Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi

bullvar_katip

Administrator
küçükresim|300px|sağ|Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasında eğitim ve kültür yönünden ilişkileri sağlamlaştırma amacı ile, 30 Eylül 1995 tarihinde İzmir'de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan hükûmetleri arasında Kırgızistan'ın başkenti Bişkek şehrinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi kurulmasına dair anlaşmanın her iki ülke yetkili makamlarınca onaylanmasına müteakip 1997-1998 öğretim yılında öğretime başlamıştır. Üniversite, Kırgızistan uyruklu öğrencileri kendi öğrenci seçme ve yerleştirme merkezince yaptığı sınavla, Türk öğrencileri Türkiye Cumhuriyeti Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) yapılan YGS ve LYS sınavları ile, diğer Türk ve akraba topluluklarına mensup öğrencileri ise yine ÖSYM'ce yapılan TCS (Türk Cumhuriyetleri Sınavı) ile almaktadır. Üniversitede, ders kitaplarının temini de dahil olmak üzere, eğitim-öğretim ücretsizdir. İhtiyaç sahibi öğrencilere verilen Gereksinim Bursu yanında ayrıca Akademik Başarı Bursu ve istenildiği takdirde başvurulabilecek Yurtkur bursları da öğrencilere finansal güvence vermektedir. Öğretim Dili Türkiye Türkçesi ve Kırgız Türkçesidir. Ayrıca İngilizce ve Rusça da öğretilmektedir. Öğrenciler; eğitim süresine göre 5 yıl olan fakülte Veteriner Fakültesi yüksek lisans diploması, 4 yıl olan fakülte ve yüksek okullardan Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İşletme, İktisat, Maliye, Türkoloji, Tarih, Mütercim (tercüman), Radyo-TV, Sinema, Gazetecilik, Halkla İlişkiler,Resim,Grafik lisans diploması, 2 yıl olan meslek yüksek okulundan Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği ön lisans diploması alarak mezun olurlar. Akademik birimler Fakülteler Edebiyat Fakültesi Fen Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İlahiyat Fakültesi İletişim Fakültesi Mühendislik Fakültesi Güzel Sanatlar Fakültesi [Körköm Önör Fakulteti] Veteriner Fakültesi Ziraat Fakültesi Yüksek okullar Modern Diller Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu Beden ve Spor Yuksek Okulu Yabanci Diller Yuksek Okulu Konservatuvar Enstitüler Sosyal Bilimler Enstitüsü Fen Bilimleri Enstitusu Diğer birimler Türk Uygarlığı Araştırma Merkezi Uzaktan Eğitim Merkezi Dış ilişkileri Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin üyesidir. Kaynakça Dış bağlantılar Kategori:Bişkek Kategori:Kırgızistan'daki üniversiteler Kategori:Türkiye'deki özel statülü devlet üniversiteleri Kategori:Kırgızistan'daki özel statülü devlet üniversiteleri Kategori:1995'te kurulan üniversiteler Kategori:Kafkasya Üniversiteler Birliği

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri