Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Köksal Engür

bullvar_katip

Administrator
İsmail Köksal Engür (5 Mart 1946, Kars - 26 Mart 2023, İstanbul), Türk tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı. Engür, Leyla ile Mecnun dizisinde oynadığı "Ak Sakallı Dede" ve Zerda dizisindeki "Sıddık" rolleri ile tanındı. Ayrıca, aralarında Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra Susam Sokağı'ndaki "Büdü" karakteri ve Red Kit çizgi filminde kovboy Red Kit'i seslendirdi. Hayatı İsmail Köksal Engür, 5 Mart 1946'da Hatice Enise ve Cemil Engür çiftinin çocukları olarak Kars'ta doğdu. Eğitimini tamamlamadan önce sanat yaşamına başlayan oyunculardandır. 1956 yılında TRT Ankara Radyosu, Çocuk Saati programında kısa radyo tiyatrolarıyla başlayan deneyimleri, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden 1969 yılında mezun olana kadar sürdü. TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini atan sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu ile Devlet Opera ve Balesi yapımlarında çeşitli roller aldı. Radyo deneyimlerini seslendirmedeki ustalığını geliştirmekte kullanan Engür, tiyatroyla sınırlı kalmayıp, sinema ve dizi filmlerinde de oynadı. Sanatçı, SüngerBob KareŞort çizgi dizisinde Squitward'ü seslendirmiştir. Korkuyorum Anne filmiyle ödül alan oyuncu, Susam Sokağı'ndaki Büdü karakterini ve çizgi filminde Red Kit'i de seslendirmişti. Leyla ile Mecnun'da "Ak Sakallı Dede" ve "Karabasan" rollerinde oynadı. Ben de Özledim'de kendisini canlandırmıştır. Beş Kardeş dizisinde Osman rolünü oynamıştır. Köksal Engür, 26 Mart 2023'te böbrek yetmezliği komplikasyonlarına bağlı olarak 77 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti. 28 Mart 2023'te Şakirin Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi. Tiyatro oyunları xxxx: Çürük Elma xxxx: Keşanlı Ali Destanı : Haldun Taner - Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu xxxx: Midas'ın Kulakları : Güngör Dilmen - Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu xxxx: Olacak O Kadar : Levent Kırca xxxx: Pir Sultan Abdal : Erol Toy xxxx: Yağmurcu : Richard Nash xxxx: Yusuf ile Menofis : Nâzım Hikmet 1990: Uzakta Piyano Sesleri : Jofrey Maddow-John Driver - Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu 1991: Fehim Paşa Konağı : Turgut Özakman - Kent Oyuncuları 1993: Lourcine Sokağı Cinayeti : Eugène Labiche - Bakırköy Belediye Tiyatrosu 1995: Allahaısmarladık Cumhuriyet : Selim İleri - Sadri Alışık Tiyatrosu 1997: Martı : Anton Çehov - Kent Oyuncuları 1998: Alacaklılar : August Stringberg - Aksanat Prodüsiaon Tiyatrosu 1999: Molly Sweeney : Brian Friel - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu 2000: Sevilmek : Bilge Karasu - Aksanat Prodüsiaon Tiyatrosu 2001: Bay Knepp : Jorge Goldenberg - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu 2002: Tek Kişilik Şehir : Behiç Ak - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu 2003: Ne Kadınlar Sevdim : Atilla İlhan - Tiyatro Çisenti 2004: Ördek Muhabbetleri : David Mamet - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu 2006: Kumarbazın Seçimi : Patrick Marber - Kent Oyuncuları 2007: Kuzey Işığı : Paul Pourveur - Tiyatro Rast 2008: Bayrak (oyun) : Berkun Oya - Krek 2008: İstanbulda Bir Dava : Franz Kafka-Kerem Kurdoğlu - Kumpanya 2010: Festen "Kutlama" : "Thomas Vinterberg-Mogens Rukov-Bo Hr.Hansen-Davıd Eldrıdge" - Tiyatro Dot 2012: Altın Ejderha : Roland Schimmelpfennig - Tiyatro Dot Filmografisi 1988: Keşanlı Ali Destanı 1989: Gençler 1998: Dış Kapının Mandalları 1999: Sevgilim İstanbul 2000: Vizontele 2001: Karanlıkta Koşanlar 2002: Yıldızların Altında 2002: Zerda - Sıddık 2004: Dayı 2004: Kadirşinas 2004: Korkuyorum Anne 2005: Dolunay 2006: Beş Vakit 2006: Sağır Oda 2007: Dudaktan Kalbe 2008: Güneşin Oğlu - Fikri Şemsigil 2009: Kurtlar Vadisi - Gladio - Notacı Paşa 2010: Deli Saraylı - Cezzar Paşa 2011: Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi - Turan Altaylı 2011: Leyla ile Mecnun - Ak Sakallı Dede, Karabasan 2012: Sen Kimsin? - İsmail 2013: Ben de Özledim - Köksal Engür 2014: Analı Oğullu - Kadim 2014: Oflu Hoca'nın Şifresi - Ali Osman 2014: Unutursam Fısılda 2015: Beş Kardeş - Osman Amca 2016: Kaçın Kurası - Ferdi'nin Dedesi 2016: Oflu Hoca'nın Şifresi 2 - Ali Osman 2016: Şahane Damat - Remzi Dede 2017: Ver Elini Aşk - Mehmet Emin Tuğlu 2021: Kırmızı Oda - Turan (Ayşe'nin Dedesi) 2022: Baba - Mehmet Ali Saruhanlı 2023: Güven Bana'' Seslendirmeler Seslendirdiği ünlülerden bazıları Robert de Niro Al Pacino Dustin Hoffman Robin Williams Seslendirdiği karakterlerden bazıları Susam Sokağı'ndaki "Büdü" Red Kit (Lucky Luke) çizgi filminde "Red Kit" Süngerbob Karepantolon çizgi dizisinde "Squidward" Ödülleri Kazandığı ödüller 1999: 3. Afife Tiyatro Ödülleri - Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu - Molly S. 2002: 6. Afife Tiyatro Ödülleri - Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu - Tek Kişilik Şehir 2005: 16. Ankara Uluslararası Film Festivali - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Korkuyorum Anne 2013: 18. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri - Komedi ya da Müzikal Dalında Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu - Sen Kimsin? Adaylıklar 1998: Afife Tiyatro Ödülleri - Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu - Alacaklılar 1999: Afife Tiyatro Ödülleri - Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu - Martı 2000: Afife Tiyatro Ödülleri - Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu - Sevilmek 2001: Afife Tiyatro Ödülleri - Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu - Mösyö Knepp 2006: Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri - Komedi ya da Müzikal Dalında Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu - Ördek Muhabbetleri 2011: Afife Tiyatro Ödülleri - Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu - Festen (Kutlama) 2011: Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri - Yılın En İyi Erkek Oyuncusu - Festen (Kutlama) 2012: Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri - Komedi ya da Müzikal Dalında Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu - Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi 2017: Afife Tiyatro Ödülleri - Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu - Nefesinizi Nasıl Tutarsınız? Kaynakça Dış bağlantılar Kategori:Türk erkek tiyatro oyuncuları Kategori:Kars doğumlu oyuncular Kategori:Türk erkek sinema oyuncuları Kategori:Türk erkek dizi oyuncuları Kategori:Türk erkek seslendirme sanatçıları Kategori:1946 doğumlular Kategori:Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde öğrenim görenler Kategori:2023 yılında ölenler Kategori:Böbrek yetmezliğinden ölenler Kategori:İstanbul'da ölenler Kategori:Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilenler

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri