Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

kpss 2012

emrahgurbuztma

Well-known member
Eve gelip pc'yi açar açmaz hemencecik sözlükçülerle sınav hakkındaki görüşlerimi paylaşıp, yazılanları okumayı düşünüyordum ama malum iddialardan sonra daha çok bununla ilgili sosyal medya ve basın yayın organlarında yazılanları okumak zorunda kaldım. Bu saatten sonra sınavın teknik değerlendirmesini yapmak ne kadar önemli bilemiyorum ama teknik olarak sınav hakkında söyleyeceklerim var; ben de birçok suser gibi çok zor bir sınav olduğunu düşünüyorum. KPSS tarihinin açık ara en zor sınavıydı. Daha önce 13 Mayıs 2012 ALES için hayatımda çözdüğüm en zor Türkçe soruları demiştim (bkz: #28545204) fakat bu sınavda çözdüklerim daha da zordu. Sınavdan sonra görüştüğüm tüm arkadaşlarım hemen 'sen Türkçesicisin, nasıldı Türkçe?' şeklinde sorarak aslında benden Türkçe'nin gerçekten çok zor olduğunun teyitini almaya çalışıyorlardı. Benden çok zordu, zamanımın çoğunu buna harcadım cevabı gelince sorunun kendilerinde olmadığının ferahlığı da görülebiliyordu. Yaklaşık olarak 45 dakika civarı harcadım Türkçe'ye ki birkaç yanlışımın çıkma ihtimali de var. Türkçe'de dümdüz olunca genel kültüre moral bozuk girdim ve orada da zorlanmaya başlayınca iyicene düştüm sınavdan. Gerçi arkadaşlarımın birçoğu tarih ve coğrafyayı kolay bulmuşlar ama ben Türkçe'den sonra toparlanamadığımdan olsa gerek kolay soruları yaparken bile tereddüte düştüm. Ki coğrafya ve tarih en çok güvendiğim alanlardı. Sonrasında matematiğe geçtiğimde moralman iyice çökmüştüm. Daha da Türkçe ve genel kültür'de dönüp bakacağım pek çok soru vardı. Baktım böyle olmayacak gene Türkçe ve GK'ye döndüm. Matematiğe geldiğimde ise zaman iyice daralmıştı ve pek çok soruya bakamamıştım bile. Son 10 dakika civarıysa hiçbir matematik sorusuna konsantre olamadım aklımın zamanın daralmasından ötürü. Aslında ben sınavın bu haliyle olması taraftarı olduğumu belirtmeliyim. Böylesi zor bir sınav hem puanların 90 seviyelerinde kalmasına izin vermez hem de bilenle bilmeyeni iyicene ayırt eder. Gerçi sınavdan sonra ortada dolaşan iddialardan sonra sınavın da bir aldatmaca olduğunu anlıyorsunuz ya da en azından düşünüyorsunuz ama gerçekten de çalınıp servis edilmese bu tip bir sınav adaylar için de çok iyi olur. Böylesi bir sınavda başarılı olabilmek için hem çok donanımlı olmak, mesela Türkçe'deki zamir, fiiller gibi sorular dahi zordu, hem de zamanı mükemmele yakın kullanmak gerek. Zamanı iyi kullanıp, okuduğunu kısa sürede anlamak için bol bol kitap okumalı ki bu da okumayı artık zorunlu kılar sınavlarda başarı için. Ayrıca GK'deki bir sorunun içinde birkaç soru ve bilgiyle de senin bilgini her açıdan sınar. Kopya çekilmeyecekse, yandaşlara kimi şeyler peşkeş çekilmeyecekse ben bu tür sınava varım arkadaş. Son olarak sınavdan sonra dikkatimi çeken bir noktaya da değineyim; GK sorularında çok ciddi hükümet propagandası vardı. Türkiye'nin şu şu yol planları, gelecekte yapılması düşünülen şu planlar, şunlar bunlar olursa rahatlayacak bilmem neler derken sınavdan çıktıktan sonra ülkemizin birkaç yıl içerisinde müthiş gelişeceği hissine kapıldım. Bilmiyorum bu hisse kapılan ben miyim ama sanırım insanları uyuşturmak, kimi şeyleri empoze etmek böyle bir şey.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri