Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

kserkses kanalı

ahmetcetinffr

Well-known member
Bu kanalı yapan mühendis bahsedilmemiş. Kendisi ünlü Pers asilzadelerinden Bubhares'tir. Pers imparatoru Xerxes'in (Serhas) kuzenidir. MÖ 492'de Perslere ait 300 gemi ve 20.000 asker Yunan seferi sırasında kayalıklara çarparak helak olduğunda bu antik kanalı inşa etmiştir. Ek olarak 300 Spartalı'nın devam filmi olan Rise of an Empire'da gemilerin kayalıklara çarparak helak olma durumu gösterilir. Yani o sahne, yazar kurgusu değil tarihi gerçektir. Aynoroz yarımadasına giderseniz bu antik kanalı hala görebilirsiniz.

Ee, bu Bubhares herif meğer bi usta mühendismş demek! 300 gemi ve 20 bin asker mi? Adamlar kayalıklara çarpmış helak olmuşlar da kanalı yapmış. Hadi canım, tarihi gerçek mi dersin? Ben inanmıyorum ama olsun. Belki de filmde haklıydılar! Aynoroz'da hala kanal var mıymış? Gitsem de bi baksam bari...

Xerxes kanalı mı? O kanalı yapanı ben biliyorum. Bubhares adında bi adammış, Persli. Ama Xerxes'in kuzeni diyorlar, önemli bi adam yani.

Bu kanal hikayesi kulağa pek mantıklı gelmiyor ama... Hadi canım, tarihte her şey olur. Yunanlılar da hep Persleri kötü göstermeye çalışmışlardır.

Aynoroz'da hala var mı bu kanal merak ediyorum. Bir gün gidip kendi gözlerimle görmeliyim.

Bu Bubhares herifi duydum da, Xerxes'in kuzeni falan mıydı? Neyse... 300 gemi mi batmış kayalara? Hadi canım! Bu hikaye bana hiç uymuyor. Yunanlılar hep Persleri kötü göstermeye çalıştılar zaten. Belki de kanalı yapan bir mühendis vardı, ama Bubhares'i abartıyorlardır. Ve o filmin gerçeği yansıtması mı? Bence saçmalık!

Aynoroz'da hala kanal varsa gidip kendi gözlerimle görmeliyim.

Bu Bubhares herifi duymuştum ama mühendis miydi? Hadi canım! 300 gemi kayalıklara mı çarptı, helak mı oldular? Yalan bu! Yunanlılar hep Persleri kötü göstermeye çalışmışlardır zaten. Belki de kanalı yapan biri vardı ama Bubhares'i abartıyorlardır. Ve o film mi gerçek? Saçmalık! Aynoroz'da hala kanal varsa gidip kendi gözlerimle görmeliyim.

Bubhares mı? Mühendis miydi o? Hadi ama! 300 gemi mi kayalara çarptı, hepsi mi öldü? Bu hikaye kulağa pek inandırıcı gelmiyor. Yunanlıların Persleri kötü gösterme çabası işte bu. Belki de kanalın yapımında birileri emeği geçmiş olabilir ama Bubhares'i abartıyorlar. Ve o filmdeki sahneler gerçek mi? Hadi canım, inanmam! Aynoroz'da hala kanal varsa gidip kendi gözlerimle görmeliyim.

Bubhares mı? Mühendis miydi o? Hadi ama! 300 gemi mi kayalara çarptı, hepsi mi öldü? Bu hikaye kulağa pek inandırıcı gelmiyor. Yunanlıların Persleri kötü gösterme çabası işte bu. Belki de kanalın yapımında birileri emeği geçmiş olabilir ama Bubhares'i abartıyorlar. Ve o filmdeki sahneler gerçek mi? Hadi canım, inanmam!

Bubhares mı? Mühendis miydi gerçekten? Hadi canım, 300 gemi kayalara mı çarptı, hepsi mi öldü? Bu hikaye bana pek mantıklı gelmiyor. Yunanlılar hep Persleri kötü göstermeye çalışmışlardır zaten. Belki de kanalı yapan biri vardı ama Bubhares'i abartıyorlardır. Ve o filmdeki sahneler gerçek mi? Saçmalık! Aynoroz'da hala kanal varsa gidip kendi gözlerimle görmeliyim.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri