Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Koş-Ağaç ilçesi

bullvar_katip

Administrator
Koş Ağaç ilçesi sınırları içinde Çuy bozkırı.|thumb Koş Ağaç ilçesi (Altay Türkçesi: Кош-Агаш аймак / Koş-Ağaş aymak, Rusça: Кош-Агачский муниципальный район / Koş-Ağaçskiy minitsipalnıy rayon), Rusya'da Altay Cumhuriyeti güney kesiminde Koşağaç rayonu adıyla oluşturulmuş ilçe. Yönetim merkezi — Koş-Ağaç köyü. Coğrafya Coğrafi konum olarak Altay Cumhuriyetinin güney kesimidir. Uluslararası sınırdadır. Rusya'nın Kazakistan,Çin, Moğolistan sınırı kavşağındadır. Bu sınır aynı kökten gelen Türklerin (en yaygın olarak Kazak Türkleri) dört bölüme bölünmesinin tipik örneğidir. Yüzölçümü 19.845km2. Rusya içinde sınırlarında ise doğuda Tıva Cumhuriyeti, kuzeydoğuda Altay Cumhuriyeti'nin Ulagan ilçesi, kuzeybatıda Altay Cumhuriyeti'nin Kök-Suu ilçesi, kuzeyde Altay Cumhuriyeti'nin Ondoy ilçesi yer alır. Tarih 1922 yılında Altay Cumhuriyeti topraklarında Sovyetler Birliği'ne bağlı olarak Oyrot Özerk Cumhuriyeti kurulur. Başkenti: Ulala (şimdiki Gorno-Altaysk, Altay Türkçesi: Tuulu Altay). Başlangıçta 24 ilçeden oluşan bir yönetim birimi bulunmaktaydı. Sonra ilçe sayısı azaltıldı. 1962 —1963 yıllarında ilçe (aymak) sayısı yeniden düzenlendi ve sayısı 6'ya azaltıldı. Nüfus Son nüfus durumuna göre 18.765 kişi (2015 yılı) Geçmiş yıllara göre nüfus dinamiği: Etnik yapı Kazak Türkleri ve Altay Türkleri (Şorca: Алтай-кижи / Altay-kiji / Altay kişi). 2010 nüfus sayımına göre Kazak Türklerinin nüfusa oranı % 53,4'dır. Geri kalanı ise Altay Türkleri ve çok az sayıda Rus vardır. İdari bölünüş Koş-Ağaç ilçesinde köy olarak 16 yerleşim yeri ve bunların bağlı olduğu 12 kır yerleşimi bulunur: Beltir kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Yeni Beldir köyü. 2 yerleşim alanı vardır. Yazatır kır yerleşimi: Yazatır. Yönetim merkezi: Beleşköyü Beleş. 2 tane yerleşim alanı vardır. Kazag kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Yeniköy (Jana avıl). 2 yerleşim alanı vardır. Kökörü kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Kökörü köyü. 1 yerleşim yeri vardır. Koş-Ağaç kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Koş-Ağaç (Altayca: Koş-Agaş, Kazakça: Kosağaş)köyü. 1 yerleşim alanı vardır. Kuray kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Kuray köyü.2 yerleşim alanı vardır. Muhor-Tarhat kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Muhor-Tarhat köyü. 1 yerleşim alanı vardır. Ortolık kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Ortolık köyü. 1 yerleşim alanı vardır. Taşanta kır yönetimi: Yönetim merkezi: Taşanta köyü. 1 yerleşim alanı vardır. Telengit-Sortogoy kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Telengit-Sortogoy köyü. 1 yerleşim alanı vardır. Tebeler kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Tebeler (Tobeler) köyü. 1 yerleşim alanı vardır. Çagan-Uzun kır yerleşimi: Yönetim merkezi: Çagan-Uzun köyü. 1 yerleşim alanı vardır. Ekonomi Sığır, keçi, koyun, geyik türü hayvancılık ve madencilik ekonomik faaliyetlerdir. Ayrıca güneş enerjisi güç santrali yapılmıştır. Sınır bölgesi Koş Ağaç ilçesi, Rusya Federasyonu'nun Çin, Moğolistan ve Kazakistan sınır bölgesi üzerinde Altay Cumhuriyeti'nin bir ilçesidir. Altay Cumhuriyeti, 16 Haziran 2006 yılı No 282 kanunun hükmünce Koş-Ağaç ilçesi durumunu korumuştur. Ayrıca bakınız Altaylar: Kırgız, Hakas, Şor, Tıva Türklerine yakınlığı olan Teleut, Telengit (Telesler), Kumandılar, Tubalar olarak grupları bulunan Altay dolayında yaşayan Türk boyu. Altay Cumhuriyeti: Altay dolayında Türk kökenli kişilerin öz yurtları. Kazaklar: Kazakistan başta olmak üzere Altay Cumhuriyeti, Doğu Türkistan, Özbekistan'da önemli bir nüfusa sahip Türk boyu. Pazırık kültürü Altay Cumhuriyeti idari bölünüşü Ukok Kaynakça Dış bağlantılar Koş Ağaç ilçesi resmi sayfası Altay Cumhuriyeti sayfasında Комплексная научная экспедиция Национального научно-исследовательского Томского государственного университета на Юго-Восточный Алтай, лето 1996 года. Рудой А. Н. «Обратная сторона Луны?» // Алтайский вестник, 2002. — No 2.- С. 52 — 64. Kategori:Altay Cumhuriyeti'nin ilçeleri Kategori:Altaylar

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri