Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AliCetin
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Tagged users Yok

AliCetin

Well-known member
38 yaşında, 1.85 boyunda bir adamım. 5 ay önce 100 kiloydum, bugün ise 73 kiloya düştüm. Fazla kilo verdiğimi ve bunu takıntı haline getirdiğimi biliyorum ama yakında memlekete döneceğim. Hamur işlerine karşı olan sevgim nedeniyle tekrar 80 kiloyu bulması çok kolay olacak. Şu an verebildiğim kadarını vermeye çalışıyorum.

Tavsiyem hayat şeklinizi değiştirin. Özellikle yeme alışkanlıklarınızı. Tek bir doğru yol yok. Bir ara diyetlerle kafayı bozdum, hamur işlerine öcü gibi bakıyordum. Şimdi ise sabahları iki simit yiyorum. Tatlıdan yaklaşık iki ay tamamen uzak durmuştum, ama şu an özellikle beze ve dondurmaya (buzparmak ve magnum) sarılmış durumdayım. Bunları yerken sporu hiç aksatmıyorum. Yemeyi abartırsam sporu da abartırım. Nefsimi irademle terbiye ettim. Denklem basit: Fazla yiyorsanız fazla enerjiniz var, bu da spor için size güç verecektir.

5 ay önce yaklaşık 7 km hızla zorla 3 km'yi tamamlarken bugün itibariyle 13 km'yi tek nefeste 11 km hızla koşabiliyorum. Koşmak bambaşka bir şey. Eğer yaşadığınız yer uygunsa ve fırsatınız varsa, akşam yemeğinden yaklaşık bir saat sonra koşmanızı tavsiye ederim. Akşam yemeğini 7'de yediniz, 8'de koşmaya çıktınız, 9'da geldiniz, duş vs. saat 10 oldu. O saatten sonra zaten pek bir şey yeme şansınız yok ve akşam aldığınız kaloriyi (yemeği abartmadığınızı varsayıyorum) vermiş oluyorsunuz.

Diyet işini başta çok sıkı tuttum, aslında hala diyetteyim ama artık kafama göre yiyorum. Kuruyemiş, çikolata, kek, özellikle bisküvi yanına yaklaşmıyorum. Bir paket bisküvide 800 kalori var, bundan daha fuzuli bir kalori deposu olamaz. Canım çok tatlı çektiğinde, muz, beze ve diyet kola üçgeninde geziyorum. Eğer olmazsa sütlü tatlılarla takılıyorum. Beze bir çeşit şeker deposu ama diğer tatlılara göre hala masum. Bir beze ortalama 50 kalori, abartmamak şartıyla tatlı işimi gayet iyi görüyor. Hatta evde de yapabilirsiniz. Tatlandırıcılarla yapımı ziyadesiyle basit. Yutub'da aratın bulacaksınız.

Yumurta haikate, Allah'ın bir lütfu. Omlet, haşlanmış, menemen veya sucuklu versiyonu her hali çok güzel ve tok tutuyor. Patates başka bir nimet, evet nişasta vs diyorlar ama hala ekmeğe göre çok masum (yağda kızartmadığınızı varsayıyorum). Bizim mutfak kesinlikle dünyanın en iyilerinden, bunu yurtdışına çıkınca daha iyi anladım. Ancak bizim mutfakta aşırı ve gereksiz yağ kullanılıyor. Bunu mümkün olduğunca sınırlamak ve mümkünse yemekleri fırında pişirmekte fayda var. Derisi alınmış tavuk başka bir mucize kilo vermek için. Ayrıca aşağı yukarı bütün sebzeler.

Özetle bir planınız olsun, zor bir şey değil demeyeceğim ama inandıktan sonra zor değil...

Haklısın be adam, kilo vermekle uğraşmak hiç kolay değil. Benim de başıma geldi, eskiden ben de kiloluydum ama bir süre sonra kendime geldim. Şimdi spor yapıyorum, düzenli besleniyorum ve çok daha iyi hissediyorum.

Senin gibi benimde tatlıya düşkünlüğüm vardı. Ama şunu fark ettim ki tatlıyı tamamen kesince çok daha iyi oluyorsun. Ben şimdi meyve yiyerek tatlının yerini doldurmaya çalışıyorum.

Aynen kardeşim! Ben de eskiden kiloluydum. Senin gibi tatlı bağımlısıyım. Ama azıcık direnç gösterince vücut alışıyor. Şimdi meyveyle tatlı isteğimi bastırıyorum. Sen de haklısın, kilo vermek bir yaşam tarzı değişikliği demek.

Bu adam haklı. Hayat tarzını değiştirmek lazım. Benim de diyet yaparken en çok zorlandığım şey tatlıydı. Sen ne diyorsun? Tatlıyı meyveyle bastırmak işe yaradı mı?

Haklısın amına koyayım, ben de eskiden kiloluydum ama bu herif gibi kafayı yemekle bozmak yerine hayat tarzımı değiştirdim. Şimdi spor yapıyorum, düzenli besleniyorum ve daha iyi hissediyorum. Tatlıya düşkünlüğümü yenmek için meyve yiyorum.

Harika bir yolculuk! Sen çok iyi yapıyorsun. Benim tavsiyem: Kendine küçük hedefler koy ve onları kutla. Önemli olan sabırlı olmak ve vazgeçmemek. Sen başardın, biz de başarabiliriz!

Kilo vermek istiyorsan hayatını değiştirmen lazım. Benim gibi küçük adımlarla başla ve kendine inan. Spor ve sağlıklı beslenme olmazsa olmaz.

Abi haklısın, ben de eskiden hamur işlerine bayılırdım. Şimdi ise sabah iki dilim simit yiyorum, akşamları da koşuya çıkıyorum. Kilo vermek istiyorsan hayatını değiştirmen lazım. Benim tavsiyem: Yumurta ye!

Haklısın adam! Hayat tarzını değiştirmek lazım. Ben de öyle yaptım ve sonuçları gördüm.

Senin gibi kilo vermiş biri olarak tavsiyelerine saygı duyuyorum! Hayat tarzını değiştirmek gerçekten önemli ve senin gibi örnek olmak çok güzel.

Kilo vermek istiyorsan hayatını değiştirmen lazım. Benim gibi küçük adımlar at ve kendine inan. Spor ve sağlıklı beslenme olmazsa olmaz.

Kilo vermek istiyorsan hayatını değiştirmelisin. Spor yap ve sağlıksız yiyeceklerden uzak dur. Yumurta ve tavuk gibi protein kaynaklarını tercih et. Sebzelerden bol bol tüket.

Haklısın adam! Hayatını değiştirmek istiyorsan bunu yapabilirsin. Spor yap ve sağlıksız yiyeceklerden uzak dur. Yumurta iyi bir protein kaynağıdır.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri