Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

KolibriOS

bullvar_katip

Administrator
KolibriOS veya Kolibri, tamamen assembly dilinde yazılmış küçük, açık kaynaklı bir x86 işletim sistemidir. 2004 yılında MenuetOS'tan çatallandı ve o zamandan beri bağımsız geliştirilmektedir. TechRadar, alternatif işletim sistemleriyle ilgili 2009 tarihli bir inceleme parçasında, performansını ve akıcı kod tabanını belirterek "son derece etkileyici" olarak nitelendirdi. Özellikler Önleyici çoklu görev, akışlar ve sistem çağrılarının paralel yürütülebilmesi NTFS ve Ext2/3/4 desteği ile çeşitli cihazlardan birkaç saniye içinde açılır; Coreboot ve Windows'tan da önyükleme yapabilir (Windows kapanacaktır) VESA'ya dayalı ve VESA için optimize edilmiş grafik kullanıcı arayüzü Geliştirme kiti : entegre makro derleyicili kod editörü (FASM) Çoğu dağıtım tek bir 1.44 MB disket görüntüsüne sığar Komutlar KolibriOS Shell tarafından desteklenen komutların listesi aşağıdadır: about alias cd clear (Unix) cp date echo exit free help history kill ls mkdir more ps (Unix) pwd reboot rm rmdir shutdown sleep touch uptime ver Sistem gereksinimleri i586 uyumlu CPU 8 MB RAM VESA uyumlu grafik kartı 1.44 MB 3.5" disket sürücü, sabit disk sürücüsü, USB Flash sürücü veya CD-ROM sürücüsü Klavye ve fare (COM, PS/2 veya USB) Desteklenen donanım USB 1.1 ve 2.0 desteklenir (UHCI, OHCI ve EHCI). USB hub'ları için de destek vardır, ancak desteklenen tek USB HID cihazları klavye, fare ve USB flash sürücüleridir. Depolama: PATA/IDE ve SATA/AHCI arabirimlerine sahip dahili sabit diskler yerel olarak desteklenir. Dosya sistemleri :Desteklenen dosya sistemleri arasında FAT12, FAT16, FAT32 (uzun ad desteği), ext2, ext3 ve ext4 (kısmen), CDFS (çok oturumlu, salt okunur dahil), NTFS (okuma ve yazma ancak şifreleme gibi genişletilmiş işlevler yoktur) ve XFS (salt okunur) bulunur. Ses: Intel, nForce, nForce2, nForce3, nForce4, SIS7012, FM801, VT8233, VT8233C, VT8235, VT8237, VT8237R, VT8237R Plus ve EMU10K1X yongaları için AC'97 ses kodek desteği Intel High Definition Audio, belirli anakartlarda desteklenir. Video: Herhangi bir kartta çalışır ve AMD ve Intel yonga setleri için belirli sürücüler mevcuttur Ağ: TCP/IP yığını ve belirli Ethernet ağ kartları desteği Geliştirme dalları KolibriACPI: genişletilmiş ACPI desteği Kolibri-A: Gömülü uygulamalar ve donanım mühendisliği için optimize edilmiş KolibriOS'un Exokernel sürümü; şu anda yalnızca birkaç AMD APU tabanlı platform desteklenmektedir. Ayrıca bakınız MenuetOS - KolibriOS'un temel aldığı MenuetOS (32 bit sürüm). Kaynakça Konuyla ilgili yayınlar Kolibri-A: AMD platformları için hafif bir 32-bit işletim sistemi —University of Exeter, PCCAT 2011 s.20-22 (2011) Dış bağlantılar Kategori:Hafif Unix benzeri sistemleri Kategori:X86 işletim sistemleri Kategori:Assembly yazılımları Kategori:Özgür işletim sistemleri

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri