Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

kratylos

cerenbozkurtthu9d

Well-known member
Kratylos adını veren Kratylos, Hermogenes'i tetikleyip ortalığı karıştırdıktan sonra kenara geçip curcunayı izleyip eğlendi. Platon eseri, bu arkadaş, Hermogenes'e diyor ki herkesin, her şeyin adı doğru, kendisiyle uyumlu aralarında bir tek sen varsın adı doğru olmayan. Bak bak tam piç. Hermo da yavrum saf, Sokrates'i kilitliyor. Vay anam vay babam Sokrates, herkeslerin adı doğruymuş da benimki değilmiş diye. Sokrates de babacan adam tabii gel biz bunu inceleyelim diyor. Platon eserinde yer vermemiş ama ben Sokrates'in bu kararından çok pişman olduğunu düşünüyorum. Hermo, hazır Sokrates'i de kilitlemiş sordukça soruyor. Vay efendim merdivene niye merdiven demişiz, doğruya niye doğru demişiz, Zeus'a niye Zeus demişiz, Hera'ya, Hades'e niye bu isimlerle seslenişmiş falan da filan. Tüm Yunan panteonunu saydırıyor Sokrates'e. Sokrates de hayır diyemeyen bir insanmış sanırım ki "ya Hermo, bak Atina sıcağında başıma güneş geçti, salak salak sorular sorup durma" demiyor da anlatıyor. Hermogenes de veriyor arada gazı Sokrates dedeme. Vay Sokrates şöyle haklısın, Zeus aşkına böyle haklısın Sokrates. Kratylos, artık eğlencenin tadını artırmak için sonlarda bir daha giriyor sohbete bu sefer de Sokrates'i kafalıyor. Sokrates paragraflarca anlatıyor da anlatıyor, "ee ee Kraty sen ne diyon bu işlere?" diyor, o da "seni hiç dinlemedim ama bence haksızsın" diyor. Sokrates de gaza geliyor bir posta da Kratylos'a vay efendim o isim nereden gelir, buna niye böyle demişiz diye anlatıyor. En sonunda da "ya amaaan neyse ne işte, bu konuların sonu yok" deyip olaysızca dağılıyorlar. Dil felsefesinin temel taşlarından biri olan Kratylos hakkındaki eyyorlamam bu kadardı. Başta Hermogenes'i trolleyen Kratylos, mahallenin safı gördüğü Hermogenes'e üşenmeden Zeus'u Hera'yı anlatan Sokrates ve paragraflarca bir şeyler anlatan Sokrates'i anlamamasına rağmen anlamadığı belli olmasın diye Sokrates'i inanılmaz haklısın, şöyle haklısın, böyle haklısın diye gaza getiren Hermogenes'e teşekkürü borç bilirim.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri