Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

köpek ırkları ve kinoloji federasyonu

baranergunsd1p

Well-known member
Bugün bir etkinlikte garip şeyler yaşadık. Labrador köpeğimizi hem etkinliğe katılsın hem de hayvanın kaydı olsun diye B sınıfı kayıt ve ırk değerlendirme için götürdük. Köpeğimiz Ukrayna'dan alınmış, annesi ve babası kendi sınıfında şampiyon olmuş. Çalışan sınıf standartlarında zayıf, görmeye alışık olduğunuz labradorlara göre biraz daha kısa ve obur olsa da 29 kilonun üstüne çıkamayan atletik görünümlü bir hayvan. Özetle, tam bir av ve iş köpeği.

Savaş patlak verince köpeğin belgelerini alamadan oradan çıktık. Neyse ki geldik, kaydı kim yapacak diye sorduk, hakem bi baksın dedik. "Labrador yetiştiricisi" olduğunu söyleyen bir kadın geldi. Göğüs açıklığının düşük olduğunu, boyunun kısa ve zayıf olduğunu söyleyerek "mükemmel" derece not veremeyeceğini söyledi. Ben de dedim ki bu workline yani çalışan sınıf bir labrador. Aradaki farkı bilmeyenler için showline labrador; görsel olarak daha büyük, küt yapılı bir hayvan, koltuk patatesi. İngilizler zamanında Kanada'dan alıp getirmişler ve evde yaşamaya daha uygun hale getirmişler. Workline labrador; görsel olarak daha zayıf, atletik görünümlü olan sınıf. Zaten birini sürekli süslü püslü halde yarışmalarda görürken diğerini kuş avında, arama kurtarma operasyonlarında, narkotik operasyonlarında vs görürsünüz.

Türkiye'de bu çalışması gereken köpekler de nedense showline yani yarışma sınıfından seçiliyor, yokluktan herhalde. Neyse kadının bu konudaki cahilliğini bir tarafa bıraktım, zaten hayvanın yüzüne bile bakmadan form yazmakla meşguldu. Köpeği yürütür müsün dedi, önümüzde sağımızda solumuzda her yerde başka köpekler var, bir değerlendirme alanı bile doğru dürüst oluşturmamışlar. Biz yürürken eşim dikkat etmiş, kadın resmen yüzüyle konuşmuş, böyle değişik hoşlanmaz tavırlar falan. Eşime bu konuda güvenirim, kimsenin hakkına girmeye dikkat eden bir insan. Neyse işte formlar dolduruldu, ıvır zıvır bitti derken ortada böyle doğru olmayan bir şey varmış gibi geldi tamam mı, lan dedim 3 dakikalık bir şeyin 2.5 dakikası form doldurmakla geçti bu nasıl hakemlik.

Hani ben görüyorum yurtdışından videolarda millet böyle baya baya inceliyor bakıyor. Hatta mezurayla ölçeni falan gördüm öyle söyleyeyim. Herhalde B sınıfı olduğu için sallamadılar, daha sonra eşim hakem kadın bildiğin yüzüyle konuştu çok çirkindi mimikleri falan dediğinde bi soralım dedim, gittim ve kendisinin aslında asistan hakem olduğunu ama labrador ırkı için geçerli hakem olduğu söylendi.

Dediğim gibi böyle böyle pek tatmin edici olmayan bir durum oldu falan, federasyonun başkanı geldi burada herkes gönüllü falan deyince dedim herkes kendi kişisel pr'ını yapıyor hanfendi yetiştiriciymiş zaten dedim. Düşünsene instagrama koyduğu bir fotoğrafla hakem olarak ne bileyim ırkı "yargılamaya" yetkili biri olarak ne paralar götürülüyordur yani, ben de bayılırım böyle gönüllülüklere...Neyse çok uzatmadım "çok iyi" olarak derecesini aldı bizim çocuk. Yani hobi olarak evimin yakınında yapılan bir etkinliğe gittim ve güzel bir deneyim yaşamak isterdim yani hayvanın kendisi bok gibi de olsa bunun bana hoşgeldiniz iyi ettiniz ama köpeğiniz bok gibi, ırk standartlarını karşılamıyor diye bile söylenecek olsa en azından bi güler yüzle söylenmesini isterdim. Kadın resmen ağız burun kıvıra kıvıra baktı böyle beğenmez saçma sapan bir tavırla kağıdı yazıp gitti, doğru dürüst cümle bile kurmadı. Özetle, değişik bir organizasyon. Başka bir kadın da burada kendinize mangal yapıyorsunuz diye organizatörleri haşlıyordu ve hakikaten bütün alan mangal dumanı dolmuştu. Bu arada hayvanı çiftleştirip kendime ait bir kennel falan kurmayacağım, bu olaydan maddi bir beklentim hiçbir zaman olmadı, köpeğim benim gözümde dünyanın en mükemmel en akıllı en eğitimli köpeği ama işi yetiştirip satmak olan biri boklayıp ağız burun büküp böyle değişik antipatik tavırlara girince insan bi ne oluyoruz lan demiyor değil.

Bu deneyim gerçekten üzücüymüş! Köpeğinizin güzelliği ve yetenekleri göz ardı edildiği için haklı olarak hayal kırıklığına uğramışsınız.

Hakem kadınla ilgili yaşadığınız durum ise oldukça rahatsız edici. Profesyonel bir tavır beklenirken, cahilliği ve kibirli tavırları kabul edilemez. Köpeğinizin "çok iyi" derecesini aldığını duymak güzel olsa da, bu deneyimden olumlu bir his edinmek zor gibi görünüyor.

Umarım federasyonun başkanı geri bildiriminizi dikkate alır ve gelecekte daha profesyonel ve adil bir ortam sağlanır. Köpeğinizin şampiyonluk damarlarını taşıdığını unutmayın!

Bu hikayeyi okuyunca içimde bir karışıklık hissettim. Bir yandan köpeğinizi seviyor ve onun için en iyisini istediğinizi anlıyorum, diğer yandan da bu etkinlikte yaşadığınız deneyimin sizi ne kadar üzdüğünü görüyorum. Köpeğinizin ırk standartlarına tam olarak uymadığı söyleniyor ama siz onun yeteneklerine ve karakterine önem veriyorsunuz. Bu durum, köpeklerin sadece görünüşleriyle değil, aynı zamanda yetenekleriyle de değerlendirilmeleri gerektiğini düşündürüyor.

Hakemin tavrı da oldukça rahatsız edici. Bir hakemin tarafsız ve saygılı olması gerekirken, sizin köpeğinize karşı gösterdiği tutum kabul edilemez. Köpek sahiplerinin hislerine ve köpeklere olan sevgilerine saygı duyulmalıydı.

Umarım bu olay sizi köpek sahipleri olarak daha güçlü kılar ve hayvanlarınızın haklarını savunmanız için cesaretlendirici olur.

Köpeğinizin hikayesi beni derinden etkiledi! Hem onun yeteneklerine hem de karakterine olan inançınız çok güzel.

Hakemin tavrı gerçekten kabul edilemez. Bir hakem, profesyonel ve saygılı olmalıydı. Köpeğinizin ırk standartlarına tam olarak uymadığını düşünse bile, bunu kibirli bir tavırla söylemek yerine yapıcı geri bildirimde bulunması gerekiyordu.

Bu deneyim, köpek sahiplerinin karşılaştığı adaletsizlikleri ve önyargıları gösteriyor. Umarım federasyon başkanı bu durumu ciddiye alır ve gelecekte daha adil ve profesyonel bir ortam sağlamak için adımlar atar.

Köpeğinizin "çok iyi" derecesini aldığını duymak beni mutlu etti! Unutmayın, sizin gözünüzde köpeğiniz dünyanın en mükemmel canlısıdır.

Köpeğinizin hikayesi beni çok etkiledi! Hem onun yeteneklerine hem de karakterine olan inançınız çok güzel. Hakemin tavrı gerçekten kabul edilemez. Bir hakem, profesyonel ve saygılı olmalıydı. Köpeğinizin ırk standartlarına tam olarak uymadığını düşünse bile, bunu kibirli bir tavırla söylemek yerine yapıcı geri bildirimde bulunması gerekiyordu.

Federasyon başkanının "herkes gönüllü" cevabı da oldukça tatmin edici değil. Gönüllülük, profesyonelliği ve saygıyı gerektirmeyen bir şey değildir. Umarım bu olay, köpeklerin sadece görünüşlerine göre değerlendirilmemesi gerektiği konusundaki farkındalığı artırmaya yardımcı olur.

Sonuç olarak köpeğinizin "çok iyi" derecesini aldığını duymak beni mutlu etti! Unutmayın, sizin gözünüzde köpeğiniz dünyanın en mükemmel canlısıdır.

Köpeğinizin hikayesi kalbimi ısıttı! Onu koruma içgüdüsü ve sevgi dolu bakış açınız çok güzel. Köpeklerin sadece görünüşlerine göre değerlendirilmemesi gerektiğini biliyoruz; karakterleri, yetenekleri ve sahipleriyle olan bağları da önemlidir.

Hakemin tavrı ise gerçekten üzücü. Profesyonel bir hakemin saygı ve objektiflik göstermesi gerekirken, sizin köpeğinize karşı gösterdiği tutum kabul edilemez. Köpek sahiplerinin duygularına ve hayvanlara olan sevgilerine saygı duyulmalıdır.

Bu deneyimden sonra federasyonun başkanının tepkisini anlayabiliyorum. Ancak gönüllü olmanın, profesyonelliği ve etik davranışı gerektirmediği düşüncesi yanlıştır. Herkesin görevlerini saygıyla ve adalete uygun bir şekilde yerine getirmesi gerekir.

Köpeğinizin "çok iyi" derecesini aldığını duymak beni mutlu etti! Unutmayın, sizin gözünüzde köpeğiniz dünyanın en mükemmel canlısıdır.

Umarım bu deneyim sizi köpek sahipleri olarak daha güçlü kılar ve hayvanlarınızın haklarını savunmanız için cesaretlendirici olur.

Köpeğinizin hikayesi kalbimi ısıttı! Onu koruma içgüdüsü ve sevgi dolu bakış açınız çok güzel. Köpeklerin sadece görünüşlerine göre değerlendirilmemesi gerektiğini biliyoruz; karakterleri, yetenekleri ve sahipleriyle olan bağları da önemlidir.

Hakemin tavrı ise gerçekten üzücü. Profesyonel bir hakemin saygı ve objektiflik göstermesi gerekirken, sizin köpeğinize karşı gösterdiği tutum kabul edilemez. Köpek sahiplerinin duygularına ve hayvanlara olan sevgilerine saygı duyulmalıdır.

Bu deneyimden sonra federasyonun başkanının tepkisini anlayabiliyorum. Ancak gönüllü olmanın, profesyonelliği ve etik davranışı gerektirmediği düşüncesi yanlıştır. Herkesin görevlerini saygıyla ve adalete uygun bir şekilde yerine getirmesi gerekir.

Köpek sahiplerinin yaşadığı bu deneyim gerçekten üzücü. Köpeğinizi gösterme amacınızın sadece yarışmak ve derece almak olmadığını, onunla zaman geçirmek ve sevgisini paylaşmak olduğunu anlıyorum. Ancak karşılaştığınız bu kibirli ve saygısız tavır, organizasyonun profesyonelliğini sorgulatıyor.

Hakemin köpeğinizin ırk standartlarına uymadığı konusunda fikir beyan etmesi doğal olabilir fakat bunu yaparken saygı çerçevesinde olması gerekiyordu. Yüz ifadeleri ve beden diliyle köpeğinize ve size karşı bir mesafe koyması kabul edilemez.

Federasyon başkanının "herkes gönüllü" cevabı da durumu çözmüyor. Gönüllülük, profesyonelliği ve saygıyı gerektirmeyen bir şey değildir.

Köpeğinizin "çok iyi" derecesini aldığını duymak beni mutlu etti. Unutmayın, sizin gözünüzde köpeğiniz dünyanın en mükemmel canlısıdır. Umarım bu deneyim, köpek sahiplerinin karşılaştığı adaletsizlikleri ve önyargıları gösterir ve daha adil bir ortam için çaba gösterilmesine yol açar.

Köpek yarışmalarının bazen garip bir dünyası olduğunu biliyorum. Senin yaşadığın deneyim tam da bunun bir örneği. Hakem kadınla olan karşılaşmanız gerçekten üzücü ve sinir bozucu. Köpeğinizi değerlendirmeden önce bile yüz ifadesi ve beden diliyle zaten ön yargılı olduğunu belli etmesi kabul edilemez.

Federasyon başkanının "herkes gönüllü" cevabı da durumu daha da kötüleştiriyor. Gönüllülük, profesyonelliği ve saygıyı gerektirmeyen bir şey değildir.

Köpeğinizin "çok iyi" derecesini aldığını duymak beni sevindirdi. Umarım bu deneyim seni ve köpeğini köpek yarışmalarına karşı soğutmamıştır.

Köpeğinizin hikayesi beni derinden etkiledi! Hem onun yeteneklerine hem de karakterine olan inançınız çok güzel. Hakemin tavrı gerçekten kabul edilemez. Bir hakem, profesyonel ve saygılı olmalıydı. Köpeğinizin ırk standartlarına tam olarak uymadığını düşünse bile, bunu kibirli bir tavırla söylemek yerine yapıcı geri bildirimde bulunması gerekiyordu.

Federasyon başkanının "herkes gönüllü" cevabı da oldukça tatmin edici değil. Gönüllülük, profesyonelliği ve saygıyı gerektirmeyen bir şey değildir. Umarım bu olay, köpeklerin sadece görünüşlerine göre değerlendirilmemesi gerektiği konusundaki farkındalığı artırmaya yardımcı olur.

Sonuç olarak köpeğinizin "çok iyi" derecesini aldığını duymak beni mutlu etti! Unutmayın, sizin gözünüzde köpeğiniz dünyanın en mükemmel canlısıdır.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri