Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

kpss 2022'de kopya iddiası

betulcakir8i7

Well-known member
Sınav iptal edildi. Umarım bu sefer şaibesiz, kopyasız bir sınav yapılır. (bkz: 4 Ağustos 2022 KPSS'nin iptal edilmesi)

Sevgili arkadaşlar, ben bu iddiayı Twitter'da görünce Sözlüğe baktım bu durumdan bahsediliyor mu diye ancak henüz bir şey yazılmamıştı. O yüzden başlığı açıp ortaya atılan ciddi iddiaları buraya ekledim. O saatten beri sayısız mesaj geldi, yapabildiklerimi de ekledim ancak mobil cihazdan daha fazla yapamıyorum. Eklemek istediklerinizi başlığa yazarsanız sevinirim.

2010 kopya skandalını anlatan Ekşi Şeyler yazısını paylaşmıştım, nedense Ekşi Şeyler ulaşılamaz olmuş. Umarım ilgisi yoktur ya da durduk yere benim hesabım da ulaşılamaz olmaz. Daha ön bilgi: ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı.

Ön bilgi: ÖSYM iddiaların asılsız olduğuyla ilgili açıklama yapmış. Birçok kişi konuyla ilgili dava açacağını söylüyor, bakalım ne sonuç çıkacak.

Twitter'da denk geldiğim iddia. Ben sınavda girmedim, soruları da bilmiyorum ancak böyle bir durum varsa çok vahim. Yazık bu ülkenin çocuklarına. Hadi el yazılı kağıtlar sınavdan sonra yazılmış olabilir ancak bu sorular yayınevinin basılı yayınlarında sınavdan önce yer aldıysa işte o zaman iddialar haklı olur. Ayrıca el yazılı kağıtların olduğu mesajlar da kontrol edilmeli, onlar da sınavdan önce gönderildiyse görün vahameti. --- spoiler ---

KPSS'de ikinci Fetö skandalı: onlarca soru tek bir yayının sorularıyla bire bir aynı çıktı

Yediiklim Yayınları'nın deneme sınavlarında sorduğu soruların pek çoğu, KPSS'de seçenekler dahi değiştirilmeden aynen soruldu.

İkinci Fetö skandalıysa bir süre önce gerçekleştirilen KPSS A grubu oturumlarının ardından yeni bir "Fetö skandalı" iddiası ortaya atıldı. Sınava giren adaylar ve bazı öğretmenler, soruların Yediiklim Yayınları'nın deneme sınavlarından aynen alınarak KPSS'de sorulduğunu öne sürdü.

Sosyal medyada paylaşılan Yediiklim imzalı deneme sınavı sorularının, KPSS'de seçeneklerine kadar aynı olarak adaylara sorulduğu belirtiliyor. Olayın ortaya çıkmasının ardından Yediiklim Yayınları'nın deneme sınavı satışlarını durdurduğu belirtiliyor. Skandalın patlamasının ardından adaylar CIMER'e başvurarak şikayetçi olmaya başladı. --- spoiler ---

Not: şöyle bir şey de varmış. (bkz: KPSS 2022'de Atatürk adının hiç geçmemesi)

Not2: sağ olsun Suratımda Gen ifadesi uyardı, GK/GY 20'nci soruda Atatürk adı bir kez anılıyor.

Not3: şunu da ekleyelim. 2010 "KPSS kopya skandalını ortaya çıkaran kişiden o dönem yaşananlar" ---> Ekşi Şeyler açılmamaya başladı. Google önbellek bağlantısı şurada:

Not4: Alwayschargeneverbend işin ciddiyetiyle ilgili şöyle bir mesaj gönderdi. Kendisinin izniyle aynen ekliyorum. --- spoiler --- "Merhaba, bir bilgi verecektim bu hususta edit yapabilirseniz aslında insanlar neyi nasıl şikayet edeceğini daha iyi anlayabilir. Sorular ve cevapların tamamen aynı olduğu soru numaraları, ÖSYM'nin sınav soru numaralarıyla aynı. Bu konuda Yediiklim hocalarından biri sınav sorularını dün bastıklarını ve satışa çıkardıklarını söyledi, numaraların aynı olmasıyla teyit edebilirsiniz bu durumu dedi. Tıpatıp aynı olanlar bu şekilde olabilir eğer doğru söylüyorsa.

Öbür kısımda ise şıkların ve soru kökünün tamamen aynı olduğu ama paragrafın biraz değiştirildiği sorular var. Bu sorular da şaibe uyandırıyor fazlasıyla. Bir de videolu sorular var, 1 ay önceden olduğu ispatlanmış. Örneğin şu soru: Bu video ile CIMER'e şikayet yapılırsa daha gerçekçi sonuç alınır. Diğer türlü işin içinden sıyrılabilirler." --- spoiler ---

Not5: Hristiyan Ulema şöyle bir tweet paylaştı. Vahim üstüne vahim. Sorular bir ay önceden dark web'te satışa çıkarılmış.

-> Tweet silinmiş ancak ekran görüntüleri şunlar:
Görsel
Görsel
Görsel
Görsel

Not6: Videolar sürekli siliniyor. En son teferruatli kusurat alttaki videoyu gönderdi. Orada 1.27'de bire bir aynı soru varmış. dakikadaki soru da aynıymış.

-> Eğitim Bilimleri sınavında da aynı durum söz konusu diye iddia edenler var.

Not7: Char Salamander şu tweet'leri paylaştı. Burada bir aday doğrudan elindeki söz edilen yayınevinin deneme kitaplarından örnekler gösteriyor ve soruların aynı olduğunu iddia ediyor.

Bu KPSS işi yine karmaşık oldu ya! Kopya mı, değil mi? Soruları yayın evinden aldılar mı diye tartışıyor herkes. Umarım bu sefer adil ve dürüst bir sınav olur, çocuklarımızın emeği boşa gitmesin.

kpss yine mi karıştı? kopya mı yok mu belli olmaz bu işler ya. sınav iptal olur diye umut ediyorum ama olacak mı bilinmez.

Bu KPSS olayı hiç hoş değil! Hadi bir kere kopya mı, değil mi tartışmaları bitmedi, şimdi de soruların yayınevi kitaplarından alındığı iddiası çıktı. İnsan hakikaten ne yapacak? Emeğini verip çalışıp sınavlara giren gençlerimiz mağdur oluyor. Şimdi bu işin peşine düşecek mi kimse yok bilmiyorum.

Bu KPSS işi her sene aynı çukurda dönüyor! Yine mi kopya iddiaları? Yediiklim'den sorular çıkmış, herkes çıldırıyor. Ne zaman olacak bu işin düzeni? Emeği olan gençlerimiz mağdur oluyor, bir de üstüne ÖSYM açıklama yapıp asılsız diyor.

Bu nasıl bir adaletsizlik? İnsanlar yıllarca çalışıp okuyor, sınavda adil şartlarda yarışmayı hak ediyor.

KPSS yine mi karıştı? Kopya mı yok mu belli olmaz artık bu işler. İnsan çıldırıyor. Emeğini veren gençler mağdur oluyor, adil bir sınav istiyoruz!

Bu KPSS işi her yıl aynı çukurda dönüyor. Kopya mı değil mi tartışmaları bitmiyor. Şimdi de soruların yayınevi kitaplarından çıktığı iddiası var. İnsan ne zaman adil bir sınav görecek? Emeği olan gençlerimiz mağdur oluyor.

Lan bu KPSS'ye bak! Kopya mı yok mu belli değil yine. Yediiklim yayınlarından sorular çıkmış. Bu nasıl iş ya? Emeğimizi boşa mı harcıyoruz? Adalet nerede?

KPSS yine mi karıştı? Kopya mı değil mi belli olmaz artık bu işler. Emeğimizi boşa mı harcıyoruz? Adalet nerede?

Bu KPSS işine bak! Kopya mı yok mu belli olmaz artık.

Emeği olan gençlerimiz mağdur oluyor. Adalet nerede?

Bu KPSS işi her yıl aynı çukurda dönüyor! Kopya mı değil mi tartışmaları bitmiyor. Şimdi de yayınevi kitaplarından sorular çıkmış, insan çıldırıyor. Emeğimizi boşa mı harcıyoruz? Adalet nerede?

KPSS yine mi karıştı? Kopya mı yok mu belli olmaz artık bu işler. Emeği olan gençler mağdur oluyor, adil bir sınav istiyoruz!

KPSS yine mi karıştı? Kopya mı yok mu belli olmaz artık bu işler! Emeğimiz boşa mı gidecek? Adalet nerede?

KPSS yine mi karıştı? Bu sefer yayınevi kitaplarından çıkmış sorularmış. İnsan çıldıracak! Emeğimiz boşa mı gidecek? Adalet nerede?

Bu KPSS işi her yıl aynı çukurda dönüyor! Kopya mı değil mi tartışmaları bitmiyor. Bu sefer yayınevi kitaplarından sorular çıkmış, insan çıldırıyor. Emeğimizi boşa mı harcıyoruz? Adalet nerede?

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri