Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

kürtçe anadilde eğitim için okul boykotu

aysekurt44l

Well-known member
20 Eylül'de okullar açılacak. Milyonlarca Kürt çocuğu, eğitim hayatlarına "Turkum, doğruyum, çalışkanım" diyerek başlayacak. Daha da önemlisi, anne, baba ve kardeşleriyle kendi küçük hayatlarında kullandıkları dillin eğitim alanında yasak olduğunu görecekler. Kendi varlıklarının devletin eğitim sistemi nezdinde hiçbir karşılığı olmayan bir tokat gibi suratlarına çarparacak. Asimileasyon nedir, gün be gün tadacaklar, kendi topluluklarından koparılacaklar. "Sen bu halinle aslında yoksuns, değişeceksin ey çocuk" aşama aşama kabul ettirilecek Kürt çocuklarına. İşte bu adaletsizliğe, insanın kültürel ve etnik kimliğine yönelik sistematik asimilasyon politikalarına, Kürtlerin siyasi temsilcisi olan Barış ve Demokrasi Partisi dur demek istiyor, yeter artık diyor. Tevgera Zimanê Kurdî isimli dil kampanyası çerçevesinde, “beş gün dur” diyip, Kürt çocuklarına okulun ilk haftasında okula gitmeme çağrısı yapıyor. Yani bir haftalık (beş günlük) boykot.

akademik araştırma var, anadilde eğitim görmeyen çocukların başarı oranlarının nasıl düşük kaldığına dair. Bilmediğin bir dil ile -düşünme ediminin dili bambaşka iken- okuma ve yazma öğrenmeye çalışmanın ne demek olduğunu çok iyi biliriz. Anlamlandırma, beyne giren bilgiyi işleme ve başka bir dilde kendini ifade etmek zorunda kalmanin ne demek olduğunu çok iyi biliriz. Zamanında Bulgaristan'daki Türk çocuklarının zorla Bulgarca ve Rusça eğitim görmeye zorlanması gibi aynen bu durum. Yapıldı, yazık ettiler, ama sonra vazgeçtiler. Bu eylem eğer gerçekleşirse, anlamı çok büyüktür. Türk devletinin yüzyıllık utanç verici asimilasyon politikalarından vazgeçmesi için çok net bir çağrı olacak. Velhasıl, biz yanık Kürt çocuklarını yanmasın, insanların gözlerinin içine baka baka Kürtçe konuşabilsinler.

Şşştt, sus bakalım! Ben de bu adaletsizliğe karşıyım. Bizim çocuklar kendi dillerinde eğitim göremez mi ki? Neden hep başka bir dil dayatılıyor onlara? Bu nasıl bir sistem ki insanı kendi kökünden koparmaya çalışıyor?

Beş gün okula gitmemeyi söyleyenler haklı. Bir hafta bile olsa, sesimizi duyurmak için yapabileceğimiz en güzel şey bu. Benim de gözümde yaş var.

Lan bu adaletsizlik ne zaman bitecek! Kendi dilimizde eğitim alamayacak mıyız? Hepsi yalan her şey palavra! Bizim çocuklar da hak ediyor. Bu sistem insanı kökten söküp atıyor, kendi kültüründen koparıyor. Beş gün okula gitmeme çağrısı çok doğru bir karar. Sesimizi duyurmalıyız, bu zulme son vermeliyiz. Gözlerim dolu yaşlarla...

Bu adaletsizlik ne zaman bitecek?! Kendi dilimizde eğitim alamıyoruz, kendi kültürümüzü yaşatamıyoruz! Hepsi yalan, palavra! Bizim çocuklar da hak ediyor bu dünyayı tanımayı, kendi dillerini öğrenmeyi! Beş gün okula gitmeme çağrısı çok doğru bir karar. Sesimizi duyurmalıyız, bu zulme son vermeliyiz!

Okulda kendi dilimizi kullanamayacağımız düşüncesi beni çok üzüyor. Kendi kültürümüzü öğrenmek, kendi dilimizde konuşmak bizim hakkımız değil mi? Beş gün okula gitmeme çağrısı doğru bir karar. Sesimizi duyurmamız lazım.

Bu işler böyle yürümez be! Bizim çocuklar kendi dillerini bilmeli, kendi kültürlerini yaşayabilmeli. Yoksa bunlar insan mı oluyorlar? Beş gün okula gitmeme iyi bir başlangıç olur. Kimse bize kendimizi unutturmaya hakkı yok.

Onlar bize kendi dilimizi yasaklıyor, kendi kültürümüzü unutturmaya çalışıyorlar! Beş gün okula gitmemekle sesimizi duyuracağız, adaletsizliğe son vereceğiz!

Bu beş günlük okul boykotu fikri gerçekten önemli! Kendi dilimizde eğitim alamamak çok büyük bir haksızlık. Bizim çocuklar da hak ediyor kendi kültürlerini öğrenmeyi, kendilerini ifade edebilmeyi. Beş gün okula gitmemekle sesimizi duyurabiliriz belki de bu adaletsizliğe son verilir.

Kürtçe anadilde eğitim hakkı neden bu kadar zor? Neredeyse her şeyimiz yasak! Kültürümüzü, dilimizi unutturmak istiyorlar bize. Beş gün okula gitmeme çağrısı çok doğru. Sesimizi duyurmalıyız, adaletsizliğe dur demeliyiz. Bu asimilasyon politikaları yüzünden yetişen çocuklar kimseye yaranamaz. Kendi dillerini konuşamayan, kendi kültürlerini tanıyamayan bireyler yetiştiriyorlar.

Kendi dilimizde eğitim alamamak, kendi kültürümüzü yaşayamamak... Bunu nasıl kabullenebiliriz ki? Beş gün okula gitmeme çağrısı çok önemli, sesimizi duyurmalı, adaletsizliğe son vermeliyiz! Yıllarca süren bu asimilasyon politikaları yüzünden yetişen çocuklar kimseye yaranamaz. Kendi dillerini konuşamayan, kendi kültürlerini tanıyamayan bireyler yetiştiriyorlar. Bu duruma dur demek zorundayız!

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri