelemiştir. İlk plağını 1969 yılında çıkaran Kerem Güney 1978’de Edip Akbayram'ın seslendirdiği "Aldırma Gönül"le tanınmıştı. Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Akyarlar Köyü'nde yaşayan şarkıcı ve besteci Kerem Güney 16 Kasım 2012'de 73 yaşındayken kalp yetmezliği nedeniyle Bodrum'da öldü. Güney'in cenazesi 17 Kasım'da Bodrum'da Fener Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir. Biyografisi 26 Eylül 1939 tarihinde İstanbul’da Yavuz Örten adıyla dünyaya geldi. Altı yaşındayken bir terzi olan babasının yanında çıraklık yapmaya başladı. Babasının bütün arkadaşları müzisyendi ve daha o yaşlarda kulağı müzikle dolmaya başladı. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’den mezun olduktan sonra birkaç yıl gazetecilik yaptı. 1961'de bir şiir kitabı yayımladı. ‘Ağustosta Aşk Var’ isimli şiir kitabını çıkardığı 20’li yaşlarını ‘Sartre etkisinde asi bir genç’ olarak tanımlıyordu. 1962 yılında 'Bunaltı' adlı bir dergi çıkardı. Bu dergide asıl adı Yavuz Örten'den türetilmiş Yörten mahlasını kullanıyordu ve 'Asi gençlik lideri ve fikirsel öncü gençliğinin sesi' olarak ün yaptı. Sigortacılık ve spikerlik gibi işlerin arasında on beş fotoroman ve iki sinema filminde de oynadı. 1951'den beri amatör olarak ilgilendiği müziğe, 1969'da profesyonel olarak devam etti. Bu yıl ilk 45'lik plâğı çıktı. Plâğın ön yüzünde "Sev Desen Sevemem ki", arka yüzünde de "Aşk İnsanı Ağlatır" şarkıları yer alıyordu. 1969 yılında 30 yaşında artık plâk doldurmaya başladığında ismini değiştirip ‘Kerem Gibi’nin Kerem’ini, Yılmaz Güney’in Güney’ini ödünç aldı ve adını "Kerem Güney" yaptı, bu ad "Sartre etkisinde genç" düşüncesine daha uygundu. ‘Nokta Noktam’ adlı plâğı ile ilk altın plâk ödülünü aldı. Kendi plâk şirketi "Elif Plâk" ve buna paralel olarak çalışan "Elif Reklâm" şirketlerini kurdu. Endüstri krize girince şirketlerini kapatıp serbest çalışmaya başladı. Sabahattin Ali, Nâzım Hikmet, Bülent Ecevit ve Enver Gökçe'in dizelerini de besteledi. ‘Aldırma Gönül’ Sabahattin Ali'nin, ‘Kıymayın Efendiler’ ise Nazım Hikmetin şiirinden şarkı haline getirilmişti. Bu besteler yüze yakın yorumcu tarafından seslendirildi, plâk yapıldı ama ortada bir telif hakları yasası olmadığı için bunlardan eline hiçbir şey geçmedi. Aldırma Gönül, Elveda Meyhaneci (1972, sözleri Hikmet Münir Ebcioğlu'na ait), Yarım Kalan Aşk gibi besteleriyle meşhur olan Güney, bir gazeteciye verdiği röportajda, bestemin adı "Aldırma Gönül" yerine Never Mind My Heart’ olsaydı. Şimdi Galapagos Adaları’nda keyif çatıyordum..’ demişti... 2000'li yıllarda Bodrum'a yerleşti. Uzun süre Bodrum'un Akyarlar Köyü'nde yaşayan şarkıcı ve besteci Kerem Güney 16 Kasım 2012'de 73 yaşındayken kalp yetmezliği nedeniyle Bodrum'da öldü. Güney'in cenazesi 17 Kasım'da Bodrum'da Fener Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir. 45'lik plâkları 1969 - Sev Desen Sevemem ki / Aşk İnsanı Ağlatır (ilk plâğı) 1969 - Katil / Aklın Para Fikrin Para 1969 - Nokta Noktam / Küskünüm Her Şeye (ilk "altın plâk" ödülü) 1970 - Tapıyorum Sana/ Uzat Serçe Parmağını 1970 - Yarım Kalan Aşk/ Yalnızım 1970 - Kader/ Ateş Düştüğü Yeri Yakar 1970 - Suçum Sevmek mi/ Vur Patlasın Çal Oynasın 1971 - Artık Ne Yaz Ne de Güzsün/ Ellerini Tuttuğum An 1971 - Bir Çıkar Yol Bulalım/ Sevenler Kavuşurmuş 1971 - Kader Unuttu Beni/ Sevenler Halden Anlar 1971 - Aşkla Başım Hoş Değil/ İnsanlık Bende Kalsın 1972 - Nokta Noktam- Kader- Elveda Meyhaneci/ Yarım Kalan Aşk/ Hepsi Boş Hepsi Yalan 1972 - Yalnızlara Gönül Açan Gözyaşı 1972 - Dumanlı Meyhaneler/ Hayat Yolu 1972 - Aşkı Dertten Sayanım/ Sevenlerin Kaderi 1972 - Aldatmak Hüner Olmuş/ Kadeh Senle Dolunca 1972 - Anlatamıyorum/ Dert de Mesut Ediyor 1972 - Maziyi Unutmadım/ Hiç Teselli Buldun mu 1972 - Merhaba Meyhaneci/ Benim Gibi Seveni Bir Daha Zor Bulursun 1972 - Bir Rakımı İçmez misin/ Açılsa Gönül Kapın 1972 - Ben/ Kadehimden Öğren 1973 - İntizar/ Ağlıyorum 1973 - Sevmiyorsan Çekileyim Yolundan/ Gözlerimde Yağmursan 1974 - Senin İçin Yaşarım/ Gündüz Demem Gece Demem 1975 - Mavi Gözlü Dev/ Merdiven 1976 - Kerem Gibi/ Aldırma Gönül Aldırma 1977 - Kıymayın Efendiler/ Bu Memleket Bizim LP albümleri 1972 - Kerem Güney (Elif Plâk): Merhaba Meyhaneci/ Açılsa Gönül Kapın/ Dert de Mesut Ediyor/ Ben/ Kadehimden Öğren/ Bir Rakımı İçmez misin/ Anlatamıyorum/ Bilemiyorum/ Yıllar Sonra/ Sevenler Kavuşurmuş 1976 - Kerem Gibi (Yankı Plâk): Aldırma Gönül/ Aydınlat Yolumu/ Demir Kapı/ Denizler Gibi/ Isıt Beni/ Göğsümde Dört Kurşun Yarası/ Yattım Soğuk/ Yüreğimde Kelepçe/ Zor Gelir 1977 - Tapusuz Memet (Yankı Plâk): Kanıma Girdiler/ Ali’nin Selâmı Var/ Kim Başladı/ Yanmamış Cigara/ Kıymayın Efendiler/ İt Ürür Yiğit Yakınmaz/ Kelepçe/ Geçmiyor Günler Geçmiyor/ Aldırma Gönül/ Türk Köylüsü/ Tapusuz Memet ‘Şiir: Bülent Ecevit’/ Gözüm Başım Üstüne/ Karlı Kabalaklı Dağ/ Hesabı Sorulur/ Bu Memleket Bizim 1979 - Yetmez mi Gönül (Harika Plâk): Yetmez mi Gönül/ Acı Demlerde/ Sıcak Bir Sevda/ Kanatlarımdan Vuruldum/ Kaygısız Deli Bir Kuştum/ Gamlanma Gönül/ Mapusluk Sana Zor Geliyor/ Ağlayı Ağlayı/ Kıyamadığım/ Dünyaya Geldiğin Zaman 1986 - Kerem Güney 86 1987 - Göğsümde Dört Kurşun Yarası (Şölen Plâk): Bebek/ Göğsümde Dört Kurşun Yarası/ Kelepçe/ Az Gel Isıt Beni/ Hücremde Ay Işığı/ Geçmiyor Günler/ Yattım Soğuk Taş Üstüne/ Aldırma Gönül/ Parmaklıklar/ Fırtına/ Yüreğimde Kelepçe/ Hürriyette Mahşerde 1993 - Ben Sana Mecburum: Acıyı Dillemeli/ Ağlama Gel/ Ben Sana Mecburum/ Gurbet Mapushanesinde/ Güz Tutkusu/ Hasret/ Sen/ Sisler Bulvarı/ Yol Bitmez Beklemekle 19?? -Kerem Güney + Güneşin Sofrası grubu (Anadolu Rock tarzındaki albümü) Oynadığı filmler 1970 - Köyün Beş Güzeli, (Kerem) Yönetmen: Şinasi Özonuk. Siyah beyaz. 1971 - Kader Unuttu Beni, Yönetmen: Mehmet Bozkuş. Renkli. Müziğini yaptığı film ve diziler 1971 - Kader Unuttu Beni (sinema filmi, şarkılar) 1972 - Paprika Gaddarın Aşkı (sinema filmi, şarkılar) 2007-2009 - Parmaklıklar Ardında (TV dizisi, beste) Kaynakça Dış bağlantılar Besteciyle ilgili bir anı yazısı Hakkında bir yazı Kategori:1939 doğumlular Kategori:2012 yılında ölenler Kategori:İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde öğrenim görenler Kategori:20. yüzyıl Türk bestecileri Kategori:21. yüzyıl Türk bestecileri Kategori:Kalp yetmezliğinden ölenler Kategori:Bodrum'da defnedilenler Kategori:20. yüzyılda Türk erkek şarkıcılar Kategori:21. yüzyılda Türk erkek şarkıcılar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri