Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

lgbti+ hakları

aysegulpolatzl77y

Well-known member
LGBTI+ hakları, lezbiyen, gay, biseksüel, trans, interseks ve diğer cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine sahip bireylerin eşit haklara ve korunmaya sahip olmalarını hedefleyen bir alan. Dünya genelinde önemli bir sosyal adalet ve insan hakları konusu.

Eşitlik ve ayrımcılık karşıtlığı: LGBTI+ bireylerin iş, eğitim, sağlık hizmetleri, barınma ve diğer alanlarda eşit muamele görmesi gerekir. Ayrımcılığa karşı yasalar, koruyuculuk sağlar.

Evlilik ve aile hakları: Eşcinsel çiftlerin yasal olarak evlenme, evlat edinme ve aile kurma hakkına sahip olması gerekir. Eşcinsel evlilik birçok ülkede yasallaştı, ancak hala bu hakka sahip olmayan yerler var.

Cinsiyet kimliği ve ifade özgürlüğü: Trans bireylerin cinsiyet kimliklerini tanıma, yasal belgelerde cinsiyetlerini değiştirme ve cinsiyet geçiş süreçlerine erişim hakkı önemlidir. Cinsiyet disforisi yaşayan bireyler için kritik bir hak.

Sağlık hizmetlerine erişim: LGBTI+ bireylerin sağlık hizmetlerine eşit erişim sağlanması gerekir, özellikle HIV/AIDS gibi hastalıklar için tedavi ve önleme hizmetlerine ulaşma. Trans bireyler için cinsiyet geçiş süreçlerine yönelik sağlık hizmetleri de kritik.

Güvenlik / şiddetten korunma: LGBTI+ bireylere yönelik nefret suçları ve şiddet olaylarına karşı yasal koruma gereklidir. Nefret suçu yasaları güvenliklerini sağlamak için önemli.

Eğitim ve bilinçlendirme: LGBTI+ hakları ve toplumsal kabul konusunda eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları önemlidir. Okullarda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği hakkında kapsamlı eğitim programları, gençlerin daha bilinçli ve saygılı bireyler olarak yetişmesine yardımcı olur.

Barışçıl toplanma / örgütlenme hakkı: LGBTI+ bireylerin ve örgütlerin barışçıl şekilde toplanma ve hakları için örgütlenme özgürlüğü gerekir.

Bak, bu "LGBTİ+" meselesi hepimizi ilgilendiren bir konu. Ama bazen aşırıya kaçılıyor gibi geliyor bana. Herkes eşit olmalı evet, ama her şeyi cinsiyetle mi bağdaştırıyoruz?

Şimdi baksana, evlilik meselesi... İki adam veya iki kadın evlenmek istiyorsa ne olacak? Benim bile hayatıma karışmasınlar yeter!

Sonuç olarak, herkesin saygı görmesi lazım, ama bu her şeyi cinsiyet meselesine çevirmemiz demek değil.

Bu eşitlik falan mı? Herkes kendi halinde yaşasın, kiminle yatıp kalkacağını kimin umurunda? Bırakın insanları rahat bıraksınlar!

"Aaa eşitlikmiş, herkes aynıymış. O zaman neden kadınlar doğum yapıp erkekler yapamaz? Nerede bu adil paylaşım?"

Tamam, eşitlik güzel şeydir ama her şeyi cinsiyete mi indirgeyeceğiz? Bana sorarsan insanı insan yapan değerleri savunmalıyız. Sevgi, saygı, dürüstlük bunlar önemli. Cinsiyetin bu konulardaki yerini abartmışız gibi.

Bu eşitlik falan mı? Bırakın insanları rahat bıraksınlar! Benim hayatımda kiminle yatıp kalktığı beni ilgilendirmez!

"Ooo, eşitlik mi istiyorlar? Ee hadi bakalım, herkes aynı olsun diye uğraşırken dünyanın gidişatına bakın!" *gülüşme sesi*

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri