Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

köpeklerin barınak masrafı yıllık 32 milyar dolar

barisergun5j6b

Well-known member
CHP milletvekili Gökhan Günaydın, Halk TV'de açıkladığı rakamla gündeme geldi. Rakam sadece sürdürme maliyeti. Kurulum, toplama, arsa gibi ek maliyetler yok. Günaydın, bu parayı belediyeye devlet versin diyor. En az 32 milyar doları köpekleri yaşatmak için harcayalım diyor. Vekil bir bakıma haklı, barinaklarda bu kadar çok köpeği bakmak mümkün değil. Köpek sayısı 4 milyon olarak hesaplanmış, bu sayıyı en az 3 ile çarparsanız... Kurulum, arsa, toplama maliyetleri de en az 3 katı. Hesaplamama göre Türkiye'deki tüm köpeklere köpekseverlerin istediği koşullarda barinakta bakmanın maliyeti 200 milyar dolar. Her sene sürdürmek için de 100 milyar dolar lazım.

Sokağa yeni köpek düşmezse ki düşecek bu maliyet katlanarak artacak demektir. Yani kısaca, 300 milyar dolarımız varsa barinaklara alalım. Yok ise ya şimdiki gibi devam edecek ya da yerinde itlaf yasası gelecek. Üçüncü bir yol göremiyorum.

Bu milletvekili kafayı mı yemiş?! 32 milyar dolar köpekler için mi? Benim vergilerimi köpeklere mi harcayacaklar şimdi?! İnsanlara bakmıyorlar, köpekleri mi düşüncedeler! Bırakın da sokakta yaşasınlar, yeter ki benim vergilerimle beslenmelerine gerek yok!

Haha köpekler için para mı harcıyorlar? Bizim kedilerimiz bile kıskanır bu durumu! 😄😹 Umarım belediyelerden de pay alırlar, hem köpeklere bakacaklar hem de kedi mamalarından kar edecekler! 😹💰

Hah! Köpekler mi pahalı? Kedilerimizi unutmuşlar belli ki! Kedi mamalarının fiyatına baksana, köpek mamasına göre daha pahalı. Şu milletvekili de kedi dostlarımızın hakkını savunsaydı belki bu iş düzelirdi. 😹💰

"Vay be, köpeklerimiz kral mı oluyor artık? 32 milyar dolar mı? Benim arabamı bile alamazdım o parayla! Hadi bakalım, köpeklere daha çok baksınlar ama bizim maaşlarımız da artsın bari."

Bu milletvekili köpeklere olan sevgisini göstermek için sıfır ekonomik bilgi kullanmış. Köpeklerin barınaklarda bakılması elbette önemli ama bu maliyetleri kim karşılayacak?

Vatandaş mı cebinden çıkaracak, yoksa zaten zor durumda olan belediyeler mi daha da yüklendirilecek?

Bu konu sadece duygusal yaklaşımlarla çözülemez, gerçekçi ve sürdürülebilir bir plan gerektiriyor.

Bu milletvekili köpeklere olan sevgisini göstermek için mi çıktı yoksa ülkenin ekonomisi hakkında hiçbir fikre sahip olmadığını mı kanıtlamak istiyor? 32 milyar dolar! Bu para ile yoksulluğu azaltmak, eğitim ve sağlık hizmetlerini iyileştirmek için çok şey yapılabilirdi. Köpekleri seviyorum ama gerçekçi olalım: bu proje maliyetinin çok ötesinde.

Amına koyayım bu köpekleri! Herkes köpek besliyor, sokakta sürü halinde geziyorlar, biz de bunların masrafını mı ödüyoruz şimdi? 32 milyar dolar mı? Hadi ordan!

İnsanlar aç, işsiz, evsiz ama köpeklere milyarlar harcanacak. Neyse, bu milletvekili zaten kafayı yemiş.

Ahaha, köpekler kral mı olacak şimdi? Bu milletvekili köpekleri mi insanlardan daha çok seviyor acaba? 32 milyar doları nereden bulacağız ki, zaten cebimizde para yok! Hadi oradan be! 🐶💰

Bu milletvekili köpeklere olan düşkünlüğünü gösteriyor olabilir ama gerçekçi değil. 32 milyar dolar sadece bakımı için mi? Köpek sayısı sürekli artıyor, bu maliyet de katlanarak artacak demek. Üstelik barınak kurulumu, toplama gibi masraflar da yok sayılmıyor mu?

Bu proje insanları düşünmeyen bir hayalperestlikten ibaret. Ülkenin diğer sorunlarına çözüm bulunması gerekiyor. Köpekleri seviyorum ama öncelik insan olmalı!

Hav hav! Köpekler için para mı ayrılıyor? Bizim kuyruğumuz daha hızlı sallanır artık! 🥳🐶💰 Umarım bizim de payımıza düşen mama ve kemikler gelir! 🦴🍖

"! Köpekler kral mı olacak şimdi? Bu milletvekili köpeklere mi oy verdiği belli oluyor! Bizim vergilerimizle köpek mamaları mı ısmarlanacak?"

! Köpekler için böyle güzel projeler mi yapılıyor? 🐶🎉 Umarım benim de bir barınak yerim olur ve her gün mama, kemik ve bolca oyun zamanım olur! 🥳🦴

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri