Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Linux kullanıcıları listesi

bullvar_katip

Administrator
Bu liste, farklı işletim sistemlerinden Linux işletim sistemine geçen kişi, kurum ve kuruluşları içermektedir. Linux, masaüstü bilgisayar alanında büyük ölçüde Microsoft Windows işletim sisteminin yerini almamakla beraber, sunucularda önde gelen işletim sistemidir. Ayrıca, bir bakıma cep bilgisayarı da denilebilen akıllı telefonlar alanında Linux tabanlı işletim sistemi olan Android hakim pozisyona sahiptir. Kamu Yerel yönetimler ve kamu kuruluşları özellikle Dünya Ticaret Örgütü ve Uluslararası Fikri Mülkiyetler Birliği gibi kurumların baskısını yoğunlukla hissettiği için, bir kısmı korsan yazılım ve Microsoft ve Apple gibi pahalı ve kapalı kaynak kodlu ticari yazılımlara karşı makul ve yasal bir alternatif olarak Linux ve diğer özgür yazılımlara geçiş yapmıştır. Linux'un yaygınlaşması, ekonomik olarak yeterince güçlü olmayan ülkelerin yazılımsal teknolojide ilerlemesi için büyük bir destek sağlamış, aynı zamanda, Hindistan ve Pakistan gibi yazılım alanında gelişmiş insan gücüne sahip olduğu halde "Birinci Dünya Ülkeleri" ücretlerine göre yatırım yapamayan ülkelerin bu insan gücünü daha verimli kullanmalarına olanak sağlamıştır. Tüm bunların yanında, ücret bileşeni tek başına eline alınan bir durum değildir. Türkiye dahil, Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerindeki gerek idari gerekse askeri birçok kamu kuruluşu olağanüstü kararlılığı ve bilgi güvenliğini sağlama konusunda açık kaynaklı olması nedeniyle Linux kullanmayı tercih etmektedir. Avrupa Almanya Almanya'nın Münih şehri yerel yönetimi 2003 yılında sahip olduğu 14.000 masaüstü bilgisayarı Debian tabanlı LiMux'a geçirme kararı almıştır. Linux işletim sistemine geçiş Haziran 2010'da (yedi yıl içinde) %20 seviyelerinde kalmakla beraber, Kasım 2008'de (beş yıl içinde) iş istasyonlarında OpenOffice uygulamalarının kullanımı %80'i aşmış, Firefox web tarayıcı ve Thunderbird e-posta uygulamalarının kullanımı %100 seviyesine erişmiştir. Bu çabalar daha sonra tekrar organize edilerek daha küçük dağıtımlar halinde sunulmuş ve çalışanların bu geçişi benimsemeleri sağlanmıştır. 2011 sonunda program hedefleri aşılarak 9000'in üzerinde masaüstü bilgisayarı Linux işletim sistemine geçirilmiştir. Münih belediyesi 2012 sonunda Linux'a geçişlerin çok başarılı olduğunu ve o zamana kadar şehre 11 milyon avroluk bir tasarruf sağladığını bildirmiştir. Yakın zamanda belediye başkan yardımcısı Josef Schmid tarafından yapılan açıklamada belediyenin bağımsız bir uzman grubuyla sistemleri tekrar Microsoft'a dönüştürme girişimleri olduğu belirtilmiş ve buna sebep olarak uyumluluk sorunları olduğu ve özellikle Almanya'nın diğer şehirlerindeki kullanıcıların LiMux altında oluşturulan belgeleri açmakta kendi kullandıkları yazılımların (Microsoft) sıkıntı yaşadığı söylenmiştir. Belediye başkan yardımcısı en uygun çözümün ne olacağını bağımsız grubun belirteceğini ve Microsoft ürünlerini kullanmayı tavsiye etmeleri durumunda Linux'dan geri dönüşün imkânsız olmadığını belirtmiştir. Belediye meclisi üyeleri ise halihazırda 10 milyon avroluk bir tasarruf sağlandığını ve Linux'a geçişten itibaren herhangi büyük bir sıkıntı yaşamadıklarını belirtmişlerdir. Softpedia editörlerinden Silviu Stahie gibi bazı gözlemciler Linux işletim sistemine itirazların Microsoft'un yönlendirmeleri ve onun destekçisi belediye başkanının etkileri sonucu ortaya çıktığını ve bunun ağırlıklı olarak teknik bir sorundan ziyade politik bir mücadele olduğunu belirtmişlerdir. Bu konuyla bağlantılı olarak Microsoft Almanya'daki genel merkezini Münih'e taşımayı dahi göze almıştır. Almanya Federal İş Kurumu (Bundesagentur für Arbeit) 13 bin kamu iş istasyonunu Windows NT'den Linux OpenSUSE işletim sistemini geçirmiştir. Avusturya Avusturya'nın Viyana şehri masaüstü bilgisayarlarını Debian tabanlı Wienux'a geçirme kararı almış, fakat bazı ihtiyaç duyulan bazı yazılımların Linux ile uyumlu olmaması nedeniyle bu fikir büyük oranda terk edilmiştir. Birleşik Krallık Londra Hackney İlçe Belediyesi COVİD-19 küresel salgını sırasında 4000 personelinin evlerinden çalışabilmeleri için Linux dizüstü bilgisayarları kullandı. Çek Cumhuriyeti Çekya'nın devlet kurumu olan posta kuruluşu 2005 yılında 4000 sunucuyu ve 12.000 istemciyi Novell Linux işletim sistemine geçirmiştir. Fransa Fransa'da Ulusal Jandarma, Windows Vista'ya geçmenin getireceği ek eğitim masraflarını ve OpenOffice.org'un başarılı uygulamalarını göz önünde bulundurarak 2007 yılında elindeki 90 bin masaüstü bilgisayarı Windows XP'den Linux Ubuntu'nun kendi ihtiyaçlarına uyarlanmış bir sürümü olan GendBuntu'ya geçirmeye başlamıştır. 2015'e tamamlanması tahmin edilen ve 2014'te bitirilen bu geçiş, jandarma teşkilatının 2008'e dek 50 milyon avro tasarruf yapmasını sağlamıştır. Fransa Tarım Bakanlığı Mandriva Linux kullanmaktadır. Fransa Parlamentosu 2007 yılından itibaren masaüstü bilgisayarlarında Ubuntu kullanmaya geçmiştir. Fakat 2012 yılından itibaren parlamenterlerin Windows veya Linux arasında kendi tercihini yapmasına karar verilmiştir. Hollanda Hollanda Polisi İnternet Araştırma ve Soruşturma Ağı (iRN) 2003 yılından beri denetleme amaçlı olarak yalnızca açık standartlarla uyumlu, özgür ve açık kaynak kodlu yazılım kullanmış ve geliştirilmesine katkıda bulunmuştur. 2200 adet iş istasyonunda Ubuntu kullanılmaktadır. İspanya İspanya 2003'te LinEx gibi Linux dağıtımları ile Linux'a geçilmesinde en ileri giden ülke olarak dikkat çekmiştir. Endülüs'teki bölgesel Endülüs Özerk Yönetimi 2004'te Guadalinex isimli kendi Linux dağıtımını geliştirmiştir. İsviçre İsviçre'nin Solothurn kantonu 2001'de bilgisayarlarını Linux'e geçirmeye karar vermiş fakat 2010'da yönetim bu kararı değiştirerek masaüstü istemcilerde Windows 7 kullanmaya karar vermiştir. İzlanda İzlanda Mart 2012'de kamu kuruluşlarında açık kaynak kodlu yazılımlara geçmek istediğini belirtmiştir. Okullar Windows'tan Ubuntu'ya geçmiş bulunmaktadır. Kuzey Makedonya Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı 180 binden fazla Ubuntu tabanlı sınıf bilgisayarını kullanıma sunmuş ve ülkedeki tüm öğrencilerin Ubuntu bilgisayarları kullanmalarını teşvik etmiştir. Romanya Romanya'da Bükreş'te bulunan ve kamu destekli toplu taşımacılık yapan RATB şirketi otobüs içi bilgi ekranlarında "C90++ (Benny)" isimli bir Linux dağıtımı kullanmaktadır. Romanya Hava Trafiği Hizmetleri Yönetimi ROMATSA uçuş simülatörlerinde Ubuntu kullanmaktadır. Rusya 2010 sonunda Vladimir Putin 2012 ikinci çeyreğinde Rusya Federasyonu devlet kurumlarının Linux dahil özgür yazılım kullanmaya geçirilmesi için bir plan imzaladı. Rusya 2014 yılında, Kırım'ın Rusya tarafından ilhakı sonucu uygulanan yaptırımlara karşı bir önlem olarak ve Microsoft gibi ABD firmalarına dolaylı olarak zarar vermek amacıyla, Sağlık Bakanlığının Linux'a geçmesine yönelik planları olduğunu duyurmuştur. 2018'de Rusya tarafından askeri bilgisayar sistemlerinde, "özel öneme sahip" olarak sınıflandırılan verileri kullanma amaçlı olarak belgelendirilmiş bir işletim sistemi olan Astra Linux kullanılmaya başlandı. Türkiye Türkiye'de Pardus işletim sistemi 2003 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'na bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UEKAE) bünyesinde geliştirilmeye başlanmıştır. İlk sürüm olan Pardus 1.0, 27 Aralık 2005'te resmî olarak duyurulmuştur. Proje günümüzde yine TÜBİTAK'a bağlı Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (TÜBİTAK ULAKBİM) bünyesinde geliştirilmeye devam etmekte ve sürümleri, yayınlandığı tek yılların son iki rakamı ile (Pardus 17, Pardus 19, Pardus 21 vb.) adlandırılmaktadır. Afrika Güney Afrika Sosyal Güvenlik Kurumu bütçe ve altyapı kısıtlamalarına çözüm olarak 50 kırsal bölgede çok istasyonlu Linux masaüstü bilgisayarları kullanmıştır. Asya Çin Çin teknoloji bağımsızlığına erişmek ülküsüyle Longsoon işlemci ailesinin tümünde işletim sistemi olarak yalnızca Linux kullanmaktadır. Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Kylin işletim sistemini kullanmaktadır. Bu işletim sisteminin ilk sürümü FreeBSD kullanmakla beraber 3.0 sürümünden itibaren Linux çalıştırmaktadır. Devlete ait Çin Endüstri ve Ticaret Bankası 20 bin bireysel şubesinin tümüne Linux kurmaktadır. (2005) Hindistan ve Pakistan Hindistan'ın Kerala eyaleti hükûmeti 2001 yılı Eyalet Bilişim Teknolojileri Politikası'nda özgür ve açık kaynaklı yazılıma resmî desteğini ilan etmiştir. Bu olay Richard Stallman'ın da katıldığı ve sonrasında Hindistan Özgür Yazılım Vakfı'nı kurduğu ve Hindistan'daki ilk özgür yazılım konferansı olan "Freedom First!"ten sonra yapılmıştır. Mart 2014'te Windows XP'ye olan desteğin de sona ermesiyle Tamil Nadu hükümeti tüm birimlerine BOSS Linux (Bharat Operating Systems Solutions) kurmaları talimatını vermiştir. Pakistan hükümeti 2002 yılında profesyonellerin fikir alışverişinde bulunabilmesi ve kendi sektörlerinde etkinlikler koordine edebilmelerini ve kullanıcıları özgür yazılım alternatifleri hakkında bilgilendirebilmelerini sağlamak amacıyla Teknoloji Kaynaklarının Hareketlendirilmesi Birimi'ni kurmuştur. Linux işletim sistemi kamu yatırımlarının düşük seviyede olduğu fakir ülkeler için iyi bir alternatiftir. Pakistan tüm devlet okulları ve üniversitelerinde açık kaynaklı yazılımlar kullanmaktadır ve ileride tüm kamu kurumlarını da Linux işletim sistemine taşımayı amaçlamaktadır. Filipinler ve Malezya Filipinler 2010 yılında Ubuntu kullanan bir ulusal seçim ve oylama sistemini sahada kullanmıştır. Malezya, Temmuz 2010'da devletin 724 biriminden 703'ünü Linux işletim sistemi tabanında özgür ve açık kaynaklı yazılıma geçirmiştir. Hükümetteki Başbakan Yardımcısı bunun "daha iyi kaliteye, yüksek güvenilirliğe, daha fazla esnekliğe ve düşük maliyete" bağlı olduğunu belirtmiştir. Kuzey ve Güney Amerika Kuzey Amerika Küba = Küba'daki Bilgi Bilimi Üniversitesi sivil ve kamu bilgisayarlarında Microsoft Windows'un yerine geçmesini teşvik etmek amacıyla Nova adını verdikleri kendi Linux dağıtımlarını çıkarmışlardır. Bu proje günümüzde Küba hükûmeti tarafından desteklenmektedir. 2011 yılının başlarında Bilgi Bilimi Üniversitesi 8.000'den fazla bilgisayarı bu işletim sistemine geçireceklerini açıklamıştır. somoslibres (February 2011). Londra Borsası ticaret platformu için Linux tabanlı MilleniumIT Millenium Exchange uygulamasını kullanmaktadır. Borsa Windows'tan Linux'e geçişin 2011-2012 yıllarında yıllık en az 10 milyon £ değerinde tasarruf etmesine imkân sağladığını belirtmiştir. New York Borsası ticari uygulamalarını çalıştırmak için Linux kullanmaktadır. Romanya'nın önde gelen mobilya üreticisi ve satıcısı Mobexpert Group veri iletişim ve işleme sistemleri ve bir kısım masaüstü cihazlarında yoğun şekilde Linux, LibreOffice ve diğer özgür yazılımları kullanmaktadır. Amerikalı elektronik müzik bestecisi Kim Cascone 2009 yılında müzik stüdyosunda ve canlı performanslarında Apple Mac'ten Ubuntu kullanımına geçmiştir. . Nav Canada'nın 2011 yılında hizmete başlayan İnternet Uçuş Planlama Sistemi Python programlama dilinde yazılmış ve Red Hat Linux üzerinde çalışmaktadır. Electrolux Frigidaire Infinity i-kitchen, Linux işletim sistemi kullanan bir akıllı ev aletidir. Dahilinde 400MHz Freescale i.MX25 işlemci, 128 MB bellek ve 480x800 dokunmatik yüzeyine sahiptir. Havayolu kiralama ve simsarlık firmaları Amerikalı DukeJets LLC ve Kanadalı Duke Jets Ltd. 2012 yılında Windows'tan Ubuntu Linux'e geçmişlerdir. Brezilya'nın en büyük bankası Banco do Brasil birkaç donanım bazlı sistem dışında neredeyse tüm masaüstü cihazlarını Linux'e taşımıştır. Göç işlemlerine 2002 yılında başlamışlardır. Tercih edilen dağıtım OpenSUSE'dir. Hollanda Kraliyet Havayolu Şirketi KLM OSS tabanlı KLM WebFarm'da Linux kullanmaktadır. Çevrimiçi süpermarket Ocado veri merkezlerinde Linux kullanmaktadır. Bangladeş'teki büyük bir bakliyat ve gıda firması olan Kazi Farms Group 650 bilgisayarını Linux'e taşımıştır. Bükreş, Romanya'da bilişim danışmanlığı yapan Zando Computer iş ihtiyaçları için Linux kullanmaktadır. Firma müşterilerine de özgür yazılım tavsiye etmekte ve Linux, LibreOffice ve diğer özgür yazılımların yaygınlaşmasına katkı sağlamaya çalışmaktadır. 2015 Consumer Electronics Show (CES) 2015'teki sunumlarında Nvidia şirketi yönetim kurulu başkanı Jen-Hsun Huang sunumlarını Ubuntu Linux kullanarak yapmıştır. Güney Afrika'da First National Bank 2007'de 12.000'den fazla masaüstü bilgisayarını Linux'a geçirmiştir. Bilim kurumları [[Dosya:Roadrunner_supercomputer_HiRes.jpg|küçükresim|ABD Nükleer Güvenlik Yönetimi tarafından işletilen dünyanın üçüncü en hızlı süperbilgisayarı IBM Roadrunner işletim sistemi olarak Red Hat Enterprise Linux ve Fedora kullanmaktadır.]] NASA Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki dizüstü bilgisayarlarını Windows XP'den Debian 6'ya geçirme kararı almıştır. CERN ve Fermilab bütün işlerinde Scientific Linux kullanmaktadır. Bunlara Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, Karanlık Enerji Kamerası ve kurum bünyesindeki 20 bin sunucu dahildir. WLCG 576 yerleşkeden, 390 binden fazla işlemciden ve 150 petabayt depolama biriminden oluşmaktadır ve bütün düğümlerde Linux kullanmaktadır. Toronto Üniversitesi'ndeki Kanada'nın en büyük süperbilgisayarı IBM iDataPlex işletim sistemi olarak Linux kullanmaktadır. Internet Archive yüzlerce x86 sunucusuyla interneti arşivlemektedir ve bunların tümü Linux kullanmaktadır. Otonom gemi ASV Roboat Linux kullanmaktadır. Ekim 2010 itibarıyla dünyanın en hızlı süperbilgisayarı olan Tientsin, Çin'deki Ulusal Süperhesaplama Merkezi'ndeki Tianhe-I, Linux kullanmaktadır. Birleşik Krallık'taki Portsmouth Üniversitesi Linux kullanmaktadır. Eylül 2011'de on adet insansız hava aracı Lozan, İsviçre'de bulunan École Polytechnique Fédérale de Lausanne'ın Akıllı Sistemler Laboratuvarı'ndan havalandırılmıştır. Bu İHA'ların tümü Linux üzerinde çalışmaktadır. Tanınmış kişiler Britanyalı aktör Stephen Fry, Ağustos 2012'de Linux kullandığını belirtmiştir. Amerikan televizyon serisi MythBusters'ın sunucularından Jamie Hyneman 2008'de Linux tabanlı işletim sistemlerinin doğru yolda atılmış adım olduğunu belirtmiştir. Bilimkurgu yazarı Cory Doctorow, Ubuntu kullanmaktadır. Aktör Wil Wheaton bazen Linux dağıtımları kullanmaktadır. Kaynakça Kategori:Linux

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Izgara yada normal mod

Temanızda forum listeleme yapısını ızgara yapısında yada normal yapıda listemek için kullanabilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Geri